Presvedčivé víťazstvo s účastníkom final 4 ASWBL

BK ŠKP 08 Banská Bystrica

V súboji s Petržalkou, ktorá sa prebojovala do Final 4 Rakúsko-slovenskej ligy ASWBL, Bystričanky nezaváhali a po dvoch výhrach si zabezpečili miestenku vo finálovom turnaji Slovenského Pohára 2016.

Bystrické basketbalistky mali výborný vstup do zápasu. Rýchlo sa ujali vedenia a v piatej minúte už bolo 14:3, keď najväčšiu zásluhu mali na tom Števulová a Stašová. Hostky po trojke Mráčkovej znížili, ale rovnako spoza veľkého oblúka poslala loptu do koša Piperková, takže nič dramatické sa nedialo. Tréner Michálik dal priestor i mladším basketbalistkám a potešiteľné bolo, že do zostavy sa vrátila Ozdincová. Mrzieť ich mohla iba trojka Mráčkovej v poslednej sekunde prvej štvrtiny, ktorou upravila stav na 27:16.

Druhá štvrtina bystrickým basketbalistkám absolútne nevyšla. Iba päťkrát poslali loptu do koša, naopak presadzoval sa súper. Pri streleckej chuti bola najmä Krajčovičová, ku ktorej sa pridala Mihaljevičová. V 17. minúte Petržalka znížila na 32:31 a hoci po trojke Stašovej odskočili na rozdiel štyroch bodov, hostky po dvojke Mráčkovej a trestných hodoch Mihaljevičovej išli do vedenia – 35:36! Pumám absolútne nešla streľba a pod vlastným košom nechávali súperkám priveľa priestoru. Napriek tomu dokázali polčas vyhrať i zásluhou Matejčíkovej, ktorá sa presadila za tri body dve sekundy pred veľkou prestávkou a menila stav na 41:38.

Tretia štvrtina začala fantasticky. Domáce basketbalistky vyhrali prvú päťminútovku tejto časti hry 12:0, Petržalčanky sa dostali k prvému bodu až po piatich minútach a devätnástich sekundách. To ich trošku nabudilo a ´pumy´ neskórovali dve a pol minúty. Hostky znížili na 53:42. Dráma sa však nekonala, pretože domáce prepli na vyššie obrátky a predovšetkým Matejčíková, Bačová a Stašová sa dobre tlačili do útoku, čo prinieslo ovocie v podobe bodov a vedenia 65:47.

Záverečná desaťminútovka bola plne v domácej réžii. Priestor dostali ďalšie mladé hráčky, z ktorých zaujala hlavne Valová. Priveľa faulov sa podpísalo pod to, že v posledných minútach videli diváci množstvo trestných hodov, no tie už na konečnom rezultáte a postupe bystrických basketbalistiek do hlavného turnaja o Slovenský pohár nič nemenili. Pumy vyhrali aj odvetný osemfinálový zápas po výsledku 86:55.

Hlavný turnaj o Slovenský pohár sa uskutoční na konci februára v Šamoríne za účasti družstiev Good Angels Košice, MBK Ružomberok, Piešťanské Čajky a domáceho Šamorína. Túto štvoricu doplnia práve Bystričanky a šieste družstvo vzíde z dvojice Poprad – Slovan Bratislava.

Najbližšie hrá ŠKP 08 opäť doma na Štiavničkách, konkrétne v sobotu 30. januára, kedy hostia v ženskej extralige kvalitného súpera Piešťanské Čajky. Duel sa začína o 18.00 hodine.

Fakty o zápase:

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – BK Petržalka 86:55 (27:16, 41:38, 65:47) – prvý zápas 82:64, hralo sa v Bratislave.
Štvrtiny: 27:16, 14:22, 24:9, 21:8. TH: 22/16 – 26/16. Fauly: 25 – 19. Trojky: 11 – 3. Rozhodovali: Turček a Matejka. Diváci: 50.
ŠKP 08: Števulová 17 (2), Jelenčíková 4, Piperková 7 (1), Stašová 19 (5), Bačová 5 /Matejčíková 18 (3), Domiterová 6, Ozdincová 0, Valová 6, Voskárová 0, Hanková 1, Kovalčíková 3/.
Najviac bodov BK Petržalka: Urbanová 15, Krajčovičová 14, Mráčková 10.

Hlas po zápase:

Miloslav Michálik, tréner BK ŠKP 08 Banská Bystrica: „Predovšetkým sme to brali ako prípravný zápas na dva ťažké duely v extralige. Nespokojný som s druhou štvrtinou, konkrétne s laxným prístupom niektorých hráčok. To ma zarazilo. Nechal som to však na baby, nerobil som krik. Vyriešili si to, povedal som im, aby sa dostali z tej krízy samé a vyplatilo sa. Po veľkej prestávke ukázali svoju pravú tvár a druhý polčas bol podľa našich predstáv. Vedenie sme navyšovali a zároveň si ho aj kontrolovali.“