Šamorín stratil domácu výhodu, Slávia, Čajky a Ruža bez problémov

Publikované: 15.03.2023 Autor/Zdroj: basket.sk Foto: Ladislav Dobsa

ŠBK Šamorín vs. Young Angels Košice, Deijah Blanks (31) (Foto: Ladislav Dobsa)

Program štvrťfinále začal v utorok o 18-tej v Banskej Bystrici a dnes pokračoval troma zápasmi, ktoré nám odštartovali aj ostatné série.

Ako sa predpokladalo, nováčik z Košíc nemal veľa šancí na úspech. Domáca Slávia síce na začiatku dvakrát prehrávala, ale od kedy sa dostala do vedenia 7:5, tlačila na pedál koľko mohla a CBK prehrávalo stále viac a viac. V polčase to bolo o 43 bodov a pred koncom duelu inkasoval nováčik 100-vku, nakoniec prehral o 60 bodov.

Na prekvapenie všetkých Popradčanky vyhrali v Ružomberku prvú časť hry 17:15, no potom prišiel z domácej strany poriadny vietor, v polčase už vyhrávali domáce o 14 bodov. Tento sľubný náskok si už nenechali ujsť a postupne svoje vedenie navýšili na 24 bodov. V ich drese sa najviac presadzovali podkošové hráčky Martina Dovčíková so Soňou Svetlíkovou.

Najväčší favorit play-off, úradujúci majster a víťaz pohára Piešťanské Čajky proti bystrickému UMB absolútne dominoval, a to veľkú porciu minút dostali hráčky z lavičky, veď ich najlepšou strelkyňou bola 27-bodová Natália Martišková. V každom prípade od úvodnej štvrtiny vyhrávali a stále navyšovali svoj náskok, napokon nastrieľali 116 bodov a duel vyhrali o 66.

V najvyrovnanejšom zápase programu začal dobre Šamorín, počas prvej štvrtiny iba viedol a to dokonca o 9 bodov, no Košičanky to stiahli na 2 body pred prvou prestávkou. V druhej perióde sa domáce opäť dostali k vyššiemu náskoku (10 bodov), no znovu ho stratili a do konca polčasu hostky dokonca otočili skóre vo svoj prospech o 1 bod. Po tretej časti hry už viedli Košičanky o 10, k čomu im pomáhali hlavne doskočené lopty pod oboma košmi, v tomto čase ich mali na konte až o 15 viac. Young Angels v záverečnej desaťminútovke svoje vedenie ešte navýšili a na palubovke ŠBK vyhrali o 12 bodov.

Niké Extraliga ženy 2022/23, play-off, štvrťfinále – 1. zápas

Streda

MBK Ružomberok – BAM Poprad 83:59 (44:30)
MBK Ružomberok: Svetlíková 16, Buknová 9, Urbanová 7, Andélová a Hadačová po 6 (Dovčíková 24, Jarošová 5, Uramová a Štefančová po 4, Ďuratná 2, Michaličková 0), tréner: Juraj Suja.
BAM Poprad: Drobná 17, Vyšňová 13, Paulechová a Kmetoniová po 7, Barillová 4 (Lysová 5, Tetemondová 4, Langová 2, Húsková a Slivková po 0), tréner: Milan Veverka.
TH: 10/14 – 10/15. Trojky: 9/24 – 5/17. Fauly: 18 – 17. Štvrtiny: 15:17, 29:13, 19:15, 20:14.
Rozhodovali: Kiss, Životský, Donovalová.
Stav série: 1:0.

ONLINE ŠTATISTIKY

Hlasy po zápase:

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: “Sme radi, že v sérii vedieme 1:0. Stále cítiť našu únavu z víkendového programu, verím, že dovtedy pominie. Zajtra si dievčatá oddýchnu, v piatok a sobotu potrebujeme už trénovať, v nedeľu je druhý zápas. Trápime sa dlhodobo, aj dnes, nebránime dobre, robíme veľa základných individuálnych chýb v obrane. Teší ma, že si zahrali aj mladé dievčatá, a že sme dali 9 úspešných pokusov za tri body.”

Tibor Kmetoni, asistent trénera BAM Poprad: “Na začiatku sme vedeli, že Ružomberok mal ťažký víkendový program, že budú hráčky unavené. Chceli sme ich prekvapiť, ale kvalita sa prejavila. Držali sme krok prvú štvrtinu, potom však už domácim začali padať trojky, zrýchlili hru, čomu sme sa nedokázali prispôsobiť. Odovzdali sme to, na čo máme, v tejto dobe.”

