Zuzana Žirková priviedla bystrická Sláviu k výhre V Ružomberku

Publikované: 14.01.2023 Autor/Zdroj: basket.sk Foto: Jäzva

YOUNG ANGELS Košice vs. BAM Poprad, trénerka Zuzana Žirková (Foto: Jäzva)

Sobota priniesla kompletný program oboch nadstavbových skupín, v každej sa hrali po dva duely. prvý zápas bol naplánovaný na 16:00 hod.

Košičanky začali nadstavbovú skupinu o 5. – 8. miesto dobre, už aj s novou americkou posilou na pozícii vysokého krídla, ktorá zaznamenala 23 bodov, 7 doskokov a 3 asistencie, zvíťazili nad Popradom o 25 bodov v pomere 74:49.

Slávia Banská Bystrica dnes pricestovala do Ružomberka s ambíciou zvíťaziť a darilo sa jej to potvrdzovať od druhej štvrtiny, prvú ešte prehrala o 7 bodov. V druhej a tretej už vyhrali o 5 a 7 bodov, a tak bol stav pred tou poslednou 41:46. Tá skončila 10:10 a Slávia si tak pripísala dôležitú výhru 56.51 nad favoritom u neho v Koniarni.

Piešťany si v stretnutí so Šamorínom precvičili streľbu a zlepšili zohratosť, súperky im nedokázali konkurovať, prvú desaťminútovku prehrali o 11 bodov, druhú o 17. Príležitosť tak mohli dostať hráčky druhého piešťanského sledu. Strelecky sa na strane Čajok nepresadila len Terézia Kraislová, v každom prípade Piešťany vyhrali 85:37.

V Košiciach sa hral aj druhý zápas skupiny o piate až ôsme miesto, nováčik CBK hostil bystrické UMB a od úvodu ho vôbec nešetril. Prvých desať minút priam dominoval na palubovke a Bystričanky sfúkol 23:7. Druhá štvrtina bola vyrovnanejšia a domáce ju prehrali o tri body. Tretiu ale o 7 bodov zas domáce CBK. Aj tá posledná patrila Košičankám a tie celkovo vyhrali pomerom 83:55.

Niké Extraliga ženy, nadstavba o 1. až 4. miesto – 1. kolo

MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica 51:56 (28:26)
MBK Ružomberok: Andělová 10, Buknová a Urbanová po 7, Havranová 4, Hadačová 2 (Svetlíková 13, Jarošová, Uramová, Štefančová a Dovčíková po 2), tréner: Juraj Suja.
Slávia Banská Bystrica: Pulliam 18 /11 doskokov/, Sherill 15 /16 doskokov/, Holíková 8, Nofuente 5, Van Dalen 0 (Grigerová a Janštová po 4, Da Cruz 2, Nagyová a Striešová po 0), trénerka: Zuzana Žirková.
TH: 11/13 – 9/20. Trojky: 2/18 – 3/21. Fauly: 24 – 17. Štvrtiny: 18:11, 10:15, 13:20, 10:10.
Rozhodovali: Fuska, Sirocký, Ribakovs.

ONLINE ŠTATISTIKY

Hlasy po zápase:

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „V prvom rade treba Banskej Bystrici pogratulovať k víťazstvu a k tomu, že sa im podarilo dotiahnuť dve naozaj skvelé hráčky z USA, ktoré boli dnes rozhodujúcim faktorom na ihrisku. Na druhej strane, musím povedať, že si naozaj cením moju slovenskú partiu dievčat so sestrou Andělovou za to, že tu znova nechali všetko. Pri tej kvalite, ktorú Bystrica doniesla, sa nám nedarilo strelecky, mali sme veľa strát, prehrali sme doskok, ale napriek tomu sme prehrali len o päť bodov, takže to sa cení. To nasadenie, ktoré tu moje hráčky nechali, je prvým predpokladom, že môžeme byť úspešní v budúcnosti. V druhej štvrtine, keď sme mali 11-bodový náskok, sme sa nechali zbiť, čo by sa nám doma nemalo stávať. Bystrica hrala tvrdo a čisto, mali jeden faul za deväť minút. Dokázali nás udržať, čo nám robilo problémy, a na konci prvého polčasu sa dostali do zápasu. V druhom polčase sme to už dokázali ustáť lepšie, ale na strane súpera sa ukázala kvalita, popremieňali aj ťažké strely. My sme zas urobili v závere zlé rozhodnutia.“

