Šamorín do bojov o piatu priečku, UMB o siedmu

Publikované: 30.03.2023 Autor/Zdroj: basket.sk Foto: Ivan Golembiovský

BK ŠK UMB Banská Bystrica vs. ŠBK Šamorín, Eva Ďurjaková (18) (Foto: Ivan Golembiovský)

Dnes odohraný zápas v Banskej Bystrici nám umožňuje bilancovať stav sérií po odohraní druhých zápasov, tri sú stále živé a tú štvrtú vyhral Šamorín.. Do bojov o udržanie padlo bystrické UMB.

ŠBK Šamorín uspel aj v druhom stretnutí série proti BK ŠK UMB Banská Bystrica a to po jasnom priebehu, domáce UMB postupne stále viac strácalo a nakoniec podľahlo v pomere 53:64.

Basketbalistky Slávie Banská Bystrica zdolali v druhom zápase semifinále play-off Niké extraligy MBK Ružomberok 82:64 a v sérii hranej na tri víťazstvá vedú 2:0.

Hráčky CBK Košice vyrovnali stav série o 5. – 8. miesto v Niké extralige žien. Na palubovke BAM Poprad vyhrali 66:64, rozhodujúci tretí duel je na programe v sobotu v Košiciach.

Young Angels doma podľahli Piešťanským Čajkám, v druhom zápase im nepomohlo ani domáce prostredie, keď favorit jasne uspel v pomere 89:54 a v semifinálovej sérii vedie 2:0 na zápasy.

Niké Extraliga ženy, semifinále o 1. až 4. miesto – 2. zápasy

Slávia Banská Bystrica – MBK Ružomberok 82:64 (44:33)
Slávia Banská Bystrica: Hruščáková 21 /12 doskokov/, Nofuente 16, Holíková 14, Pulliam 12, Kozáková 4 (Striešová 8, Van Dalen 5, Nagyová 2, Grigerová, Da Cruz, Podhradská a Kollárová po 0), trénerka: Zuzana Žirková.
MBK Ružomberok: Svetlíková 15, Buknová a Andélová Andrea po 13, Jarošová a Havranová po 5 (Štefančová 5, Urbanová a Dovčíková po 4, Uramová 0), tréner: Juraj Suja.
TH: 12/18 – 4/6. Trojky: 6/14 – 8/30. Fauly: 17 – 19. Štvrtiny: 25:17, 19:16, 18:9, 20:22.
Rozhodovali: Šarišský, Bartoš, Cibulka.
Stav série: 2:0

ONLINE ŠTATISTIKY

Hlasy po zápase:

Zuzana Žirková, trénerka Slávie Banská Bystrica: „Prvá minúta nám opäť ušla, ale bola to otázka toho, kedy sa chytíme v útoku. V obrane sme robili to, čo sme mali a bod po bodíku išli hore. Potom sa súperky zase na chvíľku vrátili do zápasu, ale aj to sa dalo čakať. O to lepšie pre nás, lebo sme museli ostať koncentrované celých 35 minút. Vďaka tomu sme mohli na konci prestriedať, čo je super, že si zahrali aj mladé hráčky. Pokiaľ ide o Ruth, tak už v Ružomberku sme hrali druhý polčas bez nej. Vysporiadali sme sa s jej absenciou už tam a dnes sme vedeli, do čoho ideme. Možno sme stratili pozíciu v hre pod košom, ktorú sme doteraz mali, ale dokázali sme sa s tým vysporiadať. Žofi išla veľmi dobre, mala veľa doskokov a v podstate to fungovalo tak, ako malo. Atmosféra bola výborná. Toto je presne tá odmena pre divákov za to, že prišli. Dali sme im pekný zápas a môžu sa tešiť spolu s nami. Áno, sériu chceme ukončiť v Ružomberku, ale chcieť je pekné… Je to stále 2:0, aj z tohto stavu to môže súper otočiť. Takže pre nás je to 0:0 a ideme vyhrať ďalší zápas. Musíme ísť do toho sústredené, lebo samé to nepôjde. Nesmieme poľaviť.“

