Oklieštená zostava UMB vzdorovala polčas, Anjelky dupli v tretej štvrtine

Publikované: 06.03.2023 Autor/Zdroj: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

YOUNG ANGELS Košice vs. BK ŠK UMB Banská Bystrica, Deijah Blanks (31) (Foto: Jäzva)

Basketbalistky Young Angels Košice prešli nadstavbovou skupinou o 5. až 8. miesto ako nôž maslom a v súlade s očakávaniami v nej neprehrali ani jeden zápas.

Záverečný duel proti poslednému UMB Banská Bystrica mal byť iba formalitou, no prvý polčas priniesol nečakane vyrovnaný priebeh. Ešte minútu a pol pred prestávkou prehrávali „sovy“ spod Urpína iba o tri body a brnkali tak favoritovi na nervy. Zverenky Radka Dvorščáka však potom zaradili vyšší rýchlostný stupeň, pridali v obrane a po tom, čo vyhrali tretiu štvrtinu o pätnásť bodov, doviedli zápas do bezstresového kon­ca.

Mrzí ma úvod zápasu. Nechali sme im tam veľa pozícií, ktoré premieňali veľmi efektívne. V obrane to nebolo ideálne. V tretej štvrtine sme to zlepšili a ukázali sme, že vieme aj brániť. Chýba tomu väčšia konštantnosť a keď sa nám niečo nedarí, tak skoro skladáme hlavy,“ rozhovoril sa po víťazstve 78:46 tréner Young Angels Radko Dvorščák. Vlažnejší prístup z prvého polčasu pripísal menšiemu podceneniu súpera, ktorý pricestoval iba s osmičkou hráčok. „Nemalo by sa to stávať, ale je to šport a dievčatá to možno čakali ľahšie. Na ihrisku však musíme ukázať, že sme lepší tím a som rád, že sme to po prestávke dokázali. To už sme sa prezentovali lepšou obranou, vysokou efektivitou a strieľali sme veľa bodov po stratách súpera.

To, že nebol výkon v prvom polčase ideálny, potvrdila aj autorka štrnástich bodov Diana Mikovčáková. „Prvý polčas nám vôbec nevyšiel, v druhom sme sa prebudili. Nemôžeme mať toľko hluchých momentov v obrane. V útoku to našťastie išlo celkom dobre a potom sme už zlepšili aj tú defenzívu. Možno sa prejavilo mierne podcenenie, pretože súperky prišli v užšej rotácii a začali sme trochu ležérnejšie.

Spomínaná užšia rotácia UMB spôsobila, že hostky od Hrona postupne strácali potrebnú energiu. V tretej štvrtine strelili iba päť bodov a nechali si tak ujsť žlto-modrý vlak.

Prišli sme iba v osmičke hráčok. V prvom polčase sme vládali a plnili pokyny. Po prestávke to už bol úplne iný zápas. Neplnili sme nič, Košice na nás vytvorili tlak a dostali sa do náskoku, ktorý narastal. To sme už robili chybu za chybou. Bojovať o víťazstvo s Young Angels je pre nás nereálne, ale zápasy proti Popradu a CBK sú vyrovnané a niekedy sú aj o náhode,“ vyslovila sa Katarína Piperková, ktorá bola s dvanástimi bodmi najlepšou strelkyňou UMB.

Banskobystričanky dokázali Košičankám sekundovať z pohľadu doskoku, no muníciu im nabíjali zbytočnými stratami. V porovnaní s „anjelkami“ ich mali až o dvadsať viac (34).

Na to, že sme hrali dobrú prvú polovicu, mali sme už počas nej sedemnásť strát. Stále neviem prísť na to, prečo sa nevieme chytiť v tretích štvrtinách. Tie nám pravidelne zlyhávajú. V tomto prípade dochádzali aj fyzické sily, pretože nás bolo osem a dve dievčatá z toho neboli v ideálnom zdravotnom stave. Nie je to výhovorka, ale zranila sa nám Janka Matejčíková a s ňou už počítať nemôžeme. V oklieštenej zostave budeme teda až do konca sezóny a musíme sa s tým vyrovnať,“ zamyslela sa trénerka UMB Andrea Izáková.

Zápas pod košmi Young Angels každopádne naznačil, že nahradiť absencie nebude jednoduché a obmedzený počet hráčok nemôže držať tempo celých 40 minút. „Ak ste fyzicky dolu, tak klesáte aj po mentálnej stránke. Mali sme tam dobré veci a podstatné je, že dievčatá vedia, na čom musíme pracovať,“ pokračovala banskobystrická lodivodka, ktorej tím sa momentálne nachádza na poslednej priečke extraligovej súťaže. Pod Urpínom však urobia všetko preto, aby sa to ešte zlepšilo. „V play-off sa samozrejme zázraky čakať nedajú, ale potom nás čakajú dôležité boje o konečné umiestnenie. Ak by sme do toho išli zo siedmeho miesta, tak by sme určite chceli zabojovať aj o šiestu pozíciu. Ak narazíme na Young Angels, tak sa pokúsime aspoň vzdorovať, pretože je to pre nás ťažký súper. Ak by to bolo CBK, tak sme nastavené na to, že sezóna sa ešte neskončila a pokúsime sa zabojovať o čo najlepšie umiestnenie.

YOUNG ANGELS Košice (Foto: Jäzva)

Hráčky Young Angels sa po suverénnej jazde v skupine o piate až ôsme miesto stretnú vo štvrťfinále so štvrtým Šamorínom a nič iné ako postup do semifinále si nepripúšťajú.

Nastal ideálny čas vrátiť im dve tesné prehry zo základnej časti. Zdolali sme ich v pohári a ukázali sme, že na to máme. Bude to o našom nastavení, odhodlaní a o tom, čo ukážeme na palubovke,“ uviedol tréner Dvorščák a kapitánka Mikovčáková dodala. „V Slovenskom pohári sme ich zdolali a v porovnaní so základnou časťou už máme aj Blanksovú. Verím preto, že to zvládneme a postúpime. Séria proti Šamorínu rozhodne o úspešnosti našej sezóny. Isté je, že potrebujeme stopercentné výkony počas celých 40 minút.

Fotogaléria zo zápasu (autor: Jäzva):

Basket.sk Autorské práva Basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.