Fotogaléria zo zápasu (autor: Rudo Maškurica):

Piešťanské Čajky – BK ŠK UMB Banská Bystrica 116:50 (60:19)
Piešťanské Čajky: Andělová 19, James a Mandič po 14, Jurčenková 12 /10 doskokov/, Mujovič 7 /11 asistencií/ (Martišková 27, Chovaníková 14, Kraislová 7, Valová 2), tréner: Peter Jankovič.
BK ŠK UMB Banská Bystrica: Kaliuzhna 20, Turčanová 6, Háberová 5, Piperková a Mrváňová po 2 (Šimčíková 6, Luptáková 5, Cvoligová a Benková po 2, Heliová 0), trénerka: Andrea Izáková.
Rozhodovali: Bartoš, Hudec, Fáber.

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Vedeli sme, ze nas čaká fyzicky aj technicky kvalitný super, co sa ukázalo aj v prvom polčase , kedy sme sa nevedeli často vysporiadať s tlakom na loptu, s rýchlosťou súperiek a hrou 1:1. Až v druhom polčase , kedy došlo k častejšiemu striedaniu hráčok z lavičky súpera , sa hra miestami vyrovnala a využili sme najmä výškovú prevahu v našom tíme a spolu s niekoľkými úspešnými strelami z väčšej vzdialenosti sme zaznamenali konečných 50bodov. Na druhej strane ma mrzí , ze sa nam nepodarilo splniť stanovené ciele v obrane, a inkasovali sme vela ľahkých košov, z ktorých potom rychlo narástlo finalne skóre. Gratulujem súperkám.“

Klaudia Haberova, hráčka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Dnes to bolo o tom aby sme si z chuti zahrali. Nie sme po zdravotnej stránke úplne v pohode mame niektoré dievčatá po chorobe zraneniach a podobne. Prvý polčas sme sa dosť ťažko vyrovnávali so súperovým tlakom a strácali sme lopty po ktorých sme inkasovali rýchle koše. V druhom polčase to vyzeralo kúsok lepšie z našej hernej stránky aj keď v obrane sme vyhoreli najmä kondične. Dať ale 50 bodov súperovi ako su Piešťany je mylsim si slušný vykon samozrejme súperovi gratulujeme k výhre. Tešíme sa na odvetu budeme vo vyššom počte tak si znova môžme skúsiť nejaké veci a pripraviť sa na dôležitejšie zápasy pre nás.“

Fotogaléria zo zápasu (autor: Laco Duračka):

ŠBK Šamorín – YOUNG ANGELS Košice 52:64 (34:35)
ŠBK Šamorín: Marcová 14, Vargová 10, Sujová 9, Lüttmerdingová 8, Bábiková 5 (Vaigl 5, Lelkes Júlia 1), tréner: Albert Diósi.
YOUNG ANGELS Košice: Blanks 16, Rodáková 9, Mikovčáková a Kristlová po 7, Balážová 0 (Bohušová 9, Šedivá 8, Plavnická 6, Rebejová 2), tréner: Radko Dvorščák.
Rozhodovali: Ženíš, Margala, Stopka.
Stav série: 0:1.

Albert Diósi, tréner ŠBK Šamorín: „Zápas sme začali lepšie. Potom prestala fungovať obrana. Košice sa dostali do streleckej pohody. V druhom polčase získali náskok a podarilo sa im to udržať do konca zápasu. Gratulujem súperovi k výhre.“

Lucia Lüttmerdingová, hráčka ŠBK Šamorín: „Prvý zápas play-off máme za sebou. Dnes to nevyšlo podľa našich predstáv a Košice nás porazili. Do zápasu sme vošli s energiu a nasadením tak, ako sme sa dohodli. Prišli sme si zápas užiť a popasovať sa so súperom. V sobotu nás čaká odveta. Nevzdávame sa a len máme väčšiu chuť na víťazstvo na súperovej palubovke. Ďakujeme fanúšikom za podporu a držte nám palce v sobotu, nech sa vidíme opäť v stredu u nás a ukážeme, že ste nechodili zbytočné. Šamorín do toho!“

Radko Dvorščák, tréner Young Angels Košice: „V prvom rade gratulujem družstvu zato, ako sa dokázalo zomknúť a napriek neúspešnému vstupu do zápasu a zraneniam zmobilizovať. Bol to zápas ako sa na play-off patrí. Získali sme cenné víťazstvo na pôde súpera, no je za nami len prvý krok. Potrebujeme sa čo najlepšie nastaviť na odvetu, ktorá nás čaká v sobotu.“