Žofia Hruščáková, hráčka Slávie Banská Bystrica: „Čakali sme trošku väčší odpor od Ružomberka. Taký, aký ukázali v tom prvom zápase. Ale tak, dnes to bolo… nechcem povedať, že ľahšie, to by vyznelo hlúpo, ale náskok sme si ukontrolovali, čiže spokojnosť. Oproti prvému zápasu sme hrali disciplinovanejšie. Uvedomili sme si, že nám chýba Ruth a musíme ju zastúpiť. Každá baba, ktorá prišla na ihrisko, prispela svojou troškou, snažila sa a bola platná hráčka. Podali sme kolektívny výkon. Pokiaľ ide o atmosféru, tak si pamätám, keď som sem chodila s Košicami a bola tu prázdna hala. Dnes to bolo niečo úžasné. Dúfam, že fanúšikovia budú chodiť takto aj naďalej. Verím, že túto sériu ukončíme už v Ružomberku a potom… no nechcem predbiehať, ale diváci boli fantastickí. Určite ešte nie je nič rozhodnuté. Vieme, že Ružomberok je nepríjemné družstvo, bojovné. V prvom zápase ukázali, že sa nevzdávajú za žiadnych okolností. Môže to byť diametrálne odlišný zápas. Musíme nastúpiť sústredené a myslím si, že máme kvalitu na to, aby sme to zvládli.“

Erika Holíková, hráčka Slávie Banská Bystrica: „Padli mi strely, fanúšikovia reagovali, a to mi pomohlo k tomu, aby som podala dobrý výkon. Chytila som sa prvou trojkou, potom som dala nejaké ľahké koše a už to išlo. Som rada, že sme dokázali v domácom prostredí vyhrať, a že prišlo toľko fanúšikov. Povzbudzovali nás, dodávali nám energiu a som rada, že sme ich potešili víťazstvom a takýmto dobrým výkonom. Nedovolili sme Ružomberčankám vrátiť sa do zápasu nejakými ľahkými strelami, alebo druhými šancami. Dali sme si pozor, aby sa to už nestalo, a preto sme už mali pohodu po celý zápas. Prvý pokyn bol, že máme vyhrať pre Ruth, keďže nehrala kvôli zraneniu. Snažili sme sa robiť všetko pre to, aby sme dokázali nahradiť jej hru.“

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: „Bez obrany sa nedá hrať play-off. Dnes sme sem prišli s výkonom v obrane, ktorý bol žalostný. Takto nemáme šancu na úspech ani so slabším súperom ako je Banská Bystrica. Rešpektujeme silu Bystrice. Sú vyššie, fyzickejšie, majú širšiu rotáciu a sú aj kvalitnejšie. Treba to všetko rešpektovať, ale na druhej strane, našou cestou je dobrá obrana a dnes sme ju neukázali v žiadnej fáze zápasu. Súper nám dal 82 bodov, v prvej štvrťke nám dal 25, urobili sme chudobné tri fauly, to je katastrofa. Samozrejme verím, že sériu môžeme ešte otočiť. Keď sa nám podarí to otvoriť trošku v obrane a byť disciplinovanejší, lebo robíme kopec individuálnych chýb. Jasné, že verím. V sobotu sme boli na dve strely, rozhodla jedna situácia. Doma budeme chcieť hrýzť a pokúsiť sa o nejaký malý zázrak. Sústredil som sa na zápas, takže som atmosféru popravde veľmi nevnímal, ale hala bola slušne zaplnená. Ďakujem aj fanklubu z Ružomberka, ktorý meral cestu a stojí za nami v dobrom aj v zlom.“

Fotogaléria zo zápasu (autor: Ivan Golembiovský):

YOUNG ANGELS Košice – Piešťanské Čajky 54:89 (36:44)
YOUNG ANGELS Košice: Blanks 22, Mikovčáková 11, Kristlová 6, Rodáková 2, Bohušová 0 (Šedivá 6, Rebejová a Dulovičová po 3, Majorošová 1, Plavnická a Jakubčeková po 0), tréner: Radko Dvorščák.
Piešťanské Čajky: Andělová Gabriela 24, James 19, Mujovič 8, Mandič 5, Jurčenková 2 (Moravčíková 13 /14 doskokov/, Rusiňáková 11, Martišková 5, Kraislová 2, Vandlíková a Chovaníková po 0), tréner: Peter Jankovič.
Rozhodovali: Zubák, Životský, Karnay. 516 divákov.
Stav série: 0:2

