Slávia rabovala v Koniarni, Čajky s prehľadom, Poprad vyhral na pôde CBK

Publikované: 25.03.2023 Autor/Zdroj: basket.sk Foto: Laco Duračka

Piešťanské Čajky vs. YOUNG ANGELS Košice, Mujovič (1) vs. Blanks (31) (Foto: Laco Duračka)

Poznáme všetky štyri výsledky dnešných duelov play-off Niké Extraligy žien. Doma uspeli Šamorín a Piešťany, vonku Poprad a banskobystrická Slávia.

A máme tu prvé prekvapenie extraligového play-off, basketbalistky z BAM Poprad dokázali uspieť na pôde súpera, keď v košickej Šaci zdolali nováčika súťaže CBK Košice o 14 bodov v pomere 65:51.

Domáce Šamorínčanky nemali so súperkami veľa problémov, rýchlo vysoko viedli a náskok naďalej udržiavali, v polčase to bolo o 27 bodov a nebolo pochýb o výhre domáceho celku. Nakoniec uspeli 38 bodov a konečné skóre bolo 76:38.

Rozbehli sa nám už aj semifinálové boje, ako prvé sa predstavili družstvá Ružomberka a bystrickej Slávie, ktoré sa stretli v Koniarni na Liptove. Domáce mali pred sebou ťažkého súpera, no určite mu nechceli doma podľahnúť hneď na úvod série, práve to sa však stalo. Lindsay Pulliam a Žofia Hruščáková zariadili výhru o 20 bodov pre hostky, záverečný stav na ukazovateli bol 57:77.

Piešťanské Čajky začali svoju semifinálovú sériu proti košickým Young Angels s veľkým prehľadom, prvá štvrtina im priniesla vedenie o 13 bodov a to poctivo navyšovali takmer do konca stretnutia. Na oboch stranách si zahrali všetky nominované basketbalistky a napokon to skončilo o 23 bodov pre domáce, konečný výsledok bol 80:57.

Niké Extraliga ženy, semifinále o 1. až 4.miesto – 1. zápasy

MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica 57:77 (28:39)
MBK Ružomberok: Andělová Andrea 17, Havranová 14, Buknová 11 /11 doskokov/, Svetlíková 7, Jarošová 3 (Dovčíková 5, Štefančová a Ďuratná po 0), tréner: Juraj Suja.
Slávia Banská Bystrica: Pulliam 27, Hruščáková 16 /11 doskokov/, Nofuente 9, Sherrill 8, Holíková 5 (Van Dalen 7, Grigerová 3, Kozáková 2, Kollárová, Podhradská, Striešová a Da Cruz po 0), trénerka: Zuzana Žirková.
TH: 15/23 – 17/22. Trojky: 6/19 – 6/25. Fauly: 21 – 20. Štvrtiny: 14:21, 14:18, 20:19, 9:19.
Rozhodovali: Kúkelčík, Fanfara, Ribakovs.
Stav série: 0:1.

ONLINE ŠTATISTIKY

Hlasy po zápase:

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „Nechali sme tam všetko. Bojovali sme, na čo sme mali kapacity. Dievčatám nemám čo vyčítať. Jasné, vždy sa dá hrať lepšie, vždy sa dá trafiť viac striel, urobiť menej chýb v obrane, ale naozaj tam odovzdali všetko tak, ako sa v play-off patrí. Tím s takou kvalitou, akú ony majú v prvej päťke, nie je ľahké zastaviť. Je to prirodzené a treba sa zmieriť s tým, že Banská Bystrica má momentálne kvalitu. Ale stiahli sme na 6 bodov, súper bral druhý time-out, mali sme momentum, boli sme na dve strely a zápas bol ešte hrateľný. Bohužiaľ, urobili sme útočný faul, ktorý bol vyhodnotený ako nešportový. Súper dal dve šestky, trojku, už to bolo o 12 bodov a už mal pohodu v rukách opäť. Neviem, či to bol náš najlepší výkon v kalendárnom roku, lebo 25 strát je veľa. S tým netreba byť spokojný, ale treba sa porieť na to, kto tu hral dnes minúty. Napríklad Viktória Havranová predtým nehrala tri týždne, ale nejdem sa vyhovárať, proste je to play-off. Babám ďakujem za to, že tu nechali všetko, to je najdôležitejšie. V stredu skúsime od prvej minúty znova čo najviac hrýzť a zareagovať na tie veci, ktoré sme tu dnes videli.“

