Vydarená generálka pred Final Four: Ruža zdolala Čajky!

MBK Ružomberok vs. Piešťanské Čajky (Foto: Tomáš Mlynárik)

Výborná atmosféra, 900 divákov, účasť obidvoch aktívnych fanklubov. Taký bol šláger domácej extraligy medzi MBK Ružomberok a Piešťanskými Čajkami.

Vzácne vyrovnaný zápas to bol (podľa predpokladov) od začiatku. Počas prvej štvrtiny ani jeden z tímov neviedol o viac ako dva body, raz mali bodovo navrch domáce, potom zase ich súperky. Avšak v 8. minúte sa po prvý raz Čajky vzdialili na 5 bodov (13:18), na čo tréner MBK Juraj Suja reagoval oddychovým časom. Liptáčky sa potom dotiahli na rozdiel jediného bodu. Záver štvrtiny patril Piešťanom, ale Sujová znížila štvorbodové manko len na 2 body.

Za minútu v druhej časti hry Ružomberok otočil skóre na 25:23 vďaka Kmeťovej a Sujovej. Už z protiútoku však Čajky znovu naklonili stav na svoju stranu, a tak scenár z prvej štvrtiny v podstate pokračoval. V 14. minúte si zverenky Martina Pospíšila vypracovali päťbodový náskok (32:27). Trojka Sujovej v 17. minúte však znamenal zníženie na rozdiel jediného bodu (33:34), Kmeťovej kôš následne upravil na 35:34. Polčasový finiš zvládli lepšie Čajky, ktoré odchádzali do šatní za stavu 38:40, keď Moravčíková trestuhodne nedokázala kvôli zlej orientácii zachytiť loptu, poskakujúcu okolo nej, z čoho profitovali súperky a išli na prestávku s náskokom dvoch bodov.

Tretia štvrtina kopírovala začiatky prvých dvoch. Znovu sa obe družstvá striedali vo vedení, aj keď častejšie vyhrávali Piešťany, Ruža väčšinou len vyrovnávala ich náskok. Paradoxne, najčastejšie v tejto časti hry bol však nerozhodný stav, ako napríklad v 27. minúte (46:46), alebo o minútu neskôr (49:49), ale aj v 30. minúte (51:51). Napínavý zápas priniesol po tretej štvrtine za burácajúceho potlesku divákov vedenie Ruže 53:51, keď kapitánka MBK Lázárová trafila kôš v poslednej sekunde.

Koniareň bola doslova vo vytržení, keď na začiatku poslednej štvrtiny trafila Dominika Baburová trojku a Liptáčky viedli o päť bodov (56:51). Domáce boli v laufe, podporované skvelým obecenstvom. Keď sa päťbodové vedenie MBK zopakovalo sedem minút pred koncom (58:53), tréner Čajok reagoval oddychovým časom. Po ňom Tetemondová skvelým čítaním hry vypichla loptu Dudášovej pri rozohrávke, bola faulovaná a po dvoch úspešných trestných hodoch viedla Ruža už o sedem bodov (60:53). V neuveriteľne dramatickom a aj nervóznom závere platil aj po klaksóne štvrtej štvrtiny nerozhodný stav 70:70, a tak nasledovalo päťminútové predĺženie. V ňom dal Ružomberok desať, kým Čajky len jediný bod, a preto domáce zaslúžene vyhrali nad silným súperom o deväť bodov.

MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky 80:71 (21:23, 38:40, 53:51 – 70:70)
Bodovali – MBK: Lázárová 18, Sujová 16, Tetemondová 15, Kmeťová 13, D. Baburová 9, Kelčíková 4, Moravčíková 3, A. Baburová 2
Čajky: Engelmanová 20, Parkerová 18, Dudášová 12, T. Páleníková 9, Oroszová 5, Whittingtonová 4, Felixová 3
Štvrtiny: 23:23, 15:17, 15:11, 17:19 – 10:1. Trojky: 6–8. TH: 22/18 – 22/21. Úspešnosť streľby: 39% – 42%. Diváci: 900.

MBK Ružomberok Autorské práva mbkruzomberok.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu mbkruzomberok.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.