Martin Pospíšil a Richard Kucsa získavali skúsenosti od svetovo uznávaných trénerov

Publikované: 18.05.2016 Autor/Zdroj: Tomáš Horký

Mike Brown a tréneri Kucsa a Pospíšil na International Coches Clinic v Berlíne

Trénerské duo Piešťanských Čajok Martin Pospíšil a Richard Kucsa neoddychujú ani v medzisezónnom období a svoj čas venujú vzdelávaniu a získavaniu ďalších poznatkov k ich práci. Počas uplynulého víkendu sa v nemeckom Berlíne zúčastnili trénerského semináru International Coaches Clinic 2016, ktorý sa uskutočnil v rámci Final Four mužskej EuroLigy.

Minulý víkend sa v počas final four mužskej Euroligy v Berlíne uskutočnil aj trénerský seminár International Coaches Clinic, ktorého ste sa zúčastnili aj vy. Aké poznatky a zážitky ste si z tejto akcie odniesli?

M. Pospíšil: Išlo o jednu z najuznávanejších kliník a ako prednášajúci tam boli tréneri, ktorí majú vo svete basketbalu obrovský kredit. Či už to bol tréner španielskej reprezentácie Sergio Scariolo, bývalý tréner tímov NBA Mike Brown, osobný tréner Stephena Curryho Brandon Payne, či ďalší odborníci. Celé to bolo na vysokej úrovni. Prednášky boli zameraná na taktickú stránku basketbalu a myslím si, že každý tréner, ktorý tam bol tak si z toho odniesol veľa zaujímavých poznatkov.

R. Kucsa: Osobne ma veľmi zaujal rozdiel medzi Mikom Brownom a Sergiom Scariolom. Pri Brownovi bolo vidieť to americké ponímanie basketbalu. Všetky prednášky mali dobrý spád a obohatili nás o množstvo zaujímavých informácii.

M. Pospíšil: Zaujímavé bolo už len vidieť, ako pracujú najlepší svetoví tréneri. Veľkú pozornosť venujú najmä detailom a dokážu svoju filozofiu vyskladať do úplných maličkostí. Rozoberali sa situácie ako útok do zóny, obrana pivota v dolnom postavení, prechodová fáza do obrany, kontinuálny útok, či ďalšie veci.

Zobrali ste si od týchto špičkových trénerov niečo, čo by ste chceli aplikovať pri Piešťanských Čajkách?

M.P.: Z takýchto seminárov, si neodnášame príliš veľa noviniek, pretože naša edukácia neprebieha len na seminároch, vzdelávame sa neustále. Ide hlavne o to, aby nás to myšlienkovo pohlo a aby sa nám možno rozšírili ďalšie obzory, ktoré potom môžeme aplikovať na náš tím.

R.K.: Mal som možno dva-tri podnety, ktoré ma zaujali. Nevyužijem ich možno priamo pri Čajkách, ale pri reprezentačnom družstve dievčat do 18 rokov. Niektoré myšlienky sa mi po čase vynorili, niečo som si potvrdil a niečo naopak vyvrátil.

M. P.: Je to o tom, aby tréner dostal nejaký myšlienkový impulz. Treba povedať, že tieto semináre nie sú o nejakých prevratných veciach. Skôr sú to názory odborníkov na danú tému. Scariolo svoju prednášku implementoval na svoj tím a na daných hráčov. My sa tiež snažíme vyskladať systematiku hry, ktorá bude najlepšia pre naše hráčky. Dôležité je však vidieť, čo a ako prebieha v hlavách najlepších trénerov a je to veľmi inšpiratívne.

Program bol isto časovo náročný aj vzhľadom na zápasy Final Four Euroligy. Bola napríklad možnosť podebatovať s prednášajúcimi trénermi osobne mimo prednášky?

M.P.: Seminár bol prispôsobený Final Four Euroligy, takže veľa času na diskusie neboli. Je to však dobrá príležitosť zoznámiť sa s trénermi z iných kútov sveta. Takisto sme sa tam stretli s viacerými slovenskými trénermi, debatovali sme o basketbale, každý sa podelil o svoje dojmy, skúsenosti a taktiež to bolo veľmi inšpiratívne.

Okrem spomínaného semináru ste sa dostali aj na samotné zápasy Final Four Euroligy. Aké dojmy vo vás zanechal tento basketbalový sviatok?

R.K.: Vstupenky sme nemali dopredu kúpené, no mali sme šťastie a podarilo sa nám ich zohnať priamo na mieste od fanúšikov Fenerbachce. Dostali sme sa na obe semifinálové stretnutia. Bol to úžasný zážitok, zápasy boli parádne a veľmi nás to nadchlo. Na obe stretnutia prišlo obrovské množstvo fanúšikov, ktorí vytvorili úžasnú atmosféru.

M.P.: Bolo cítiť hlavne fanúšikov Fenerbahce. Vraj len šesť tisíc ich prišlo z Istanbulu a ďalších štyri tisíc z iných miest. Rozpútali tam doslova peklo. Tešili sa z každého jedného koša a s hráčmi doslova dýchali. V kotli boli všetky vekové kategórie, od detí až po dôchodcov. Všetci poznali rôzne chorále, kričali s kotlom a bolo úžasné to sledovať. Už pred zápasom, keď prišli na rozcvičku Bogdanovic, Datome, či Veselý, všetci hneď povstali, tlieskali, spievali chorále…To bol pre mňa fakt zážitok. Takisto aj praznivci CSKA Moskva, či Laboral Kutxa sa nenechali zahanbiť a je radosť pred takou atmosférou hrať.

Final Four mužskej Euroligy je najlepšou basketbalovou akciou v Európe. Bolo v centre Berlína cítiť, že sa tu zišla mužská basketbalová špička?

R.K.: Pri Alexanderplatze bola fanzóna, kde boli rôzne sprievodné akcie a doslova to tam basketbalom žilo. Samozrejme pred arénou to nebolo o nič horšie. V Berlíne sa v tom čase navyše konal karneval, takže sa len potvrdilo, že je to pulzujúce mesto.

Stihli ste okrem basketbalových záležitostí vidieť z nemeckej metropole, ktorá má bohatú históriu vidieť aj niektoré hlavné atrakcie a pamätihodnosti?

R.K. :Voľného času sme príliš nemali, pretože sme tam neboli na výlete. Prešli sme sa po bulvári Unter den Linden až k Brandenburskej bráne a šli sme sa pozrieť aj na Checkpoint Charlie i Alexanderplatz k televíznej veži.

 
Piešťanské Čajky Autorské práva piestanskecajky.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu piestanskecajky.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 MBK Ružomberok 10/0 100,00%
2 Piešťanské Čajky 9/1 90,00%
3 Slávia ŠKP Banská Bystrica 8/2 80,00%
4 YOUNG ANGELS Košice 7/3 70,00%
5 BK Slovan Bratislava 5/5 50,00%
6 BK ŠK UMB Banská Bystrica 4/6 40,00%
7 CBK Košice 4/6 40,00%
8 BK Klokani Ivanka pri Dunaji 2/8 20,00%
9 ŠBK Šamorín 1/9 10,00%
10 BK AS Trenčín 0/10 0,00%