Vydretý, dôležitý a cenný

Publikované: 16.04.2016 Autor/Zdroj: Marek Grondžel Foto: Ľubka Ištoňová

Good Angels Košice vs. Piešťanské Čajky, Hrynko (20) vs. Páleníková Terézia (33) (Foto: Ľubka Ištoňová)

Už pred štartom finálovej série play-off našej najvyššej súťaže basketbalistiek hlasy z táborov oboch tímov bojujúcich o majstrovskú trofej pripisovali mimoriadnu dôležitosť práve otváraciemu duelu o celkový extraligový primát. Jeho priebeh napokon plne zodpovedal prognózam, pretože jeho hlavné aktérky si v Angels aréne nedarovali jedinú loptu a divákov držali v napätí takmer až do úplného konca.

GOOD ANGELS Košice – Piešťanské Čajky 69:61 (21:14, 31:22, 54:39)
tím Good Angels Košice vedie v sérii 1:0 na zápasy (hrá sa na 3 víťazstvá)
Good Angels: Hruščáková 15 /8 doskokov/, Bálintová 14, Jurčenková 10, Oblak 8, Kupčíková 4 (Žirková 7, Hrynko 6, Stehlíková 3, Janoščíková 2) Tréner: P. Jankovič
Piešťany: Oroszová 13 /3 trojky/, Engelman a T. Páleníková po 11, M. Páleníková 10, Parker 6 (Whittington 6 /9 doskokov/, Dudášová a Felixová po 2, Pilátová 0) Tréner: M. Pospíšil
trojky: 4/17 – 5/17, TH: 19/27 – 10/12, fauly: 19 – 28, 5 faulov: 40. min. M. Engelman (Piešťany), technická chyba: 35. min. lavička Piešťan, rozhodcovia: B. Gabara, P. Fuska a A. Šarišský, štvrtiny: 21:14, 10:8, 23:17, 15:22.

Správnou nohou vstúpil obhajca titulu vstúpil do dôležitého súboja, v otváracej 4-a pol minútovke umožnil hosťujúcemu družstvu zaznamenať iba dva body a v tej chvíli viedli 13:2. Dvojciferný náskok mali aj necelé tri minúty pred prestávkou (18:8), no po „minisérii“ sa Čajky dotiahli na štyri body (18:14) a na palubovke Angels arény sa stupňoval boj o každú loptu.

Bezmála štyri minúty druhého dejstva potrebovali „žlto-modré“ na úvodný kôš v tejto časti hry, no našťastie už spomínaná dôležitosť tohto stretnutia zväzovala ruky aj piešťanským zakončovateľkám, ktoré zo streleckého výpadku domácich vyťažili len dva body. Celkovo „chudobné“ skóre tejto štvrtiny (10:8) bolo prísľubom, že ani po obrátke nebude zápasu chýbať dramatický náboj a napätie.

Ak bol vstup hráčok Good Angels Košice do zápasu vydarený, tak ich nástup do jeho druhého polčasu bol excelentný. V priebehu štyroch minút odskočili súperkám na 20 bodov (42:22), no vyhraté ani zďaleka nemali. V ďalších troch minútach výpadkom v defenzíve umožnili Čajkám znížiť manko takmer na polovici (44:33) a osud otváracieho finálového stretnutia bol otvorený aj po treťom dejstve (54:39).

Priebeh toho štvrtého poznačil fakt, že počas úvodných 120 sekúnd nazbierali hostiteľky štyri fauly. To ich výrazne limitovalo najmä v defenzíve a aj vďaka tomu po tretej trojke Sabíny Oroszovej v polovici 37. minúty viedli východniarky už len 62:58. Finiš však Košičanky zvládli rutinérsky a napokon si pripísali cenný úvodný triumf z troch potrebných na úspešnú obhajobu titulu.

Terézia Páleníková (Piešťanské Čajky): „V úvode sme hrali príliš ustráchane, v troch štvrtinách sme vplyvom nedostatočnej koncentrácie zaznamenali strelecké hluché pasáže a potom nám neostávalo nič iné, ako súpera bodovo naháňať. V týchto zápasoch si nemôžeme dovoliť takéto výpadky, pretože tak kvalitný tím ako Good Angels to zákonite využije.“

Žofia Hruščáková (GOOD ANGELS Košice): „Piešťany potvrdili, že každý tím na Slovensku chce získať skalp Good Angels. Do zápasu sme však vstúpili náležite koncentrované a to bolo rozhodujúce. Určite sa v ďalších súbojoch musíme vyvarovať výpadkom, aké sme predviedli v druhom polčase. Našťastie sme ustali tlak súperiek, ani raz sme nestratili vedenie a duel sme doviedli do víťazného konca.“

Martin Pospíšil (hlavný tréner Piešťanské Čajky): „O zápase rozhodli naše nástupy do oboch polčasov, v úvode ktorých sme nedbanlivou hrou pod obomi košmi získali manko a jeho znižovanie nás stálo veľa času a ešte viac síl. Tie potom chýbali v závere, keď sme sa síce dotiahli na štyri body, no kľúčové strely sme nepremenili, za čo nás Košice okamžite trestali a zaslúžene zvíťazili.“

Peter Jankovič (hlavný tréner GOOD ANGELS Košice): „Určite náš výkon poznačila nervozita, veď sa bojuje o titul. Aj preto hra družstva úplne nezodpovedala našim predstavám a možno aj preto sme sa nás súper bodovo držal. Podstatné však bolo, že dievčatá dreli počas celého zápasu a v jeho kľúčových momentoch dokázali zúročiť cenné skúsenosti z EuroLigy FIBA.“

Najbližšie stretnutie basketbalistiek GOOD ANGELS Košice:
2. zápas finále play-off Extraligy SR
20. 4. 2016 (streda): Piešťanské Čajky – GOOD ANGELS /Diplomat aréna, 18.00 hod./
vzájomná bilancia v sezóne 2015/16: 0 – 6* (52:63v, 51:62d, 49:79v, 45:55*, 55:68d, 61:69v)
* – vo vzájomnej bilancii je započítaný aj finálový duel Slovenského pohára 2016

Program ďalších zápasov basketbalistiek GOOD ANGELS Košice:
23. 4. 2016: GOOD ANGELS – Piešťanské Čajky (Angels aréna, 18.00 h. – 3. finále play-off)
27. 4. 2016: Piešťanské Čajky – GOOD ANGELS (Diplomat aréna, 18.00 h. – príp. 4. finále play-off)
30. 4. 2016: GOOD ANGELS – Piešťanské Čajky (Angels aréna, 18.00 h. – príp. 5. finále play-off)