Triumf systémom štart - cieľ

Publikované: 09.12.2015 Autor/Zdroj: Marek Grondžel Foto: FIBA/Uniqa Sopron

Uniqa Sopron vs. Good Angels Košice (Foto: FIBA/Uniqa Sopron)

Síce nie absolútne suverénne, ale výrazne presvedčivo si basketbalistky Good Angels Košice počínali v pre ne mimoriadne dôležitom stretnutí 7. kola EuroLigy FIBA na palubovke Šoprona. Po troch nezdaroch už potrebovali „žlto-modré“ zabrať naplno a po skutočne vydarenom výkone na pôde úradujúceho maďarského majstra si ten náš pripísal veľmi chcený a cenný triumf.

UNIQA Šopron (Maď.) – GOOD ANGELS Košice 70:86 (13:21, 35:40, 54:59)
Šopron: Ciglar 16, Krnjič 14 /8 doskokov/, Zimon 13, Halvarsson 8, Fegyverneky 7 (Zsovar a Crvendakič po 5, Weninger 2, Hatar 0). Tréner: László Sterbenz
Good Angels: Johnson 21 /15 doskokov/, Jurčenková 15 /12 doskokov/, Žirková 14 /10 asistencií/, Langhorne 12, Oblak 4 (Kiššová a Hruščáková po 10, Bálintová a Stehlíková 0). Tréner: Maroš Kováčik
trojky: 7/22 – 7/18, TH: 15/17 – 5/7, fauly: 16 – 16, 5 faulov: 38. min. Z. Simon (Šopron), rozhodcovia: I. Miličević (Bos.), I. Kučerová (ČR) a M. Horozov (Bul.), štvrtiny: 13:21, 22:19, 19:19, 16:27

Najlepším možným spôsobom vstúpil náš dvanásťnásobný šampión do duelu, po ktorého otváracej 150-sekundovke viedol 6:0. Po ďalších troch minútach Zuzana Žirková druhou trojkou zvyšovala na 11:4 a na konci 7. minúty kapitánka „žlto-modrých tretím presným projektilom spoza oblúka zastavila 6-bodovú šnúru domácich a zavelila Košičankám opäť do útoku.

Jeho výsledkom boli dva zásahy Žofie Hruščákovej na konci prvej a na začiatku druhej štvrtiny, po ktorých žlto-modré po prvýkrát viedli dvojciferným rozdielom – 23:13. Ten domáce vyprovokoval k – najmä vzhľadom na „skorý“ čas málo vídanému náporu, ktorého výsledkom bola prestrelka, ktorá až do polčasovej prestávky priniesla celkovo 39 bodov.

Náskok tímu Good Angels sa síce počas nej hneď trikrát scvrkol na rozdiel jediného bodu a jeho povestnú obranu hostiteľky prekonávali najmä strelami z väčších vzdialeností, ale tento úsek priniesol z košickej perspektívy aj pozitíva. Tým najhlavnejším bol fakt, že tím z metropoly východu dokázal strelecky Šopronu konkurovať a do „veľkej“ prestávky z 10-bodového náskoku stratil len polovicu.

Prakticky počas celého tretieho dejstva sa „polčasový“ rozdiel udržal aj preto, že oba tímy upustili od živelných nájazdov na súperov kôš a na palubovke pribudlo podstatne viac opatrnosti a výrazne zvýšenia miera taktizovania. Košická výprava však s touto štvrtinou nemohla byť nespokojná, pretože aj po nej mali hráčky Good Angels 5-bodový náskok.

Poučené predchádzajúcimi súbojmi si tentoraz Košičanky dali veľmi dobrý pozor na začiatok záverečnej časti hry. Na tú sa dokázali maximálne skoncentrovať, pretože na konci 36. minúty po trojke Shenise Johnson viedli 75:62 a po 21. bode tejto americkej legionárky si o 40 sekúnd neskôr vzala domáca lavička time-out za stavu 79:64. Ten však už v ústrety cennému triumfu rozbehnutý tím „žlto-modrých“ nedokázal zastaviť. Jeho radosť z pretrhnutia série troch euroligových prehier bola síce obrovská, nie však absolútna, pretože od 34. minúty zranené koleno nedovolilo do hry zasiahnuť Martine Kiššovej. Jej spoluhráčky však zabojovali aj za ňu a po záverečnom klaksóne jej mohli venovať výhru o konečných 16-bodov.

Najbližšie stretnutie basketbalistiek GOOD ANGELS Košice:
15. kolo Extraligy SR
12. 12. 2015 (sobota) o 18.00 hod.: GOOD ANGELS – BAM Poprad /Angels aréna/
rozhodujú: Tomáš Kiss, Peter Gacík a Vladimír Karnay ml.; komisár: Marián Lukáč

Program zápasov basketbalistiek GOOD ANGELS Košice v kalendárnom roku 2015:
16. decembra: Salamanca (Šp.) – GOOD ANGELS /Salamanca, 20.30 h. – 8. kolo EuroLigy FIBA/
18. decembra: GOOD ANGELS – Cassovia Košice /Angels aréna, 18.00 h. – 17. kolo Extraligy SR/
19. decembra: Banská Bystrica – GOOD ANGELS /ŠH Štiavničky, 18.00 h. – 16. kolo Extraligy SR/