Katarína Šedivá, hráčka Young Angels Košice: „Do zápasu sme nevstúpili podľa našich predstáv. Bolo cítiť nervozitu. Napriek tomu sme sa v prvom polčase dvakrát dokázali vrátiť do zápasu. V druhej štvrtine sme sa zomkli a hrali sme koncentrovane. Cez polčasovú prestávku sme si povedali, že si to nemôžeme nechať ujsť a bojovali sme o každú loptu. Bol to pre nás veľmi dôležitý zápas pri vstupe do play-off a podarilo sa nám ho dostať do víťazného konca. Nie je to však koniec a ideme si domov po ďalšiu výhru.“

Fotogaléria zo zápasu (autor: Ladislav Dobsa):

Utorok

Slávia Banská Bystrica – CBK Košice 107:47 (58:15)
Slávia Banská Bystrica: Sherrill 10, Da Cruz 9, Hruščáková a Pulliam po 6, Nofuente 2 (Kollárová 18, Kozáková 16, Grigerová 12, Podhradská 10, Holíková 7 /10 doskokov/, Van Dalen 6, Striešová 5), trénerka: Zuzana Žirková.
CBK Košice: Lukačíková 14, Kašperanová 13, Škvareková 7, Krištofová 6, Tomajková 0 /11 doskokov/ (Sunitrová 3, Šoltésová a Nigutová po 2, Liashenko a Mrázová po 0), tréner: Vladimír Karnay.
Rozhodovali: Obertová, Cibulka, Bullo.

Zuzana Žirková, trénerka Slávie Banská Bystrica: „Škoda toho záveru, lebo tam to už nebolo podľa mojich predstáv. Bohužiaľ, nejaká taktická vyspelosť mi tam chýbala. Dievčatá bojovali o zajtrajší tréning a bohužiaľ, ten tréning bude musieť zajtra byť. Bolo tam ale aj veľa pozitív. Hrali sme agresívne, dokázali sme robiť tie veci, ktoré sme mali. Hrali sme jednoducho, snažili sme sa hrať aj rýchlo, aj si niečo skúsiť a zobrať zodpovednosť na seba. Až na tie posledné minúty to bolo úplne v poriadku. Mladé hráčky sa toho zhostili dobre, akurát v tých posledných minútach, keď už niekto nevládze, tak sa musí prekonať. Prídu ťažšie zápasy, kde sa fyzická vyspelosť bude musieť spojiť aj s taktickou.“

Dominika Kollárová, hráčka Slávie Banská Bystrica: „Pozitívom je určite to, že sme dostali šancu my, ktoré sa nedostávame do rotácie v dôležitých zápasoch. Bolo to aj cieľom tohto zápasu, aby si naše líderky oddýchli a pripravili sa na tú ďalšiu časť, ktorá bude oveľa dôležitejšia. My ostatné sme samozrejme za to vďačné, že sme si mohli zahrať normálny extraligový zápas play-off proti normálnemu súperovi. Určite som rada, že sme sa všetky presadili, všetky sme mali priestor. Aj ten výsledok vyzerá fajn. Štvrtá štvrtina bola z našej strany trošku chaotická. Snažili sme sa zdvojovať, a možno z toho pramenili aj chyby, ktoré viedli k ich ľahkým košom. Takisto mali súperky podľa mňa aj kúsok šťastia v niektorých trojkách, ktoré boli skoro od polky, ale tak nevadí. Na konci sme si aj určili malý cieľ, ktorý sa nám síce nepodarilo splniť, ale aj tak je to fajn. Máme víťazstvo, to je dôležité. Pokiaľ ide o môj výkon, tak som predovšetkým rada, že som opäť pomohla tímu. Taktiež som vďačná za čas na palubovke, ktorý som dostala. Dúfam, že to bolo z mojej strany presvedčivé.“

Carlota Sofia Da Cruz, hráčka Slávie Banská Bystrica: „Tie úplne prvé minúty nám až tak nevyšli, ale potom sme sa do toho dostali. Začali sme brániť agresívne a dobrou obranou sa nám podarilo získať aj pár lôpt, čo bolo naším cieľom. Som samozrejme rada, že nám padla stovka, ale v tej obrane to nebolo úplne ideálne. Dostali sme veľa bodov, čo by sa proti takémuto súperovi nemuselo stávať. Myslím si, že my mladé hráčky sme priniesli veľa energie a zachovali sme tú úroveň. Podarilo sa nám splniť ciele a hrať tak, ako sme chceli. V štvrtej štvrtine sme v niektorých momentoch až príliš chceli zdvojovať súperky, vypadli sme a prebili nás presilovou situáciou. V závere sme to už v obrane miestami nezvládali a zlyhávali sme.“

Fotogaléria zo zápasu (autor: Maroš Búrik):

HIGHLIGHTY zo zápasov si môžete pozrieť na stránkach Níké TV.