Na domácej palubovke so smolnou prehrou o dva body s Popradom

Publikované: 17.02.2016 Foto: Ivan Golembiovský

Katarína Piperková (SKP) vs. Daniela Pavlendová (BAMP) (Foto: Ivan Golembiovský)

V nedeľu večer sme sa predstavili v ženskej extralige na domácej palubovke v priamom súboji o šieste miesto. Proti Popradu sa nám žiaľ nepodarilo zvíťaziť, hoci sme neboli horším tímom. V závere nás zradila koncovka a opustilo nás povestné športové šťastie.

Duel nezačal pre naše dievčatá najlepšie. Hostky išli trojkou Petríkovej a dvojkou Theinerovej do päťbodového vedenia, my sme poslali loptu do koša až v štvrtej minúte, keď sa presadila Mištinová a po nej v šiestej z trestných hodov Piperková, ktorá znížila na 4:5. Popradčanky tento stav nezaskočil, pretože hlavne Theinerová dávala lopty do koša, postupne sa k nej pridali aj ďalšie spoluhráčky a súper razom viedol o desať bodov – 7:17. Po oddychovom čase bystrického kouča náskok už súper nenavýšil, prvé dejstvo sa skončilo 10:19.

Po krátkej prestávke sme začali nepriaznivé skóre v druhej štvrtine sťahovať. Tím spod Tatier totiž nedokázal poslať loptu do koša dlhé štyri minúty a 59 sekúnd! Za tento čas sme dokázali iba znížiť zásluhou Matejčíkovej a Piperkovej na 17:19 a po technickej chybe kouča Popradu premenila nariadený trestný hod ešte Števulová – 18:19. Hostky až potom začali bodovať. Naštartovala ich Theinerová a znovu bol stav v náš neprospech – 18:24. Rozhodcovia v druhej štvrtine pískali príliš úzkostlivo a veľmi nepresne. Obe družstvá mali v šestnástej minúte po päť faulov, takže sa hádzalo pomerne veľa trestných hodov. Tie za domáci tím nevedela premeniť najmä Bačová, no bola to práve táto hráčka, ktorá znižovala z hry na 21:24 a neskôr dokonca vyrovnala na 27:27. Po nej sa z trestných hodov presadila spoľahlivá Matejčíková a Števulová dokonca zvýšila naše vedenia na 31:27. Polčas napokon skončil 31:29, pretože Popradčanka Pavlendovápremenila dva trestné hody.

V tretej štvrtine to do koša padalo obom tímom. Hral sa výborný basketbal. Rozhodcovia však po debate cez prestávku s delegátom stretnutia pre zmenu nepískali viaceré fauly, hoci ich bolo hlavne na strane hostiek požehnane. My sme išli Mištinovou do šesťbodového vedenia 37:31, ale súper dokázal Petríkovou a Hadačovou vyrovnať. Po trojke Kudličkovej dokonca išiel v 28. minúte do vedenia 43:44. Naše hráčky sa však zomkli. Stašová síce premenila iba jeden z dvoch trestných hodov, no potom zaznamenala trojku Piperková a po nej aj Ozdincová, takže sme viedli 50:44. Popradský kouč zareagoval oddychovým časom, ktorý jeho družstvu pomohol. Presadila sa totiž Hadačová, takže do záverečnej desaťminútovky sa išlo za stavu 50:46.

