Historický triumf vykúpený stresom, šamorínska fóbia CBK je konečne minulosťou

Publikované: 24.03.2024 Autor/Zdroj: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

CBK Košice (Foto: Jäzva)

Dočkali sa na ôsmy pokus. Historicky prvé víťazstvo CBK Košice vo vzájomných zápasoch proti Šamorínu prišlo v najlepší možný čas, Ťahanovčanky ním totiž vyrovnali stav štvrťfinálovej série na 1:1 a udržali sa tak v hre o poslednú semifinálovú miestenku.

Zápas v Starej jazdiarni mal sprvoti jasný priebeh a zverenky trénera Vladimíra Karnaya viedli po prvom polčase o komfortných sedemnásť bodov. Po veľkej prestávke sa však dianie na ihrisku výrazne zmenilo. Domáce ako keby podľahli vedomiu, že už majú vyhrané a hosťujúce hráčky z juhu Slovenska začali výrazne sťahovať stratu. Štyri minúty pred koncom štvrtej štvrtiny už dokonca viedli 62:60. Chlieb sa napokon lámal za stavu 62:64, keď zaznamenala úspešnú dvojbodovú strelu s faulom Lucia Kašperanová a následne poslala domáce do štvorbodového vedenia presná trojka Radoslavy Nigutovej.

Vraveli sme si, že nám nesmú ujsť začiatok a tretia štvrtina. A vidíte, hlúpymi chybami sme prišli o 17-bodový náskok. To bolo fakt šialené,“ pousmiala sa s 24 bodmi najlepšia strelkyňa CBK Lucia Kašperanová. V jej tvári bola badateľná silná úľava. „Našťastie sme sa zomkli, a aj keď nám nepadalo, dotiahli sme to do víťazného konca. Teraz nás čaká ďalšia cesta do Šamorína, ale sme za ňu vďačné. Ak by sme totiž tento zápas prehrali, tak by to bolo kruté.

Nerozumiem výkonu v tretej štvrtine,“ krútil hlavou tréner Vladimír Karnay. „Nastúpili sme až príliš suverénne a sebavedomo. Lüttmerdingová strelila pár trojok a chytili sa. Bola to dráma, ale stretli sa vyrovnané družstvá. Som vďačný za zvládnutý záver a verím, že nás toto víťazstvo postaví na nohy z pohľadu tej našej šamorínskej fóbie. V treťom zápase to bude zaujímavé.

Basketbalistky CBK vyzreli na Šamorín prvýkrát od svojho vstupu do Niké extraligy. Ak sa však chcú radovať z postupu do semifinále, potrebujú to zopakovať hneď v najbližšom zápase.

Stále sme verili, že na Šamorín máme. Teraz sme to dokázali, ale na ich palubovke sa hrá oveľa ťažšie. Hlavne po dlhej ceste. Aj v prvom zápase sme tam však prehrali len o šesť bodov a z pohľadu sily je to súper na našej úrovni. Určite teda zabojujeme o postup,“ prisľúbila priaznivcom CBK jeho najlepšia strelkyňa L. Kašperanová.

Miernymi favoritkami rozhodujúceho tretieho duelu však budú určite skúsenejšie zverenky trénera Alberta Diósiho. Druhým polčasom v Košiciach totiž potvrdili, že ak hrajú svoj basketbal, dokážu mať proti CBK navrch.

V prvom polčase sa nám nedarilo a to bol hlavný problém. Po prestávke sme začali hrať našu hru a rýchlo sme zmazali manko. Toto teší, ale nemôžeme mať takú stratu. V závere tam boli aj diskutabilné veci. My sme hádzali 14 a ony 30 trestných hodov. To je obrovský rozdiel. Slečna Kašperanová nedala koše z ničoho, len zo šestiek (z trestných hodov zaznamenala 14 z 24 bodov, pozn. red.),“ podotkla hrajúca asistentka trénera Timea Sujová, ktorá bola so sedemnástimi bodmi najlepšou strelkyňou svojho tímu. „Takto sa jednoducho pískalo, ale musíme si z toho vziať dôležité a uvedomiť si, že si môžeme pomôcť iba my samé. Ideme domov a tam to chceme zvládnuť.

V kľúčovom súboji série budú mať Šamorínčanky výhodu domácich košov. Pod nimi vládli v súbojoch proti CBK spravidla pevnou rukou, v prvom štvrťfinále však vyhrali len o šesť bodov.

Doma je doma, ale aj v Košiciach sme odohrali výborný druhý polčas. Pozeráme sa dopredu a náš cieľ pre tretí zápas je jasný,“ uzavrela jasným tónom T. Sujová.