Slovenské basketbalové reprezentantky sa v boji o majstrovstvá Európy 2017 poriadne „nachodia“. Sobotný žreb kvalifikácie im v nemeckom Mníchove síce prisúdil do E-skupiny susedné Maďarsko, no k nemu „pribalil“ ďaleké Portugalsko a ešte vzdialenejší Island. Naše hráčky tak čakajú nielen nevyspytateľní súperi, ale aj značne náročné cestovateľské presuny.
Zloženie skupín kvalifikácie ME žien 2017
SKUPINA „A“: Litva, Lotyšsko, Slovinsko
SKUPINA „B“: Francúzsko, Chorvátsko, Estónsko,
Holandsko
SKUPINA „C“: Čierna Hora, Taliansko, Veľká Británia,
Albánsko
SKUPINA „D“: Srbsko, Ukrajina, Nemecko, Luxembursko
SKUPINA „E“: SLOVENSKO,
Maďarsko, Portugalsko, Island
SKUPINA „F“: Rusko, Grécko, Bulharsko, Švajčiarsko
SKUPINA „G“: Bielorusko, Poľsko, Belgicko
SKUPINA „H“: Turecko, Rumunsko, Izrael, Bosna a
Hercegovina
SKUPINA „I“: Španielsko, Švédsko, Fínsko
„Z hľadiska basketbalovej kvality môžem našu skupinu označiť za prijateľnú, pretože určite sa v jednotlivých košoch nachádzali aj podstatne ťažší súperi,“ skonštatoval v reakcii na zloženie „našej“ kvalifikačnej skupiny hlavný tréner slovenskej ženskej basketbalovej reprezentácie Maroš Kováčik, ktorý bol v súvislosti so žrebom spokojný aj s objemom už doposiaľ získaných informácií o súperoch.
„O Maďarsku sa nijako špeciálne baviť nemusíme, veď aj na tohtoročnom šampionáte sme sa s jeho výberom stretli. O úrovni družstva Portugalska som si vytvoril obraz počas môjho pôsobenia pri národnom tíme Maďarska. Najväčšou neznámou je určite Island, pretože o ňom zatiaľ viem len toľko, že bol účastníkom tzv. majstrovstiev Európy malých krajín, čiže akejsi C-divízie ME.“
Mohla by Marošovi Kováčikovi pri získavaní informácií o Islande pomôcť skutočnosť, že v nedávnej minulosti trénoval v tíme Good Angels reprezentantku tejto krajiny Helenu Sverridóttirovú? „Už počas Heleninho pôsobenia v Košiciach som sa s ňou o basketbale na Islande rozprával. Spomínala mi, že majú pravidelné kempy a sústredenia, no hrať som ich zatiaľ nikdy nevidel.“
Kvalifikácia na ME 2017 bude od prvého po posledný zápas trvať bezmála rok. Rozdelená bude do troch 10-dňových „blokov“, počas ktorých tímy odohrajú po dva súboje. Ten prvý je na programe 21. 11. 2015 a posledný 23. 11. 2016. Bude z pohľadu Maroša Kováčika takýto kvalifikačný model prínosom, či skôr nevýhodou pre slovenskú reprezentáciu?
„Na to sa nedá jednoznačne odpovedať. Určite to však bude náročnejšie, pretože bude absentovať čas na to, aby sme sa zišli, otestovali dievčatá, vysvetlili im čo chceme hrať a natrénovali si to. Teraz budeme mať čas akurát na to, aby sme si rozobrali hru najbližšieho súpera, povedali si ako účinne eliminovať jeho najsilnejšie zbrane a už nás bude čakať samotný zápas.“
Reprezentačný tréner Maroš Kováčik, ako aj jeho asistenti Peter Jankovič a Martin Pospíšil však nebudú odovzdane čakať ma začiatok kvalifikácie. „To rozhodne nie. Budeme často a intenzívne hovoriť s hráčkami, s ktorými v kvalifikácii počítame, všetky poznatky o súperoch im budeme posúvať a samozrejme pozorne budeme sledovať ich výkonnosť v kluboch,“ uviedol Maroš Kováčik a dodal:
„Taktiež budeme iniciovať stretnutie trénerov našich extraligových klubov, v ktorých budem pôsobiť drvivá väčšina potenciálnych reprezentantiek. Na ňom by sme im chceli predstaviť našu predstavu o hernom štýle, aký by sme chceli uplatňovať a zároveň ich poprosiť, aby sa na klubovej úrovni snažili uberať podobným smerom, aby sa hráčkam uľahčil prechod z klubov do národného tímu.“
Predbežný program reprezentácie Slovenska v kvalifikácii ME
žien 2017
21. 11. 2015: SLOVENSKO – Portugalsko
25. 11. 2015: Island – SLOVENSKO
20. 2. 2016: Maďarsko – SLOVENSKO
24. 2. 2016: Portugalsko – SLOVENSKO
19. 11. 2016: SLOVENSKO – Island
23. 11. 2016: SLOVENSKO – Maďarsko
Miestenku na ME 2017 automaticky získajú víťazi všetkých deviatich skupín, no a o zvyšný poltucet sa podelí šesť najlepších tímov z druhých miest. Je teda vysoko pravdepodobné, že pri zostavovaní poradia v „tabuľke druhých“ sa družstvám zo štvorčlenných skupín budú škrtať výsledky dosiahnuté v zápasoch s celkami, ktoré v daných skupinách skončia na posledných priečkach.
„Smola, ktorá nás sprevádzala v závere nášho boja na ME 2015 bola dnešným žrebovaním mierne vykompenzovaná. Už naše zaradenie do 1. koša dopomohlo k tomu, že po vyskladaní skupín môžeme s tou našou vyjadriť spokojnosť, pretože reálne môžeme pomýšľať na celkové víťazstvo v skupine,“ povedal generálny manažér ženskej basketbalovej reprezentácie SR Daniel Jendrichovský.
„Určite bude našim najväčším konkurentom Maďarsko, v prípade ktorého máme výhodu, že ho máme dobre zmapované. Portugalsko a Island sú z kategórie exotických rivalov, v prípade ostrovného Islandu to platí nielen z basketbalového pohľadu. Naše družstvo sa za súpermi síce nacestuje, ale zase nie každý môže povedať, že už bol na Islande,“ uzavrel so smiechom Daniel Jendrichovský.