Na úvod semifinále triumfy domácich

Publikované: 27.03.2017 Autor/Zdroj: Patrik FOTTA

Cez víkend sa odohrali prvé zápasy semifinále play-off našej najvyššej ženskej súťaže, v ktorých boli úspešné domáce celky rovnako ako v sériách o 5. až 8. miesto (v oboch prípadoch sa hrá na tri víťazstvá). Odvety sú na programe v stredu s výnimkou duelu ŠBK Šamorín – Good Angels Košice, ktorý odohrajú už zajtra o 19.00 hod.

Good Angels Košice – ŠBK Šamorín 81:43 (25:16, 16:5, 23:10, 17:12) – stav série 1:0

Úradujúci slovenský majster vstúpil do série so Šamorínom podľa očakávaní, keď už v prvej štvrtine viedol o 9 bodov a do polčasu svoj náskok ešte zvýraznil a zaokrúhlil na 20. V druhom dejstve pokračovali žlto-modré vo výbornej defenzíve a hosťujúcim hráčkam sa stále viac vzďaľovali. Záverečná štvrtina, ktorú Košičanky vyhrali 17:12 bola najvyrovnanejšou v celom zápase, no nič to už nezmenilo na fakte, že z metropoly východu sa Šamorín domov vracal s vysokou porážkou 43:81. Anjelky sa tak v sérii ujali vedenia 1:0 na zápasy. Najlepšou strelkyňou duelu bola so 16-bodmi Anka Jurčenková, na strane Šamorína sa v útoku najviac darilo Timee Sujovej, ktorá zaznamenala 11-bodov.

Piešťanské Čajky – MBK Ružomberok 48:39 (5:7, 20:5, 10:17, 13:10) – stav série 1:0

V semifinálovej sérii druhého a tretieho celku po základnej časti resp. nadstavbe predviedli oba tímy v úvodnej štvrtine ukážkovú obranu, keď padlo dovedna len 12 bodov. Ofenzívna mašinéria domácich Čajok sa rozbehla pred polčasovou prestávkou, kedy súperkám nastrieľali 20 bodov pričom dostali len päť. Výraznou mierou sa Ružomberčankám podarilo dostať späť do zápasu, keď tretiu štvrtinu vyhrali o sedem bodov, no zverenky trénera Pospíšila si dôležité prvé víťazstvo v sérii už nenechali ujsť. Oba tímy mali veľmi nízku úspešnosť streľby za dva body – len okolo 36%. Hosťujúce hráčky navyše netrafili ani jeden z 15-trojkových pokusov. Najviac bodov (18) si pripísala Tiffany Brownová z Piešťan, v drese Ružomberka nastrieľala najviac Taijah Campbellová – 8 bodov.

BAM Poprad – BK Slovan Bratislava 63:52 (14:14, 14:10, 18:7, 17:21) – stav série 1:0

V sérii o 5. – 8. miesto medzi Popradom a bratislavským Slovanom videli diváci pod Tatrami vyrovnanú prvú štvrtinu, po ktorej sa do mierneho trháku dostali domáce hráčky. Po obrátke viedli Východniarky len o štyri body, no v tretej štvrtine si dokázali vytvoriť rozhodujúci náskok, ktorý už súperky nedokázali dotiahnuť ani víťazstvom v záverečnom dejstve. Popradčanky predviedli veľmi dobrú streľbu z diaľky, keď trafili sedem zo štrnástich trojkových pokusov. Basketbalistky z nášho hlavného mesta mali navyše veľmi nízku úspešnosť trestných hodov – 7/17. Strelkyňou zápasu bola s 25-bodmi bratislavská pivotka Renáta Talajková, ktorá strávila na palubovke plných 40 minút. V popradskom drese žiarila Angelika Theinerová s 19-bodmi.

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – BKM Junior UKF Nitra 69:57 (10:17, 22:15, 13:14, 24:11) – stav série 1:0

Basketbalistky Nitry zaskočili domáce Banskobystričanky v prvej štvrtine, no tie sa z počiatočného šoku dostali veľmi rýchlo a ešte do prestávky vyrovnali stav stretnutia. Dramatický priebeh mal duel až do záverečnej desaťminútovky, v ktorej domáce hráčky dokázali súpera jasne prestrieľať a po konečnom hviezde rozhodcov sa mohli radovať z víťazného vstupu do série. Najväčší rozdiel medzi oboma tímami bol v útočnom doskoku. Zatiaľ čo domáce po ňom získali 26 lôpt, nitrianske hráčky len 12. Nikola Kováčiková z Nitry si na konto pripísala 18 bodov, v domácom drese bola v útoku najviac viditeľná Monika Verlíková s 13-bodmi.