Čajky a Slávia vo finále, Poprad po prehre s CBK do bojov o záchranu

Publikované: 01.04.2023 Autor/Zdroj: basket.sk Foto: Laco Duračka

Piešťanské Čajky (Foto: Laco Duračka)

Séria medzi ŠBK Šamorín a bystrickým UMB skončila úspechom lepšie postaveného tímu po základnej časti, nováčik CBK Košice uspel v sérii proti Popradu a bude súperom ŠBK v bojoch o piate miesto, ostatné série pokračujú dnes večer.

Tretí zápas už musel rozhodnúť sériu medzi CBK a Popradom a po vcelku divokom priebehu ho vyhralo domáce družstvo 65:59. Vedenie sa prelievalo zo strany na stranu, ešte v záverečnej desaťminútovke Popradčanky viedli aj o sedem bodov, no v posledných troch minútach to Košičanky otočili a idú do bojov o 5. priečku.

Ružomberok to napriek výbornému výkonu nezvládol víťazne, prvý krát síce prehrával až 38 sekúnd pred koncom tretej štvrtiny, no tá posledná rozhodla o tesnej výhre Banskobystričaniek a aj o ich postupe do finále Niké Extraligy. Zápas skončil 68:71.

Piešťanské Čajky bez väčších či menších problémov uhrali potrebné tretie víťazstvo nad Young Angels Košice a po výsledku 86:53 postupujú do finálových bojov o majstrovský ti­tul.

Niké Extraliga ženy, semifinále o 1. až 4. miesto – 3. zápasy

MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica 68:71 (40:35)
MBK Ružomberok: Svetlíková 13, Buknová a Havranová po 11, Dovčíková 10, Andělová Andrea 5 (Jarošová 13, Urbanová 5, Štefančová 0), tréner: Juraj Suja.
Slávia Banská Bystrica: Hruščáková 30, Pulliam 23, Nofuente 8, Holíková 6, Kozáková 3 (Van Dalen 1, Kollárová, Grigerová a Da Cruz po 0), trénerka: Zuzana Žirková.
TH: 7/11 – 18/23. Trojky: 9/22 – 1/9. Fauly: 21 – 18. Štvrtiny: 25:19, 15:16, 17:21, 11:15.
Rozhodovali: Zubák, Obertová, Sirocký.
Konečný stav série: 0:3

ONLINE ŚTATISTIKY

Hlasy po zápase:

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: “Mrzí to. Ale, taký je šport. Keď dovolíte súperovi 21 útočných doskokov, nemôžete pomýšľať na úspech. Dnes rozhodol faktor Hruščáková, pretože ona sama porazila Ružomberok. Hrali sme na hranici svojich možností, možno až za ňou, ale, nestačilo to. Bystrica premenila kľúčovú strelu, my sme spod koša nedali možno desaťkrát. Slávia trafí trojku, keď potrebuje, my neuspejeme spod koša osamotení. Prehráme o kôš. Bolí to. Veľmi ma to trápi. Som si istý, že sme si dnes zaslúžili vyhrať. Žiaľ, na víťazstvo to nebolo dosť.”

Zuzana Žirková, trénerka Slávie Banská Bystrica: „*Ťažko sa hodnotí zápas, ktorý vyhráte v poslednej minúte. Mali sme veľmi zlý úvod. Nechali sme Ružomberčanky naštartovať vlak, ktorý sa už ťažko zastavoval, ale v poslednej minúte sme zatiahli ručnú brzdu a odviezli si víťazstvo 3:0 na zápasy. Ružomberčanky viedli, ale vždy sme ich udržali na pár bodov, boli sme na dostrel. Lindsey dala rozhodujúcu strelu, ale ako jeden tím sme bojovali až do konca. Dievčatám gratulujem, sľúbila som im tri dni voľna. Na každom z nás bolo vidieť, že tie emócie po takom závere boli silné. Nastavili sme si spoločný cieľ, ktorý sme splnili. Teraz s odstupom, s pohárom vína v ruke, vo mne prevládajú veľmi pozitívne emócie.“

Lindsay Pulliam, hráčka Slávie Banská Bystrica: „Bol to tuhý boj. Súperky na nás vybehli, boli extrémne bojovné a pripravené hrať naplno od prvej sekundy. My sme sa však nepoložili, bojovali sme a napokon našli spôsob, ako zvíťaziť. Pred rozhodujúcou trojkou som sa pozrela na časomieru a vedela som, že musím ísť agresívne do zakončenia po clone. Videla som ale, ako obrankyňa urobila krok vzad, tak som vystrelila. Prečo sa mi práve v Ružomberku tak darí? Myslím si, že je to práve tým prostredím. Tá energia, a hlavne nepriazeň domácich fanúšikov voči nám ma nabíja.“

