Krok od rekordnej obhajoby

Publikované: 05.04.2015 Autor/Zdroj: Marek Grondžel

Jediné víťazstvo a jedinečný titul – o dosiahnutie týchto cieľov sa basketbalistky Good Angels Košice budú snažiť v treťom finálovom súboji vrcholiacej extraligovej sezóny. V sobotnej odvete „zlatej série“ si obhajkyne vlaňajšieho primátu úplne suverénne poradili s Piešťanskými Čajkami a z ich palubovky si po celkovo šiestom triumfe v ročníku zaslúžene odviezli majstrovský mečbal.

Piešťanské Čajky – GOOD ANGELS Košice 61:74 (16:22, 32:43, 42:62) priebežný stav série 0:2 na zápasy /hrá sa na 3 víťazstvá/

Piešťany: Tatham 16, Krč-Turbová /8 doskokov/ a Stehlíková po 8, Bartoňová 6, Dudášová 2 (Felixová a T. Páleníková po 6, M. Páleníková 5, Bartánusová 2). Tréner: M. Pospíšil

Good Angels: Langhorne 23 /17 doskokov/, Žirková a Hruščáková po 14, Kiššová 7, Oblak 4 (Rodgers 9 /8 doskokov/, Bálintová 2, Janoščíková 1). Tréner: M. Kováčik

TH: 18/21 – 16/21, fauly: 23 – 25, 5 faulov: 33. min. L. Krč-Turbová (Piešťany), trojky: 1/13 – 2/13, diváci: 550, rozhodcovia: P. Fuska, M. Kúkelčík a I. Pipíška, štvrtiny: 16:22, 16:21, 10: 19, 19:12

Ako ľadová búrka s krupobitím vyznel nástup Košičaniek do súboja, v ktorého 4. minúte viedli východniarky 12:0. Odhodlanie domácich potrápiť úradujúceho majstra tak dostalo úder, ktorý sa neskôr ukázal ako rozhodujúci. Expresne rýchlo vypracovaný náskok vlial do žíl hosťujúcich hráčok istotu, z ktorej ťažili aj vo chvíľach, keď sa na ne súperky začali doťahovať.

To sa ukázalo v 10. minúte, keď v jej úvode Čajky stiahli manko na rozdiel troch bodov (15:18), no štvrtinu prehrali o šesť bodov (16:22) a o ďalšie dve minúty sa ich strata takmer zdvojnásobila (20:31). V podobnom duchu sa odvíjal nielen zvyšok prvého polčasu, ale aj celého stretnutia, pretože na každý pokus o stíhaciu jazdu dokázali východniarky efektívne odpovedať.

Neustála snaha o zníženie náskoku hosťujúceho družstva sa v domácom kolektíve prejavil na fázach, počas ktorých palubovka patrila hráčkam Good Angels. Výsledkom jedného z takýchto úsekov bol 22-bodový rozdiel, ktorý na ukazovateli skóre (48:70) svietil na konci 35. minúty. Aj jeho vplyvom Košičanky záver už len dohrávali a Čajkám sa podarilo uhrať „prijateľný“ záverečný rezultát.

Výborný výkon v zápase, pre ktorým si prevzala ocenenie pre Najlepšiu basketbalistku Slovenska za rok 2014, predviedla Zuzana Žirková. Jej 14-bodový „nástrel“ dorovnala Žofia Hruščáková a obe tak len o dva body zaostali za najlepšou domácou strelkyňou Tamarou Tatham. Všetky aktérky duelu však prevýšila Crystal Langhorne, ktorá „žlto-modrým“ k triumfu dopomohla 23 bodmi a 17 doskokmi.

Ďalší program finálovej série:
3. zápas – 8. 4. 2015 (streda): Good Angels – Piešťanské Čajky (Infiniti aréna, 18.00 hod.)
príp. 4. zápas – 11. 4. 2015: Piešťanské Čajky – Good Angels Košice (18.00 hod.)
príp. 5. zápas – 15. 4. 2015: Good Angels – Piešťanské Čajky (Infiniti aréna, 18.00 hod.)