Košičanky v Rige nezastavil ani Vilnius

Publikované: 25.09.2016 Autor/Zdroj: Marek Grondžel

Good Angels (Foto: Jäzva)

Suverénnym spôsobom si basketbalistky Good Angels Košice počínali i v poslednom súboji otváracieho turnaji Východoeurópskej ligy žien. V ňom sa úradujúci slovenský šampión musel popasovať nielen so súperom z Litvy, či únavou prameniacou z náročného programu podujatia, ale aj faktorom, ktorý síce nečakal, no aj napriek tomu mu vymazať nulu z kolónky prehier nedovolil.

GOOD ANGELS Košice – Kibirkštis Vilnius (Lit.) 91:56 (24:18, 49:30, 71:43)
Good Angels: Oblak 23, Bálintová 16 /10 asistencií/, Stehlíková 12, Kupčíková 9, Janoščíková 5 (Žirková 14, Baburová 8, Blanárová a Bilíková po 2). Tréner: P. Jankovič
Vilnius: Sarauskaité 10, Kuktiené a Kraujunaité po 7, Meskonyté 6, Kaminskyté 0 (Juskaité 13, Jurčiuté 7, Bobinaité 6, Sniokaité a Savičkaité 0) Trénerka: J. Streimikyté-Virbičkiené
trojky: 6/18 – 7/16, TH: 21/25 – 13/22, fauly: 21 – 23, 5 faulov: 28 min. D. Blanárová a 31. min. B. Janoščíková (obe Good Angels), technická chyba: 10. min. R. Stehlíková (Good Angels)
štvrtiny: 24:18, 25:12, 22:13, 20:13

Keď zohľadníme okolnosti, ktoré sprevádzali predovšetkým prvú štvrtinu tohto stretnutia a narážame tým najmä na nevyvážene rigorózny meter tria arbitrov (za 12 minút pomer faulov 10:5, už v 8. minúte 4 fauly na konte Beáty Janoščíkovej, či v 10. minúte technická chyba Romany Stehlíkovej), tak môžeme skonštatovať, že baby z Good Angels odohrali výborný prvý polčas.

Po úvodných štyroch minútach síce prehrávali 0:7, ale následnou osembodovou šnúrou duel otočili a od tohto momentu ich ani falošné hvizdy rozhodcovských píšťaliek nedokázali zastaviť. Ešte do prvej prestávky (24:18) poslali litovským súperkám odkaz, že toto bude ich zápas a v druhom dejstve to kvalitnou defenzívnou robotou a presnou muškou už len podčiarkli (49:30).

Po obrátke museli tréneri „žlto-modrých“ brať na zreteľ tzv. „foul troubles“ hneď trojice zverenkýň. Dve z nich napokon zápas pre päť osobných chýb nedohrali, no zvolený spôsob boja slávil úspech a 13-násobný slovenský šampión doviedol i záverečný duel na lotyšskej palubovke do úspešného konca, keď sa po triumfoch o 32 (Kyjev), resp. o 39 (Minsk) nad Vilniuso tešil z víťazstva o 35 bodov.

Košičanky si tak už po úvodnom turnaji vypracovali výbornú pozíciu do ďalšieho pokračovania súťaže. V A-skupine sa spolu s celkom TTT Riga a tromi víťazstvami z troch zápasov usadili na čele tabuľky. Objektívne však treba poznamenať, že dva najťažšie zápasy – proti poľskému Lublinu a spomínanému lotyšskému družstvu – ich ešte len čakajú na decembrovom turnaji Východoeurópskej ligy žien.

B-skupinu EEWBL v úvode sezóny ovládol tím Dinamo Moskva, ktorý tak zatiaľ napĺňa papierové predpoklady hovoriace o tom, že trojnásobný víťaz Európskeho pohára FIBA bude patriť k najvážnejším ašpirantom na celkové prvenstvo. Do prvej trojky B-skupiny popri ruskom kolektíve prenikla aj poľská Gdyňa a ďalší zo silných nováčikov EEWBL – turecký Istanbul Universitesi.

Ďalší program basketbalistiek GOOD ANGELS Košice v EEWBL 2016/2017
03. – 4. 12. 2016: Lublin (Poľ.) – 2. turnaj základnej časti
06. – 8. 1. 2017: Vilnius (Lit.) / Liepaja (Lot.) – klasifikačný / kvalifikačný turnaj Final Eight
31. 3. – 2. 4. 2017: Košice (SR) – finálový turnaj ôsmich najlepších tímov