Žofia Hruščáková, hráčka Slávie Banská Bystrica: „Opäť nám ušiel začiatok a nechali sme Ružomberok, aby sa úplne ľahko dostal na koňa. Skoro sa nám to stalo osudným, avšak musím povedať, že som veľmi pyšná na dievčatá, na celé družstvo, lebo sme prehrávali 39 a pol minúty, ale nevzdali sme sa a bojovali sme do konca. Nakoniec si myslím, že sme aj zaslúžene vyhrali. Veľká vďaka patrí fanúšikom, samozrejme našim, ale musím pochváliť aj ružomberských, ktorí nás „povzbudzovali“ celý zápas, a tým pádom nás hnali dopredu. Vytvorili nám také prostredie, v ktorom nám nedovolili vzdať sa a dotlačili nás k takémuto výkonu. Donútili nás siahnuť si na dno síl.“

Fotogaléria zo zápasu (autor: Rudo Maškurica):

Piešťanské Čajky – YOUNG ANGELS Košice 86:53 (44:26)
Piešťanské Čajky: James 18, Jurčenková 14 /13 doskokov/, Mujovič 13, Andélová Gabriela a Mandič po 11 (Moravčíková 10, Martišková 7, Rusiňáková 2, Kraislová a Vandlíková po 0), tréner: Peter Jankovič.
YOUNG ANGELS Košice: Blanks 11, Bohušová 10, Mikovčáková a Rodáková po 4, Kristlová 2 (Plavnická 12, Jakubčeková a Dulovičová po 4, Rebejová 2, Majorošová 0), tréner: Radko Dvorščák.
Rozhodovali: Bara, Uhrin, Hudec.
Konečný stav série: 3:0

Peter Jankovič, tréner Piešťanské Čajky: „Konečne sme vstúpili do zápasu tak, ako sa patrí. Koncentrovane, s energiou a dobrým útokom. Trošku sme sa zastavili v druhej štvrtine, ale dá sa povedať, že sme mali celý zápas pod kontrolou.“

Alica Moravčíková, hráčka Piešťanské Čajky: „Posledný zápas tejto série sme konečne začali podľa našich predstáv. Kolektívnym výkonom v útoku a agresivitou v obrane sme si vytvorili pohodlný náskok, ktorý sme postupne navyšovali.“

Radko Dvorščák, tréner YOUNG ANGELS Košice: „Séria sa skončila podľa papierových predpokladov, no treba podotknúť, že sme v každom zápase mali aj množstvo pozitívnych úsekov. Celkovo nemáme na zloženie, rotáciu a skúsenosti kádra Piešťanských Čajok, no dovolím si tvrdiť, že naše výkony boli sympatické. V poslednom zápase sme pohoreli hlavne na doskoku a žiaľ množstvo situácii vzniklo nie na základe lepšej typológie súpera na danom poste. Je to stále o ochote a o zvládaní mikrosúbojov. V každom momente potrebujeme byť prítomní hlavou a telom na ihrisku a správne vyhodnotiť vzniknutú situáciu. Potrebujeme pôsobiť ako celok a na jednotlivé úseky hry, ktoré vyniknú počas stretnutia reagovať komplexne všetkých 5 hráčok. Máme za sebou semifinále a určite to bola pre nás tá správna športová motivácia vzdorovať obhajcovi titulu. Teraz sa potrebujeme hlavou a telom nastaviť na náš vrchol sezóny v podobe série o bronz s družstvom MBK Ružomberok.“

Kamila Plavnická, hráčka YOUNG ANGELS Košice: „Do tretieho zápasu proti Piešťanským Čajkám sme vstupovali s cieľom nadviazať na výborné momenty z dvoch predchádzajúcich semifinálových stretnutí, v ktorých sme dokázali, že s favoritom dokážeme držať krok. Náš vstup do zápasu však nebol ideálny, rozbiehali sme sa pomalšie a dovolili sme Čajkám odskočiť na väčší bodový rozdiel už pomerne skoro. V tomto stretnutí nás zradil doskok, najmä pod súperovým košom a lacné straty, z ktorých pramenili jednoduché pozície pre Piešťany. V útočnej fáze sme dokázali vytvoriť jedna pre druhú zaujímavé pozície, z ktorých sme dokázali skórovať. Taktiež chcem vyzdvihnúť tohtosezónny progres, ktorý je viac než citeľný, nakoľko každá z nás túto sezónu nazbierala skúsenosti, odvahu či sebavedomie sa individuálne presadiť. Ak túto sériu s obhajcom titulu porovnáme s úvodným stretnutím, je jasné že ako tím napredujeme a naša sila rastie. Práve preto sa teším na súboje o bronz, v ktorých môžeme zlepšenie potvrdiť a tímovo sa posúvať ďalej.“

Fotogalkéria zo zápasu (autor: Laco Duračka):