Maródkou sužované Slávistky rozložili sily, CBK nechali nadýchnuť až v druhom polčase

Publikované: 06.11.2022 Autor/Zdroj: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

CBK Košice vs. Slávia Banská Bystrica, Iggy Allen (2) (Foto: Jäzva)

Zápas medzi nováčikom súťaže CBK Košice a Sláviou Banská Bystrica mal jasného favorita a ten splnil svoju rolu s veľkým prehľadom. Basketbalistky spod Urpína nakopli vrtuľu hneď od úvodu a už prvú štvrtinu vyhrali o pätnásť bodov.

Červeno-biely koncert pokračoval v Šaci aj v druhej desaťminútovke, po ktorej narástol náskok na 34 bodov. Domácim pritom povolili v prvom polčase iba trinásť bodov. Po prestávke už mohli ponúknuť väčší priestor hráčkam zo striedačky.

To bol náš cieľ,“ pochvaľoval si pohodový priebeh zápasu banskobystrický tréner Miloslav Michálik. „V rámci náročného programu potrebujeme rozložiť sily. Aj preto sme sem vzali dve hráčky z tímu do 23 rokov. Tie s nami síce netrénujú, ale filozofia klubu je rovnaká a vedia, čo máme hrať. Som veľmi rád, že sme ich mohli poslať do zápasu a veľmi príjemne ma prekvapili svojim výkonom. Niektoré hráčky hrali svoj prvý extraligový zápas a teraz nám pomohli ušetriť sily.

Slávistky nastúpili bez legionárok Jovany Mandičovej a Milici Deury. V druhom polčase navyše odstúpila pre zranenie autorka 21 bodov a najlepšia strelkyňa tímu Iggy Allenová.

Neviem zatiaľ čo je s ňou. Dvakrát dostala do hlavy na rovnaké miesto. Paradoxne sa tam zrazili dve naše hráčky. Druhá odišla na šitie hlavy. Je to teda smola,“ povzdychol si Michálik.

CBK Košice vs. Slávia Banská Bystrica, tréner Michálik (Foto: Jäzva)

Hráčky z lavičky dostali priestor predovšetkým v druhom polčase, ktorý mal už oveľa vyrovnanejší priebeh a favorit ho vyhral iba o jediný bodík.

Do zápasu sme išli s tým, že potrebujeme vyrotovať celú lavičku. V kombinácii s EuroCupom máme hustý program a už v nedeľu hráme proti Young Angels. Dôležité bolo, že nám prvý polčas vyšiel a na ihrisko sa tak mohli dostať mladé hráčky. Teraz si rýchlo oddýchneme a verím, že v druhom košickom zápase nám už pomôžu aj Jovana a Mili. Cieľom je totiž vrátiť sa domov s dvoma výhrami,“ vyslovila sa autorka dvanástich bodov a deviatich doskokov Nina Janštová.

Jej tím sa totiž bezprostredne po zápase presunul do hotela a už o 24-hodín neskôr nastúpi v rovnakej hale proti Young Angels. „Bude to určite ťažší zápas, ale výhodou je, že nemusíme cestovať a máme deň na oddych. Musíme si veriť a urobíme všetko pre druhé víťazstvo,“ podotkol tréner Slávie.

CBK Košice vs. Slávia Banská Bystrica, tréner Karnay (Foto: Jäzva)

Jeho náprotivok Vladimír Karnay mohol byť spokojný iba s druhým polčasom. Ten prvý bol totiž z pohľadu CBK katastrofou.

Neviem čo sa s nami stalo v prvom polčase. To bol antibasketbal. Hrali sme bez energie, pomaly, nedôrazne a nepresne. Na to sa nedalo pozerať. V druhom polčase už hrali za Banskú Bystricu slovenské hráčky a bolo cítiť, že ich kvalita išla výrazne nadol. Potom to už bola vyrovnaná partia a druhý polčas sa skončil egálovo,“ zhodnotil prehru 45:80 tréner nováčika súťaže. Ak ho mohlo niečo uspokojiť, tak to bol práve výsledok druhej polovice stretnutia. „Trochu to potešilo, ale z pohľadu kvality slovenského basketbalu to nie je dobré vysvedčenie.“

Mladému košickému tímu patrí po odohratí zápasov proti všetkým extraligovým súperkám predposledná priečka s bilanciou 1–6.

Až na zápas v Poprade by som bol celkom spokojný. Tam to bola z našej strany tragikomédia a bola to nepríjemná prehra. Náš tím je veľmi mladý a podáva nevyrovnané výkony. Je lotériou, čo v daný deň predvedú. Bohužiaľ, ak nepotiahnu staršie, tak to vyzerá tak, ako v Poprade či v prvom polčase proti Slávii,“ vyslovil sa Karnay v súvislosti s prvou fázou základnej časti.

CBK Košice vs. Slávia Banská Bystrica, Nina Janštová (16) (Foto: Jäzva)

Banskobystričanky sú na tom samozrejme oveľa lepšie. V ich prípade zatiaľ platí, že vyhrali to, čo vyhrať mali. V súbojoch s Piešťanami a Ružomberkom však nateraz uspieť nedokázali.

Dominancia Piešťan je jednoznačná a výbornú robotu urobili aj v Ružomberku. Ani Šamorín a Young Angels však nebudú zaostávať veľa. My sa netajíme tým, že chceme bojovať aj s najlepšími. Ružomberok nás v prvom zápase zaskočil agresívnou obranou. S tým sme sa nevedeli vysporiadať, ale nabudúce to chceme zvládnuť lepšie. My musíme hrať stále svoju hru a veriť vo svoje schopnosti,“ zamyslel sa pri hodnotení doterajšieho priebehu sezóny Miloslav Michálik. Jeho tím prešiel pred sezónou obmenou a niet pochýb, že výrazne posilnil. Každá zmena však potrebuje svoj čas.

Prišli nové zahraničné hráčky a postupne spoznávame možnosti družstva. Posledný týždeň nás trochu pribrzdili choroby a mali sme aj zranenia. Vanda Kozáková je mimo ešte stále, Lucia Striešová sa vrátila do akcie len pred dvomi týždňami. Také veci však neovplyvníte a nechceme sa vyhovárať. Každý zápas nám slúži na zohratie a vytvorenie tímovej nálady,“ pokračoval kormidelník Slávie, na ktorého nadviazala Nina Janštová. „Snažíme sa do toho dávať všetko, ale na taký hustý program sme neboli zvyknuté. Prejavilo sa to chorobami a polovica tímu minulý týždeň netrénovala. Pomaličky sa však dávame dohromady a verím tomu, že v najbližšom zápase proti Piešťanom predvedieme lepší výkon ako v tých predošlých. Postupne sa totiž zohrávame a zlepšujeme.