Soňa Svetlíková, hráčka MBK Ružomberok: „Bol to pre mňa prvý zápas doma (po príchode z Brna do Ružomberka), na ihrisku som sa cítila dobre, prvá štvrtina bola super. Vedeli sme, že súperky budú hrať tvrdý, agresívny a rýchly basketbal, preto sme sa chceli chytiť dobrou obranou, čo sa nám na začiatku darilo. Potom sme mali trošku úpadok, ale túto prehru im chceme vrátiť u nich. Majú tri nové hráčky, takže sme vedeli, že to bude úplne iný zápas ako tie predtým. Bystrica hrala agresívne, s čím bolo ťažké sa vysporiadať, ale aj tak si myslím, že to nebol zlý zápas z našej strany. Atmosféra bola super, som veľmi rada, že som tu.“

Zuzana Žirková, trénerka Slávie Banská Bystrica: „Určite sme čakali presne takýto zápas, že to bude hore-dole. Ja som hlavne čakala, kedy sa chytí moja strelkyňa (Lindsey Pulliam), ktorá by mala ťahať tento tím, čo sa v druhom polčase potvrdilo. Dnes sme zvládli aj obranu v druhom polčase lepšie. Samozrejme, bolo tam pár chýb, ale ja musím pogratulovať môjmu tímu k dnešnému výkonu. Som rada, že sme sa nepoložili, keď sme prehrávali o 11 bodov. Vtedy som povedala dievčatám, že musíme pokračovať v našej práci. Na porade pred zápasom bola povedaná prvá základná vec, že sa nemôžeme vzdať, lebo zápas sa môže kedykoľvek otočiť. To sa aj stalo, ale tej práce je pred nami ešte veľa a ja verím, že toto je len štartovacia čiara. Jednoznačne sme pridali v obrane a bolo vidieť, že hráčky Ružomberka už boli trošku vyfľusnuté. Ružomberok mal problém s rotáciou, dostali sa do problémov s faulmi, čo sme využili, preto máme širší tím.“

Lindsey Pulliam, hráčka Slávie Banská Bystrica: „Bol to náročný zápas, najmä po fyzickej stránke. Súperky boli v prvom polčase veľmi agresívne, s čím sme sa museli vysporiadať a vyrovnať sa im v intenzite. Áno, v prvom polčase sa mi strelecky nedarilo, ale stále som si verila a strieľala ďalej. Streľbe sa v tréningu veľa venujem, takže som vedela, že to dokážem. Spoluhráčky boli skvelé, rovnako aj tréneri, neustále mi opakovali, že mám ďalej strieľať a hrať agresívne, čo mi veľmi pomohlo. Je to pre nás veľké víťazstvo, dodáva nám sebavedomie do ďalších zápasov. Pokiaľ ide o úroveň slovenskej ligy, je dobrá, fyzicky náročná, hrá sa vo vysokej intenzite, takže sa teším na zvyšok sezóny.“

Laura van Dalen, hráčka Slávie banská Bystrica: „Bol to veľmi zaujímavý, pre divákov určite atraktívny zápas. My sme veľmi rady, že sme ho konečne dotiahli do víťazného konca. Z našej strany to bol veľmi dobrý, energický výkon. Podporovali sme sa navzájom, takže som veľmi rada za toto víťazstvo, ktoré sme potrebovali. Zlomové bolo, že sme sa v druhej štvrtine nevzdali a vrátili sa do zápasu. Zo zámorských posíl mám za tú krátku dobu veľmi dobrý pocit. Rozumieme si v komunikácii aj na ihrisku, je to dobrá zmena. Vieme sa o ne oprieť strelecky, aj pokiaľ ide o doskoky.“

Fotogaléria zo zápasu (autor: Rudo Maškurica):

Piešťanské Čajky – ŠBK Šamorín 85:37 (44:16)
Piešťanské Čajky: James 15, Martišková 14, Jurčenková 11, Mandič 10, Mujovič 5 (Chovaníková 7, Moravčíková 6 /10 doskokov/. Vandlíková /11 doskokov/, Rusiňáková a Taušová po 5, Valová 2, Kraislová 0), tréner: Peter Jankovič.
ŠBK Šamorín: Sujová 12, Marcová a Lüttmerdingová po 7, Bábiková 4, Vargová 3 (Vaigl 4, Takács, Fenesová, Soóky, Slama a Lelkes po 0), tréner: Albert Diósi.
Rozhodovali: Bartoš, Donovalová, Višniarová.