Andrea Andělová, hráčka MBK Ružomberok: „Takto skoro po zápase mám zmiešané pocity, ale dali sme do toho všetko a bojovali sme. Pri ich šnúre v prvej štvrtine sme nachvíľu poľavili v obrane, dali nám nejaké ľahké koše, Pulliam dala trojky, a od toho sa to odrážalo. Áno, mala som strelecký deň, ale to je zásluha celého tímu, takže to vôbec neberiem individuálne. Potom sme ale zdramatizovali zápas, lebo sme si zdieľali loptu a hrali sme agresívne v útoku. Mohli sme to ale zdramatizovať ešte viac. Teraz sa budeme pripravovať na to, aby sme si v Banskej Bystrici zobrali to víťazstvo späť. Doskoky boli na našej strane, ale urobili sme veľa strát, takže toto musíme vyladiť. Som nahnevaná, že som sa vyfaulovala, ale hlavu hore a ideme ďalej.“

Zuzana Žirková, trénerka Slávie Banská Bystrica: „Od začiatku sme udávali tempo, aj keď Ružomberok sa vrátil do zápasu svojou zónovou obranou v postavení 2 – 3. Dostávali príliš veľa druhých šancí po ofenzívnych doskokoch, čo bol asi náš najväčší problém. Aj napriek tomu, že chcú hrať zónu, musíme hrať rýchlejšie a nesmieme im umožniť spomaliť nás. Obidva tímy boli na začiatku nervózne, takže sa to tak preťahovalo, ale sme rady za prvé víťazstvo. Pri našej 16-bodovej šnúre na začiatku zápasu nám padli strely, to sme potrebovali. Hrali sme vtedy presne to, čo sme mali. Keď hráte to, čo máte, tak tie strely prídu, lebo máte otvorené pozície. Ale vidieť, že prostredie v Ružomberku pridáva tomu, že to nikdy nevzdajú. Aj dnes to bolo vidieť, párkrát sa dostali na dosah, ale som rada, že sme sa potom znova zdvihli a ukázali sme, že to víťazstvo bolo zaslúžené.“

Žofia Hruščáková, hráčka Slávie Banská Bystrica: „Bol to veľmi náročný zápas, pre nás veľmi dôležitý, lebo sme hrali na súperovej palubovke. Som hrdá, že sme to zvládli. Aj keď, ak budeme hrať takto v ďalšom zápase, tak to nemusíme prežiť, lebo vyhrávať skoro o 20 bodov a nechať sa dotiahnuť na 6, to stojí veľké množstvo síl – znova si budovať ten náskok. Nemôžeme si dovoliť takéto výpadky. Musíme to udržať a byť koncentrované. Keď si dokážeme vybudovať 20-bodový náskok, tak im to nemôžeme takto darovať naspäť. Čakali sme taký odpor, lebo vieme, ako hrá Ružomberok. Ony sa nevzdávajú za žiadnych okolností a je jedno, že nemali plnú zostavu. To sú ony, takto ich poznáme, ony sa nevzdajú. Takže som rada, že sme to zvládli my a vybojovali sme prvé víťazstvo.“

Lindsey Pulliam, hráčka Slávie Banská Bystrica: „Je to dobré víťazstvo. Samozrejme, trochu si vyčítame, že sme mohli zápas zlomiť skôr a udržať si náskok, ale na konci dňa sa počíta len víťazstvo. Áno, bolo to hore-dole, ale to je play-off. Je to semifinále, sú v tom emócie a vedeli sme, že súper sa nevzdá. Potrebovali sme len pokračovať v práci a zlomiť zápas na našu stranu. Počas 16-bodovej šnúry v prvej štvrtine sme ukázali náš potenciál, čoho sme schopné v ofenzíve aj v defenzíve. Keď súper stiahol na 6 bodov, pomohol nám time-out, upokojili sme sa a vrátili sa sústredené. Atmosféra bola super. Milujem tú energiu, ktorá ide od fanúšikov. Aj my sme tu mali skvelú podporu od našich priaznivcov, takže sa v tomto prostredí hralo výborne. Pokiaľ ide o môj výkon, tak dnes to bol jeden z mojich lepších dní. Spoluhráčky ma nachádzali, keď som bola voľná a dnes som sa triafala.“