Radko Dvorščák, tréner YOUNG ANGELS Košice: „Prvý polčas sme odohrali veľmi vyrovnane a teší ma, že dievčatá uverili v možnosť rovnocennej hry s Čajkami. Po prestávke nám trochu došli sily a Piešťany pritvrdili. Strácali sme veľa lôpt a z 23 strát sme inkasovali 38 bodov. Naše chyby teda trestali veľmi tvrdo. Mrzí ma fakt, že sme v druhom polčase strelili iba 18 bodov a inkasovali sme 11 trojok. To nie je dobrá vizitka a máme na viac. Bolo vidieť, že sme doma a chceme. Dievčatá už niečo odohrali a nie je dôvod na prehnaný stres. Nám ide o to, aby sme sa v tejto sérii prezentovali pozitívne. Chceme ukázať progres a pripraviť sa na boj o tretie miesto.“

Gabriela Andělová, hráčka Piešťanské Čajky: „Bolo vidieť, že sme celý deň cestovali a v poslednom čase nám trvá, kým sa rozohrejeme a dostaneme do svojej hernej pohody. V prvom polčase sme sa trápili s útočným doskokom a kompaktnosťou obrany. Preto to bolo celkom tesné. Potom sme už ale hrali podľa našich predstáv. To už bol náš basketbal, ktorý by sme mali hrať celých 40 minút. Mali sme dobrú obranu, behali sme do rýchlych protiútokov a dobrým posunom lopty sme si vytvárali voľné strely.“

Fotogaléria zo zápasu (autor: Laco Duračka):
Fotogaléria zo zápasu (autor: Jäzva):

Niké Extraliga ženy, semifinále o 5. až 8. miesto – 2. zápasy

BAM Poprad – CBK Košice 64:66 (30:36)
BAM Poprad: Drobná 17, Vyšňová 15, Kmetoniová 12, Paulechová 8, Barillová 3 (Lysová 6, Rothová 3, Tetemondová 0), tréner: Milan Veverka.
CBK Košice: Kašperanová 27, Krištofová 20, Lukačíková 9, Tomajková 2 /13 doskokov/, Nigutová 0 (Liashenko 4, Čatlošová a Drimáková po 2, Škvareková 0), tréner: Vladimír Karnay.
TH: 15/25 – 10/18. Trojky: 7/26 – 6/.21 Fauly: 17 – 18. Štvrtiny: 18:17, 12:19, 16:20, 18:10.
Rozhodovali: Obertová, Donovalová, Fáber.
Stav série 1:1

Štvrtok

BK ŠK UMB Banská Bystrica – ŠBK Šamorín 53:64 (25:37)
BK ŠK UMB Banská Bystrica: Kaliuzhna 23, Háberová 11, Mrváńová a Piperková po 6, Ďurjaková 2 (Turčanová 5, Luptáková, Šimčíková, Cvoligová a Vyšná po 0), trénerka: Andrea Izáková.
ŠBK Šamorín: Marcová 21 /12 doskokov/, Sujová 13, Lüttmerdingová 10, Vargová 9 /10 doskokov/, Bábiková 6 (Slama 3, Vaigl 2, Lelekes 0), tréner: Albert Diósi.
Rozhodovali: Fuska, Fanfara, Bullo.

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Za dnešnú hru a bojovnosť chcem dievčatá pochváliť a až na niekoľko úsekov hry, ktorými si Šamorín vypracoval vyšší bodový rozdiel, sme hrali pomerne vyrovnanú partiu. Herne som rada, že sme v útoku ukázali pekné úseky, škoda niektorých vyložených nepremenených šancí, v obrane to bolo tiež lepšie ako u súpera. Gratulujem Šamorínu k výhre, ďakujeme všetkým fanúšikom, za dnešné povzbudzovanie a hlavne študentom UMB BB. Teraz sa už musíme pripravovať na záverečné kolo.“

Eva Ďurjaková, hráčka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „V porovnaní s posledným zápasom sme dnes podali dobrý výkon, aj keď tam boli chybičky krásy. Bolo vidno, že sme sa poučili z chýb zo zápasu v Šamoríne. Boli tam veľmi pekne momenty, aj sme si konečne dokázali prihrať. Škoda len niektorých nepremenených šancí z pod koša, výsledok mohol byť ešte prijateľnejší. Teraz si treba oddýchnuť a poriadne sa pripraviť na najdôležitejšie zápasy sezóny.“

Paula Vyšná, hráčka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Dnešný výkon hodnotím pozitívne. Hrali sme kolektívne a nenechali sme hráčky Šamorína premieňať ľahké koše oproti poslednému zápasu. Verím, že sa tohto výkonu chytíme a v bojoch o 7 miesto uspejeme.“

HIGHLIGHTY zo zápasov si môžete pozrieť na stránkach Níké TV.