Druhá prehra, druhé miesto

Publikované: 11.09.2016 Autor/Zdroj: Marek Grondžel

Nečakaným zakopnutím v súboji s poľskou Gdyňou sa na turnaji Wisla Kraków Cup 2016 basketbalistky Good Angels Košice pripravili o možnosť pomýšľať na prípadné celkové prvenstvo. Na podujatí náš 13-násobný šampión napokon obsadil striebornú priečku a to aj preto, že v záverečnom súboji si hráčky domáceho klubu zabezpečili turnajový triumf výhrou nad českým vicemajstrom z Nymburku 72:55.

Basket 90 Gdyňa (Poľ.) – GOOD ANGELS Košice 64:61 (25:16, 34:28, 50:44)
Gdyňa: Škerović 20 /4 trojky a 7 asistencií/, Morawiec 12, Grigaluskyte 10, Jakubiuk 8, Miloszewska 5 (Rembiszewska 6, Puss 3, Podórna a Marcinkowska 0). Tréner: K. Dydek
Good Angels: Jurčenková 20 /11 doskokov/, Oblak 10 /8 asistencií/, Bálintová 7, Kupčíková 6, Stehlíková 5 (Žirková a Blanárová po 4, Baburová 3, Jánoščiková 2, Bilíková 0). Tréner: P. Jankovič trojky: 7/15 – 3/14, TH: 13/18 – 6/11, fauly: 20 –18, 5 faulov: 40. min. R. Stehlíková (Good Angels), štvrtiny: 25:16, 9:12, 16:16, 14:17

Na začiatku duelu bolo na hre tímu Good Angels až príliš badať náročnosť predošlého súboja s Wislou Krakov. Ťažké nohy, ale aj individuálne chyby spôsobili, že naše hráčky po dvoch minútach prehrávali 0:7 a po šiestich 7:16. Príhovor kouča Petra Jankoviča síce priniesol oživenie hry jeho zverenkýň, ktoré dve minúty pred prestávkou skorigovali na 15:18, no slabou defenzívou dovolili súperovi opäť odskočiť.

Podobný priebeh, keď Košičanky striedali kombináciu dobrá obrana – zlý útok a naopak, malo toto stretnutie prakticky až do konca. Najmä preto sa „žlto-modrým“ dlho-predlho nedarilo bodovo sa dotiahnuť na súperky. Stíhaciu jazdu zavŕšili až 88 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času po zásahu Anny Jurčenkovej (57:57).

Basket 90 Gdynia – Good Angels Kosice (Foto: Wisła Can-Pack Kraków)

Na ten však z následného protiútoku odpovedala Aldona Morawiec. Bola to však opäť slovenská reprezentačná pivotka, kto sa 57 sekúnd pred koncom postaral o vyrovnanie a o 20 sekúnd neskôr 20. bodom v zápase poslala „žlto-modré“ po prvýkrát do vedenia (59:61). Duel spel do dramatickej koncovky, o čo sa 20 sekúnd pred záverom úspešným trojkovým pokusom postarala Jelena Škerović.

Po oddychovom čase trénera Petra Jankoviča mala šancu strhnúť víťazstvo na stranu Good Angels Teja Oblak, no jej zakončenie úspešné nebolo. Po úspešnom doskoku hráčok Gdyne museli Košičanky hneď trikrát faulovať a 6,5 sekundy pred finišom dva trestné hody premenila Monika Grigaluskyte (64:61). Záverečný útok východniarok priniesol trojbodový, no žiaľ nepresný pokus Barbory Bálintovej.

Peter Jankovič (hlavný tréner GOOD ANGELS Košice): „Turnaj do bodky splnil naše očakávania, ešte aj jednotlivé súboje mali predpokladaný priebeh. V otváracom naša hra presne zodpovedala faktu, že to pre nás bol prvý zápas v príprave. Dievčatá sa na palubovke akoby spoznávali a hľadali, takže sme hrali pomaly, akoby na istotu. S pribúdajúcim časom sa však súhra našich hráčok zlepšovala, čím sa nám darilo zvyšovať náš basketbalový dojem. S domácim Krakovom sme odohrali naozaj dobré stretnutie. Dievčatá v ňom bojovali od prvej do poslednej sekundy a ich hra mala miestami fazónu, za akú by sa nemuseli hanbiť ani počas súťažnej časti sezóny. Koľko energie nás stál tento duel sa naplno ukázalo v záverečnom zápase turnaja proti Gdyni. Dievčatá ťažko a dlho hľadali, aby sa dostali do tempa a boli rovnako vysoko efektívne pod obomi košmi. Najmä v prvom polčase sme striedali úseky, keď nám fungovala buď len obrana, alebo iba útok. S týmto súbojom som najmenej spokojný, ale na druhej strane som rád, že dievčatá v ňom dokázali zabojovať nielen so súperom, ale aj s nepriaznivým priebehom i s vlastnou únavou a napokon sa postarali o dramatickú, aj keď napokon pre nás neúspešnú koncovku.“

Septembrový program zápasov basketbalistiek GOOD ANGELS Košice:
15. 9. 2016: CCC Polkowice (Poľ.) – GOOD ANGELS /Polkowice, 17.30 hod. – prípravný zápas/
16. 9. 2016: Artego Bydgoszcz (Poľ.) – GOOD ANGELS /Polkowice, 17.00 hod. – O pohár CCC 2016/
17. 9. 2016: zápas o konečné umiestnenie /Polkowice – O pohár CCC 2016/
23. 9. 2016: Avangard Kyjev (Ukr.) – GOOD ANGELS /Riga (Lot.), 13.00 hod. – 1. turnaj EEWBL)
24. 9. 2016: GOOD ANGELS – Tsmoki Minsk (Biel.) /Riga, 15.15 hod. – 1. turnaj EEWBL)
25. 9. 2016: GOOD ANGELS – Kibirkštis Vilnius (Lit.) /Riga, 11.00 hod. – 1. turnaj EEWBL)
Pozn. Začiatky všetkých stretnutí sú uvedené v SELČ.

PNC PNC 100:35