Šťastná zlatá trinástka

Publikované: 24.04.2016 Autor/Zdroj: Marek Grondžel Foto: Ľubka Ištoňová

Good Angels Košice vs. Piešťanské Čajky, Jurčenková strihá sieťku (Foto: Ľubka Ištoňová)

Asi nikto na jar roku 2004, keď „žlto-modré“ oslavovali zisk prvej extraligovej trofeje, nepomyslel na to, že by východniarky mohli kraľovať aj ďalšiemu tuctu ročníkov. A skoro nik pred tretím finálovým duelom sezóny 2015/16 neočakával, že by už po tomto zápase basketbalistky Good Angels Košice nemali rozšíriť zbierku prvenstiev na impozantných 13 majstrovských titulov.

GOOD ANGELS Košice – Piešťanské Čajky 84:74 (29:19, 56:35, 66:53)
tím Good Angels Košice vyhral finálovú sériu 3:0 na zápasy a získal 13. titul majstra SR
Good Angels: Jurčenková 24 /9 doskokov/, Oblak 16 /4 trojky a 8 asistencií/, Bálintová a Hruščáková po 8, Kupčíková 4 (Žirková 12, Stehlíková a Hrynko po 5, Janoščíková 2) Tréner: P. Jankovič
Piešťany: T. Páleníková 22 /5 trojok a 7 doskokov/, Engelman 18, M. Páleníková 5, Oroszová 2, Parker 0 (Dudášová 15, Whittington a Pilátová po 6, Balážová, Slimáková a Felixová 0). Tréner: M. Pospíšil
trojky: 8/17 – 12/30, TH: 16/24 – 10/11, fauly: 19 – 23, 5 faulov: 40. min. S. Oroszová (Piešťany), vylúčenie (po dvoch nešportových osobných chybách): 35. min. M. Felixová (Piešťany), rozhodcovia: Z. Zubák, M. Kúkelčík a A. Šarišský, štvrtiny: 29:19, 27:16, 10:18, 18:21.

Asi nič nevystihuje otváracie dejstvo záverečnej finálovej ságy lepšie, ako posledné dva pokusy strelecky mimoriadne disponovaných Košičaniek. Najskôr ich kapitánka Zuzana Žirková trištvrte minúty pred prvým klaksónom vypálila v závere limitu na zakončenie spektakulárny úspešný trojkový projektil a úplne v závere ešte z vlastnej polovice ihriska poslala loptu do koša Čajok Slovinka Teja Oblak.

Po dvoch minútach druhej štvrtiny odskočili „žlto-modré“ súperkám na 34:21, čo im paradoxne na chvíľu uškodilo, pretože Čajky následne zaznamenali šnúru siedmich bodov. Trochu „rozstrapatený“ výkon hostiteliek „uťal“ až oddychový čas ich kouča Petra Jankoviča, po ktorom začali opäť jasne kontrolovať priebeh duelu a jeho prvý polčas východniarky vyhrali o jednoznačných 21 bodov (56:35).

Po obrátke sa hosťujúcemu tímu podarilo dvihnúť hlavy. V 23. minúte síce Košice viedli už 59:35, no v tomto momente nastalo strelecké „obrodenie“ celku z Považia. Jeho tréneri už nemohli počítať so zranenou Nadiou Parker, no najmä presná ruka mladšej zo sestier Páleníkových Terézie dopomohla Čajkám k 13-bodovej šnúre a zníženiu rozdielu skóre na 66:53 po tretej štvrtine.

V záverečnom dejstve sa ešte Čajky pokúsili čo-to spraviť so stretnutím, dve minúty pred klaksónom sa dokonca dotiahli na sedem bodov (77:70) a Angels aréna videla ešte veľhráčky Good Angels Košice však nepripustili jeho výraznejšie zdramatizovanie a z posledných desiatich minút duelu spravili i finálnu desaťminútovku finálovej série. Tú vyhrali nad Piešťanmi podobne hladko, ako vlani a rovnako ako tú predošlú