Poriadne hrboľatá cesta k mečbalu

Publikované: 28.03.2017 Autor/Zdroj: Marek Grondžel Foto: Ladislav Dobsa

ŠBK Šamorín vs. Good Angels Košice, Sujová (11) vs. Žirková (7) (Foto: Ladislav Dobsa)

Kto predpovedal, že semifinálová séria extraligového play-off basketbalistiek Good Angels Košice – ŠBK Šamorín bude pre obhajcu titulu len povinnou jazdou, mohol sa v jej druhom pokračovaní presvedčiť, aké zradné a kľukaté môžu takéto cesty byť. Pravda, platilo to len v prvom polčase utorkového súboja, pretože jeho druhé dejstvo (a najmä tretia štvrtina) sa zmenili na exhibíciu úradujúceho majstra.

ŠBK Šamorín – GOOD ANGELS Košice 50:76 (9:16, 37:31, 37:55)
priebežný stav série 0:2 na zápasy (hrá sa na tri víťazstvá)
Šamorín: Vyňuchalová 10, Keane, Nagyová a Slezáriková po 8, Sujová 6 (Lukačiková 5, Lelkes 3, Hašková 2, Marcová, Theiner a Slimáková 0). Tréner: T. Kačmarik
Good Angels: Žirková 14, Oblak 11, Baugh 10 /13 doskokov/, Kupčíková 8, Jurčenková 7 (Baburová 7, Bálintová a Bilíková po 6, Janoščíková 4, Stehlíková 3). Tréner: P. Jankovič
trojky: 4/16 – 4/11, TH: 8/9 – 8/11, fauly: 15 – 17, rozhodcovia: P. Ženiš, M. Margala a M. Donovalová.
štvrtiny: 9:16, 28:15, 0:24, 13:21

Úvodné dejstvo Košičanky začali i skončili 6-bodovou šnúrou a do druhého vstupovali so 7-bodovým náskokom (16:9). Ten sa premenil na prach, pretože necelá poldruha minúta druhej časti stačila hostiteľkám na desať bodov v rade a zvrat v zápase. Pre „žlto-modré“ to bola nečakaná rana, z ktorej sa spamätávali len veľmi pomaly, čo bolo vodou na šamorínsky mlyn.

Ten počas vydarenej druhej štvrtiny nadelil hráčkam ŠBK tesne pred veľkou prestávkou 8-bodový náskok (37:29), ale najmä prekvapujúci polčasový triumf 37:31. Ak Šamorínčanky dokázali tímu Good Angels na začiatku druhého dejstva predviesť, ako sa otáča priebežné skóre, tak celok z metropoly východu družstvu z juhu Slovenska po zmene strán uštedril lekciu, ako sa menia dejiny zápasu.

Tretia časť hry sa zmenila na „žlto-modrý opus“ a basketbalové árie košického zboru absolútne umlčali domácu časť javiska i hľadiska. Šamorínske zakončovateľky si v tretej desaťminútovke vôbec „nepípli“ (0:24) a ich prvý kôš z hry v druhom polčase zaznamenala, paradoxne, hráčka hosťujúca z kádra „žlto-modrých“ junioriek Michaela Lukačiková, ktorá sa presadila sedem minút pred klaksónom (63:41).

Po jeho záverečnom tóne sa Košičanky mohli tešiť nielen z víťazstva 76:50, ale aj zo skutočnosti, že domov sa vracajú s finálovým mečbalom, ktorý sa na postup pokúsia pretaviť v stredu 5. apríla. Medzitým však extraligové povinnosti vymenia za ďalší z vrcholov sezóny, ktorým bude záverečný turnaj Východoeurópskej ligy basketbalistiek (EEWBL).

Jeho dejiskom bude domovský stánok „žlto-modrých“, ktorý už v piatok 31. marca privíta okteto najlepších družstiev dlhodobej časti tejto nadnárodnej súťaže. Tú hráčky Good Angels vyhrali, no a túto pozíciu by chceli potvrdiť aj pred vlastnými fanúšikmi. Na to však budú potrebovať tri víťazstvá a o to prvé zabojujú v piatok od 16.00 hodiny proti litovskému celku Kibirkštis Vilnius.

Program najbližších zápasov basketbalistiek GOOD ANGELS Košice:
31. 3. 2017 (piatok): Good Angels – Kibirkštis Vilnius /Lit./ (16.00 h., Angels aréna, štvrťfinále EEWBL)
01. 4. 2017 (sobota): semifinále EEWBL alebo zápas o 5. – 8. miesto (podľa výsledku piatkového zápasu)
02. 4. 2017 (nedeľa): zápas o konečné umiestnenie (podľa výsledku sobotného zápasu)
05. 4. 2017 (streda): Good Angels – ŠBK Šamorín (18.00 h., Angels aréna, 3. semifinále play-off)
08. 4. 2017 (sobota): ŠBK Šamorín – Good Angels (19.00 h., ŠC Samaria, príp. 4. semifinále play-off)
12. 4. 2017 (streda): Good Angels – ŠBK Šamorín (18.00 h., Angels aréna, príp. 5. semifinále play-off)