Peter Jankovič, tréner Piešťanských Čajok: „V prvom rade, gratulujem dievčatám k prvému víťazstvu v nadstavbovej časti. Myslím si, že opäť sme sa trochu ťažšie rozbiehali, ale bolo to spôsobené aj zápasom, ktorý sme v stredu hrali – cesta, poriadne sme netrénovali. Bol tam určite nejaký výpadok, ale postupom času sme našli nejaký rytmus a myslím si, že výsledok hovorí za všetko. Teším sa z víťazstva a že všetky hráčky svoju minutáž.“

Anna Jurčenková, hráčka Piešťanských Čajok: „Trochu sme sa ťažšie rozbiehali, pretože sme mali v nohách ťažký zápas, ale potom sme našli tempo. Som rada, že všetky baby z lavičky dostali priestor.“

Fotogaléria zo zápasu (autor: Laco Duračka):

Niké Extraliga ženy, nadstavba o 5. až 8. miesto – 1. kolo

YOUNG ANGELS Košice – BAM Poprad 74:49 (40:23)
YOUNG ANGELS Košice: Blanks 23, Mikovčáková 17, Kristlová 8, Szmereková 6, Rodáková 4 /10 asistencií/ (Dulovičová 7, Jakubčeková 3, Majorošová, Plavnická a Rebejová po 2, Filická 0), tréner: Radko Dvorščák.
BAM Poprad: Drobná 11, Paulechová 10, Vyšňová 7, Barillová 5, Kmetoniová 4 (Sagalincová 7, Langová 3, Michlíková 2, Húsková a Kollarová po 0), tréner: Milan Veverka.
Rozhodovali: Zubák, Životský, Begáni.

Radko Dvorščák, tréner YOUN ANGELS Košice: „V prvom zápase nadstavby sme nastúpili proti družstvu BAM Poprad. Som rád za energiu, ktorou sme sa prezentovali. Hrali sme rýchlo a jednoducho v útoku a zaznamenali jednoduché body do nepostavenej obrany súpera. Teší ma aj pozitívna bilancia v asistenciách, ktoré prevýšili straty. Nesmieme sa však uspokojiť a musíme chcieť byť na seba nároční v každej jednej situácii. Poprad sa prezentoval výrazne organizovanou hrou a dlhými útokmi, a veru neraz nás našou nedôslednosťou potrestal aj v samotnom závere útoku. Potrebujeme jednoznačne odbúrať tieto výpadky, čo nás vie posunúť opäť o level vyššie. Naša nová posila Američanka Dejah Blanks sa po piatich tréningoch s družstvom ukazuje v pozitívnom svetle. Verím, že spoločne vytvoríme v družstve tú správnu atmosféru a ešte väčšiu energiu prenesieme aj na ihrisko.“

Hana Jakubčeková, hráčka YOUNG ANGELS Košice: „Počas dnešného zápasu s Popradom sme sa snažili hrať hlavne kolektívne, rýchlo a jednoducho. Myslím, že nie len toto sa nám podarilo. Taktiež nám nechýbala ani energia, ktorou sme sa navzájom dobíjali. No určite sme mali aj takzvané ,,hluché” momenty – zlá komunikácia v obrane, nedohrávanie situácií do konca a hlavne obranný doskok s množstvom druhých šancí pre súpera. Tento zápas bol pre nás prvým, čo sa týka ďalšej časti extraligovej súťaže a preto verím, že ostatné zápasy budú mať minimálne takú energiu ako ten dnešný a množstvo chýb budeme postupne odstraňovať.“

CBK Košice – BK ŠK UMB Banská Bystrica 83:55 (40:27)
CBK Košice: Kašperanová 34, Lukačíková 16, Tomajková 11 /10 doskokov/, Nigutová 10, Krištofová 2 /10 ziskov/ (Zahornacká 6, Čatlošová a Škvareková po 2, Liashenko, Mrázová, Stollárová a Sunitrová po 0), tréner: Vladimír Karnay.
BK ŠK UMB Banská Bystrica: Háberová 15 /10 doskokov/, Matejčíková a Piperková po 13, Vyšná 6, Mrváňová 2 (Slavíková 5, Luptáková 1, Šimčíková, Villányiová a Benková po 0), trénerka: Andrea Izáková.
Rozhodovali: Karniš, Fanfara, Fáber.

HIGHLIGHTY zo zápasov si môžete pozrieť na stránkach Níké TV.