Na začiatku štvrtej štvrtiny nám nevyšli tri pokusy spoza veľkého oblúka za tri body. To využila Hadačová na zníženie. Presadili sme sa až po dvoch minútach a 42 sekundách. Matejčíková zaznamenala dvojku a po nej i Stašová, takže znovu to bolo o šesť bodov v náš prospech 54:48 a neskôr 56:50. Popradčanky však začali hrať agresívnejšie, čo im rozhodcovia dovolili a opäť im odpustili viaceré fauly. Prestalo to padať do koša Mištinovej, ktorá bola najviac atakovaná zo strany Popradčaniek. Hostky teda dokázali nielen vyrovnať, ale aj otočiť nepriaznivé skóre na 56:57. Mištinová mohla opäť dostať bystrický tím do vedenia, no znovu bola faulovaná, čo už rozhodcovia videli, avšak premenila len jeden trestný hod – 57:57. Záver bol veľmi dramatický, no akoby naše dievčatá nechceli zakončovať, odmietali často na seba prevziať ťarchu zodpovednosti a ísť s loptou do koša. Rozhodcovia dve sekundy pred koncom odpískali Števulovej faul a Petríková trestné hody premenila – 57:59. Tréner Michálik zobral následne dva oddychové časy v rade, ale za dve sekundy sa našim dievčatám nepodarilo zakončiť za dva, či tri body a prehrali zápas, v ktorom mali na víťazstvo.

Najbližšie sa predstaví naše ŠKP 08 v Šamoríne, kde odohrá v piatok 26.2 a v sobotu 27.2 zápasy Slovenského pohára za účasti šiestich tímov. Ligový duel hráme v stredu2. marca o 18.00 hodine doma na Štiavničkách, kde privítame suseda v tabuľke v boji o 7. miesto Cassoviu Košice.

V tabuľke sme stále na siedmom mieste s piatimi víťazstvami. Posledná košická Cassovia ich má na konte dve. Pred nami je šiesty Poprad so siedmimi výhrami. Piaty celok súťaže – bratislavský Slovan vybojoval osem víťazstiev.

Fakty o zápase

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – BAM Poprad 57:59 (10:19, 31:29, 50:46)

Štvrtiny: 10:19, 21:10, 19:17, 7:13. TH: 23/15 – 16/13. Fauly: 19 – 24. Trojky: 2 – 4. Rozhodovali: T. Lukáč, Šarišský a Mekelová. Diváci: 150.

ŠKP 08: Števulová 3, Piperková 11 (1), Mištinová 16, Stašová 5, Bačová 8, /Matejčíková 9, Ozdincová 5 (1)/

Najviac bodov BAM: Petríková 18, Hadačová 13, A. Theiner 12.

Hlasy po zápase

Miloslav Michálik, tréner ŠKP 08 Banská Bystrica: „Dievčatá odohrali výborný zápas, môžem vysloviť spokojnosť. Prehrali sme, stáva sa, ale výkon bol dobrý vzhľadom na to, koľko hráčok je chorých a nemohlo zasiahnuť do hry. Moje zverenkyne splnili to, čo mali, hoci v závere nám chýbalo trošku šťastia. Dievčatá však odviedli rozumný a veľmi dobrý výkon, som za to rád a patrí im poďakovanie.“

Katarína Piperková, hráčka ŠKP 08 Banská Bystrica: „Výkon sa už z našej strany zlepšil, čo bolo badať v tomto zápase, avšak prehra o dva body nás veľmi mrzí. Súper bol papierovo lepší, ale mohli sme nad ním vyhrať, a to aj vyšším rozdielom. Nevyšlo nám to, hoci sme veľmi chceli vyhrať. Máme najbližšie doma Cassoviu Košice, ktorá sa rozohrala, takže budeme musieť zabrať ešte viac ako doteraz a snáď sa nám podarí vyhrať už tento najbližší ligový duel.“

Igor Skočovski, tréner BAM Poprad: „Bol to pre nás veľmi ťažký duel. Banská Bystrica odohrala výborný zápas. Napriek tomu, že nebola v plnom počte nás poriadne vytrápila. Môžem súpera pochváliť za bojovnosť a nasadenie. Domáce ukázali, že aj mladosť a dravosť môže mať svoju kvalitu. Vidieť v mladom tíme Bystrice poctivú prácu. Moje družstvo malo na konci zápasu viac šťastia, preto sme vyhrali. Pokojne však mohla zaslúžene zvíťaziť v tomto stretnutí aj Banská Bystrica.“

Bystricoviny.sk Autorské práva Bystricoviny.sk a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Bystricoviny.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.