Pohárová trinástka šťastná nebola

Publikované: 15.01.2017 Autor/Zdroj: Marek Grondžel Foto: Laco Ďuračka

Piešťanské Čajky vs. Good Angels Košice, Páleníková (33) vs. Žirková (7) (Foto: Laco Ďuračka)

Pokiaľ vlani sa pri boji o extraligový titul neslávne slávna mágia čísla 13 neprejavila, tak v tohtoročnom finále Slovenského pohára už úradovala. A aj preto 13-násobné slovenské šampiónky z klubu Good Angels Košice si trinásty Slovenský pohár vybojovať nedokázali a premiérovo sa tak zo zisku tejto trofeje tešili hráčky Piešťanských Ča­jok.

Piešťanské Čajky – GOOD ANGELS Košice 59:53 (11:16, 29:33, 41:46)
Piešťany: Oliver 19 /18 doskokov/, Brown a Páleníková 12, Handy 7, Mikulášiková 2 (Slamová 4, Oroszová 3, Dudášová 0). Tréner: M. Pospíšil
Good Angels: Jurčenková /8 doskokov/ a Bálintová po 8, Allen 5, Oblak 4, Baugh 2 (Žirková 12, Kupčíková 8, Stehlíková 4, Janoščíková 2, Baburová a Majorošová 0). Tréner: P. Jankovič
trojky: 2/18 – 1/15,** TH:** 25/28 – 22/27, fauly: 24 – 24, technické chyby: 30. min. T. Brown, 38. C. Handy – 8. min. P. Jankovič (hlavný tréner), 32. a 40. min. Z. Žirková
štvrtiny: 11:16, 18:17, 12:13, 18:7

Finálový duel bol skutočne dôstojnou bodkou za celým turnajom, na ktorom sa o Slovenský pohár bojovalo. Už úvodná štvrtina naznačila, že piešťanská Diplomat aréna bude svedkom dramatického súboja, ktorého stav bol v úvode 8. minúty vyrovnaný 11:11. O tomto momente sa však nezmieňujeme náhodou.

Ďalších päť a pol minúty sa domáci kolektív nedokázal strelecky presadiť a hráčky Good Angels Košice sa 11-bodovou šnúrou dostali do výrazného vedenia (11:22). Dvojciferný náskok si obhajkyne trofeje udržiavali až do konca 17. minúty (19:29), no záver polčasu jednoznačne patril Piešťanským Čajkám, ktoré stiahli manko na dva body (29:31).

Na polčasovú prestávku síce Košičanky odchádzali so štvorbodovým náskokom (29:33), no v priebehu prvej 5-minútovky druhého dejstva sa na ne domáce dokázali dotiahnuť (37:37). Začala sa skutočná hra nervov, ktorú ešte v tejto fáze stretnutia lepšie zvládli východniarky a tie pred záverečným dejstvom odskočili súperkám na päť bodov (41:46).

Posledná štvrtina však patrila Piešťanom. Hráčky Good Angels nedokázali odolať ich náporu, či rozčarovaniu z niektorých sporných verdiktov veľmi nepresvedčivo pôsobiacej rozhodcovskej trojice. Ešte minútu pred koncom síce viedli o bod (50:51), no v koncovke nedokázali Čajkám zabrániť v rozlete a porážka o päť bodov napokon ukončila ich 14 rokov trvajúcu pohárovú hegemóniu.

Prehľad doterajších víťazov Slovenského pohára basketbalistiek (v ére samostatnosti SR):
1994/1995: Sporiteľňa Bratislava
1995/1996: Spartak SAM Myjava
1996/1997: SIPOX Ružomberok
1997/1998: TORY Košice
1998/1999: Spartak SAM Myjava
1999/2000: CBK Cassovia Bardejov
2000/2001: CBK Cassovia Bardejov
2001/2002: Slovan Bratislava