Hruščáková ukázala v Ružomberku dominanciu, tím z Banskej Bystrice je vo finále po 23 rokoch

Publikované: 03.04.2023 Autor/Zdroj: basket.sk Foto: Ivan Golembiovský

Žofia Hruščáková (13), Slávia Banská Bystrica (Foto: Ivan Golembiovský)

Po výkonoch v sezóne a v play-off sa to dalo čakať, napriek tomu to je veľká vec, že po rokoch bude zloženie finále iné. Dlhé sezóny ho ovládali Young Angels (predtým Good Angels) Košice, Ružomberok a posledný majster Piešťanské Čajky.

Od sezóny 2009/2010 sa dostalo do finále len raz iné družstvo ako spomínané trio! Vtedy sa prebojovali do boja o titul basketbalistky BK PU Bemaco Prešov. Po piatich rokoch bude chýbať vo finále Ružomberok (trikrát vyhral v tej dobe titul).

Práve MBK vyradili 3:0 na zápasy basketbalistky Slávie Banskej Bystrice. Banskobystrický basketbal dosiahol na najväčší triumf v histórii mesta pred 33 rokmi, keď získali hráčky Slávie PF Banská Bystrica federálny titul. V slovenskej extralige boli v ročníku 1999/2000 basketbalistky BK UMB Banská Bystrica vo finále. Nemali však vtedy šancu na dvojnásobné euroligové víťazky SCP Ružomberok.

Teraz síce Piešťanské Čajky nie sú až také favoritky, ale obhajkyne titulu sú určite vo výhode. Na druhej strane zverenky Zuzany Žirkovej predviedli proti Ružomberku, že s ními treba počítať. V úvodných dvoch zápasoch vyhrali nad tímom z Liptova jasne a zvládli aj najtesnejší tretí duel na ich palubovke. Ružomberok začal náporom, viedol 11:0, väčšinu zápasu tím reprezentačného trénera Juraja Suju viedol. Hráčky Slávie sa však nevzdávali.

Ružomberok viedol dve a pol minúty pred koncom o päť bodov. Hosťujúcim basketbalistkám vôbec nepadali trojky, ale kľúčovú premenili deväť sekúnd pred koncom, keď sa presadila Lindsey Pulliam. Američanka hrala celých 40 minút a nastrieľala pri výhre 71:68 23 bodov, ale hlavnou líderkou Slávie bola Žofia Hruščáková. Reprezentačná pivotka predviedla dominantný výkon a s 30 bodmi a 19 doskokmi prispela svojmu tímu k historickému postupu do finále.

Lindsey Pulliam (10), Slávia Banská Bystrica (Foto: Ivan Golembiovský)

Ťažko sa hodnotí zápas, ktorý vyhráte v poslednej minúte. Mali sme veľmi zlý úvod. Nechali sme Ružomberčanky naštartovať vlak, ktorý sa už ťažko zastavoval, ale v poslednej minúte sme zatiahli ručnú brzdu a odviezli si víťazstvo 3:0 na zápasy. Ružomberčanky viedli, ale vždy sme ich udržali na pár bodov, boli sme na dostrel. Lindsey dala rozhodujúcu strelu, ale ako jeden tím sme bojovali až do konca. Dievčatám gratulujem, sľúbila som im tri dni voľna. Na každom z nás bolo vidieť, že tie emócie po takom závere boli silné. Nastavili sme si spoločný cieľ, ktorý sme splnili. Teraz s odstupom, s pohárom vína v ruke, vo mne prevládajú veľmi pozitívne emócie," usmievala sa pre klubovú stránku trénerka Zuzana Žirková.

Svoj pohľad pridali aj hlavné strojkyne úspechu tímu z Banskej Bystrice. „Bol to tuhý boj. Súperky na nás vybehli, boli extrémne bojovné a pripravené hrať naplno od prvej sekundy. My sme sa však nepoložili, bojovali sme a napokon našli spôsob, ako zvíťaziť. Pred rozhodujúcou trojkou som sa pozrela na časomieru a vedela som, že musím ísť agresívne do zakončenia po clone. Videla som ale, ako obrankyňa urobila krok vzad, tak som vystrelila. Prečo sa mi práve v Ružomberku tak darí? Myslím si, že je to práve tým prostredím. Tá energia, a hlavne nepriazeň domácich fanúšikov voči nám ma nabíja," vravela Pulliam.

Opäť nám ušiel začiatok a nechali sme Ružomberok, aby sa úplne ľahko dostal na koňa. Skoro sa nám to stalo osudným, avšak musím povedať, že som veľmi pyšná na dievčatá, na celé družstvo, lebo sme prehrávali 39 a pol minúty, ale nevzdali sme sa a bojovali sme do konca. Nakoniec si myslím, že sme aj zaslúžene vyhrali. Veľká vďaka patrí fanúšikom, samozrejme našim, ale musím pochváliť aj ružomberských, ktorí nás „povzbudzovali“ celý zápas, a tým pádom nás hnali dopredu. Vytvorili nám také prostredie, v ktorom nám nedovolili vzdať sa a dotlačili nás k takémuto výkonu. Donútili nás siahnuť si na dno síl," dodala Žofia Hruščáková.