Ceejay Nofuente, hráčka Slávie Banská Bystrica: „Bol to dobrý zápas. Povedala by som, že tak 30 minút zápasu sme hrali dobre. Bolo to hore-dole. Vyhrávali sme skoro o 20 bodov a nechali sme súpera stiahnuť to na 6. Musíme vedieť, ako si udržať vedenie. Musíme byť ešte súdržnejšie, viac sa podporovať aj z lavičky, udržať konzistentnosť a koncentráciu. Hrať pred takýmto hlučným publikom je niečo nové pre veľa našich hráčok, musíme si na to zvyknúť. Keď súperky znížili na 6 bodov, trénerka na nás počas time-outu trochu nakričala, ale keď sme sa vrátili na palubovku, vedeli sme, čo máme robiť. Prinavrátili sme si náskok a dotiahli zápas do víťazného konca. Pokiaľ ide o môj výkon, len som robila to, čo je mojou úlohou, aj na základe mojich skúseností. Verím, že v stredu bude naša hala vypredaná, že opäť zlomíme rekord v návštevnosti na našom zápase.“

Fotogaléria zo zápasu (autor: Rudo Maškurica):

Piešťanské Čajky – YOUNG ANGELS Košice 80:57 (46:24)
Piešťanské Čajky: Mujovič 15, Mandič 14, James 13, Andélová Gabriela 5, Jurčenková 4 (Martišková 14, Moravčíková 8 /12 doskokov/, Rusiňáková 4, Kraislová 3, Chovaníková, Vandlíková a Valová po 0), tréner: Peter Jankovič.
YOUNG ANGELS Košice: Blanks 16, Mikovčáková 10, Rodáková 7, Kristlová 5, Bohušová 2 (Jakubčeková 6, Plavnická 5, Majorošová 3, Šedivá 2, Rebejová 1), tréner: Radko Dvorščák.
Rozhodovali: Bartoš, Donovalová, Stopka.
Stav série: 1:0.

Peter Jankovič, tréner Piešťanské Čajky: „Teší ma, že vyhrávame 1:0, ale neteší nás predvedená hra žiaľ. Je to play off, úplne iná súťaž, tu sa už na krásu nehrá, ale na víťazstvá. Budeme sa musieť o niektorých veciach porozprávať, lebo takto to nejde. Mrzí ma hlavne to, že sme podcenili tím Košíc. Celé stretnutie bolo také utrápené, nepekné a bez väčšieho nasadenia, bojovnosti. Rozdiel je zjavný, ale ja nie som stotožnený s touto hrou.“

Natália Martišková, hráčka Piešťanské Čajky: „Výsledok nehovorí, že to skončilo dominantným rozdielom z našej strany. Musíme sa poučiť z chýb. Košice sú oproti predchádzajúcim zápasom, ktoré sme spolu odohrali, silnejšie. Majú skvelú tranzíciu, čiže na toto si musíme dať do ďalšieho stretnutia pozor. Benefitom je, že sa mohli zapojiť všetky hráčky, vrátane zranených.“

Radko Dvorščák, tréner Young Angels Košice: „V prvom rade gratulujem Pi­ešťanom k výhre. Pred touto semifinálovou sériou na základe doterajších výsledkov zo sezóny bol favorit jasne daný, a to musíme s pokorou uznať. V tejto sérii musíme hľadieť na seba a dať v každom ohľade zo seba maximum. Každé jedno zaváhanie či strata koncentrácie s týmto súperom je tvrdo potrestané a prenesie sa do záverečného výs­ledku zápasu. Mali sme odvážny vstup do stretnutia, z čoho mám radosť a bolo vidieť, že hráčky poňali stretnutie zodpovedne. Chýbala mi miestami väčšia kolektívnosť v útočnej fáze, či lepšie rozostavenie hráčok v prechodovej fáze hry. Každopádne dokázali sme uhrať takmer vyrovnaný druhý polčas a vyhrať záverečnú štvrtinu. Pre štyri hráčky zo zostavy to bolo prvé kariérne extra­ligové semifinále, v ktorom si zahrali v rozmedzí od 10 do 23 minút. Rozložili sme minúty a každá hráčka sa dokázala dostať na streleckú listinu. Nestačilo to na výhru s Piešťanmi, ale pre nás sú aj toto malé víťazstvá, ktoré si vážime.“

Tara Rebejová, hráčka Young Angels Košice: „Na náš prvý semifinálový zápas sme vycestovali do Piešťan so zámienkou uhrať čo najlepší výsledok bez ohľadu na konečné skóre. Začiatok bol takmer vyrovnaný, no počas tohto duelu sme mali zbytočné straty a zlé rozhodnutia v útoku, po ktorých sme boli následne potrestané ľahkými košmi. Poslednú štvrtinu sme vyhrali našou bojovnosťou v pomere 19:11. Aj napriek hluchým momentom naše družstvo dokázalo podať v tejto sezóne najlepší výkon proti Piešťanským Čajkám a verím, že druhý semifinálový zápas bude ešte lepší ako tento.“

Fotogaléria zo zápasu (autor: Laco Duračka):

Niké Extraliga ženy, semifinále o 5. až 8.miesto – 1. zápasy

Sobota

CBK Košice – BAM Poprad 51:65 (36:36)
CBK Košice: Kašperanová 29, Tomajková 6, Lukačíková 5, Krištofová 2, Čatlošová 0 (Škvareková 3, Liashenko, Zahornacká a Nigutová po 2, Mrázová, a Drimáková po 0), tréner: Vladimír Karnay.
BAM Poprad: Drobná 25, Vyšňová a Paulechová po 10, Kmetoniová 9 /10 doskokov/, Barillová 3 (Lysová 8, Tetemondová 0), tréner: Milan Veverka.
Rozhodovali: Kišš, Gacík, Begáni.

Vladimír Karnay, tréner CBK Košice: „Takto sa zápas vyhrať nedá. Nad Popradom sme zvíťazili iba v búchaní lopty. To sa nám podarilo. Nájazdy pod kôš sme riešili alibisticky a celý tím sa vo všetkom spoliehal iba na Kašperanovú.“

Lucia Kašperanová, hráčka CBK Košice: „Tento zápas nám vôbec nevyšiel. Zlyhávali sme v obrane a súperkám sme ponúkali ľahké koše. Poprad preto vyhral zaslúžene.“

Dominika Drobná, hráčka BAM Poprad: „Celý týždeň sme sa poctivo pripravovali a do Košíc sme cestovali s túžbou vyhrať. Som veľmi rada, že sa nám to podarilo. Výborne sme bránili a z toho pramenili pozície v útoku. Verili sme si a bolo to dobré.“

Fotogaléria zo zápasu (autor: Jäzva):

Piatok

ŠBK Šamorín – BK ŠK UMB Banská Bystrica 76:38 (48:21)
ŠBK Šamorín: Marcová 16, Lüttmerdingová 15, Sujová 14, Vargová 11, Slama 2 (Lelkes Barbara 6, Soóky 5, Vaigl 4, Bábiková 3, Takács a Fenesová po 0), tréner: Albert Diósi.
BK ŠK UMB Banská Bystrica: Kaliuzhna 13, Háberová 5, Mrváňová 4, Piperková 2, Ďurjaková 0 (Luptáková a Šimčíková po 5, Turčanová 4, Cvoligová a Vyšná po 0), trénerka: Andrea Izáková.
Rozhodovali: Turčin, Hudec, Višniarová.

Albert Diósi, tréner ŠBK Šamorín: „Tento zápas vyšiel ako sme si predstavovali. Ukázala sa naša sila v útoku, aj strelecky sa na darilo. Každá hráčka si zahrala, aj mladé hráčky hrali viac minút, z čoho mám radosť.“

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Zápas sa zlomil v prvej štvrtine, v ktorej sme inkasovali 30 bodov s čim sme sa najmä mentálne dlhšie vysporiadavali, ale už postupne od druhej štvrtiny sme pomaly sťahovali bodíky súpera, žiaľ neúspešnosťou zakončenia aj jasných košov sa nám do konca zápasu nepodarilo prjateľnejšie znížiť skóre. Súperky, ktorým gratulujem k výhre, si už postrážili výsledok do konca zápasu.“

Alexandra Luptáková, hráčka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Na dnešný zápas sme nastúpili v plnej zostave. Vedeli sme čo nás čaká. Už v úvodnej prvej štvrtine sme ťahali za kratší koniec, keďže sme inkasovali 30 bodov. Nepremenené šance nás čoraz viac začali frustrovať. Nakoniec sme nedokázali súperovi konkurovať a dali sme im možnosť náskok zvýšiť. Súperovi gratulujem k víťazstvu a tešíme sa na odvetu.“

Katarína Piperková, hráčka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Po veľmi náročnom súperovi z prvého kola play-off sme nemali veľkú pohodu. V tomto kole chceme ukázať viac našu hru a zapracovať na veciach, ktoré budeme musieť ukázať v poslednej časti sezóny. Začiatok zápasu sme vôbec nezachytili, súper si vytvoril pohodový náskok, ktorý si udržal až do konca zápasu. Som rada, že v ďalších štvrtinách sme už nedovolili súperovi toľko skórovať a podarilo sa nám presadiť aj v útoku. Dúfam, že doma sa nám podarí súperovi odolávať a ukázať viac z toho čo je v nás, aby sme si spravili lepšiu náladu pred najdôležitejšími zápasmi tejto sezóny.“

Fotogaléria zo zápasu (autor: Ladislav Dobsa):

HIGHLIGHTY zo zápasov si môžete pozrieť na stránkach Níké TV.