Hruščáková si Neapol užíva, Hamšíka ešte nestretla

Publikované: 09.11.2017 Autor/Zdroj: Patrik Fotta Foto: Ľubomíra Ištoňová

Good Angels Košice vs. Piešťanské Čajky, Hruščáková (10) vs. Bartoňová (24) (Foto: Ľubka Ištoňová)

Bývalá basketbalistka Good Angels Košice Žofia Hruščáková nedávno opäť zmenila pôsobisko. Z maďarského Győru sa presťahovala do slnečného Neapolu. Taliansko, kde má dominantné postavenie v športe futbal, bolo jej prvou voľbou z množstva ponúk, ktoré jej agent predostrel. Do Neapola prišla mladá slovenská reprezentantka, ktorá sa môže pýšiť titulom basketbalistka roka 2016 koncom augusta.

Nad ponukou z južnej časti Talianska nemusela dlho uvažovať.

„Mala som viacero možností z rôznych krajín. Táto mi vzhľadom k tomu, že končím piaty ročník na vysokej škole a nie je jednoduché skĺbiť basketbal s napísaním diplomovej práce prišla ako najlepšia alternatíva, ako by sa to dalo všetko zvládnuť. Navyše Taliansko sa mi vždy ako krajina páčilo a môžem povedať, že Neapol je nádherné mesto. Po basketbalovej stránke je liga veľmi vyrovnaná, čo sa ukazuje aj na tabuľke. Každý môže vyhrať s každým,“ povedala pre Korzár Žofia Hruščáková.

Trénujú v olympijskom komplexe

Rodáčka z Košíc si rýchlo zvykla na nové prostredie a kultúru. Páči sa jej aj samotná hala, ktorá je súčasťou veľkého olympijského komplexu.

„Ľudia sú tam na juhu veľmi milí a pohostinní, či už sú to pracovníci v klube alebo ľudia okolo. Nemôžem na nich povedať jedno krivé slovo. Snažia sa pomôcť so všetkým, ako len môžu. Nemáme problém ani medzi spoluhráčkami. Sú tam samé Talianky a tri Američanky a všetky vychádzame veľmi dobre,“ uviedla Hruščáková.

Na margo zázemia dodala: „Hala je veľmi pekná, je vidieť, že ju nedávno prerábali, pretože do nej investovali veľa peňazí. Je súčasťou veľkého olympijského komplexu. Sú to tri veľké haly vedľa seba. V našej budove trénujeme len my a ešte mládežnícke družstvo. V hale máme aj novú krásnu posilňovňu, ktorú vieme využívať kedykoľvek chceme, čo je úplne super.“

Tréner ju využíva na dvoch pozíciách

V tíme má dôležitú rolu aj napriek silnej konkurencii, ktorá sa vytvorila po príchode americkej legionárky.

„Hrávam na pozícii 4 a 5, podľa toho, ako ma potrebuje tréner využiť v systéme. Teraz prišla pod kôš hráčka z WNBA Stefanie Dolsonová, ktorú asi netreba bližšie predstavovať. Práve s jej príchodom som sa vrátila na pozíciu 4, kde som zvyknutá hrávať,“ skonštatovala Hruščáková.

V Taliansku poznala niektoré hráčky, s ktorými sa v minulosti stretávala v rámci bojov v pohárovej Európe.

„Poznala som baby, ktoré hrali v minulosti za Schio alebo sú to reprezentantky Talianska. Osobne som ich nepoznala, ale mená mi niečo hovorili, takže neboli pre mňa úplne neznáme.“

Keď sa hrá futbal, upchaté je celé mesto

V Neapole je športom číslo jeden futbal a najpopulárnejším hráčom Slovák Marek Hamšík.

Hruščáková by sa veľmi rada išla pozrieť na zápas, no zatiaľ jej to nevyšlo.

„Ešte som žiaden futbalový zápas nestihla, ale viem, že vždy keď hrajú doma, je zapchaté celé mesto, pretože každý sa chce dostať na štadión, ktorý sa nachádza v centre. Veľakrát som išla okolo a viem, že je tam neskutočná atmosféra. Už som sa viackrát chcela ísť pozrieť na nejaký zápas, naposledy keď hrali s Manchestrom City, ale mali sme nabitý program, tak mi to nevyšlo,“ povedala Hruščáková.

Slovákov vďaka Hamšíkovi berú ako kamarátov

Stretnúť sa s Marekom Hamšíkom v Neapole je takmer nemožné, aj z dôvodu, že je často na cestách.

„Neapol je obrovské mesto a navyše majú neskutočne nabitý program, či už cestujú na Ligu majstrov alebo zápasy po Taliansku. Marek robí neskutočne dobré meno Slovensku. Keď som povedala, že som Slovenka, hneď ma brali ako kamarátku. Všetci ho tam poznajú a všetci ho milujú. Je pre nich ako Boh.“

Trénera Kováčika zatiaľ nepozná, pozvánku prijala

Hruščáková sa včera pripojila k slovenským reprezentantkám, ktoré čakajú v sobotu a v stredu kvalifikačné zápasy proti Islandu a Bosne a Hercegovine o majstrovstvá Európy 2019.

„Island poznáme z predošlej kvalifikácie. Hrajú nepríjemný basketbal. Sú tam väčšinou nižšie hráčky, ktoré veľa behajú, bude to teda fyzicky náročný zápas. Bosna a Hercegovina má pre mňa pomerne neznámy tím, poznám odtiaľ Lynettu Kizerovú, s ktorou som hrávala v Košiciach, takže sme boli spoluhráčky. Taktiež poznám aj Maricu Gajičovú hráčku Mersinu, ktorý je s Good Angels v skupine FIBA Cupu. Zvyšok tímu je pre mňa neznámou, nemám prehľad o ich hráčkach.“

Reprezentácia len nedávno zmenila trénera, keď Mariána Svobodu vystriedal na poste Peter Kováčik.

„S novým trénerom sa zatiaľ nepoznám, komunikovali sme spolu len formou mailu. Verím, že nám to spolu pôjde dobre a podarí sa nám uhrať dobrý výsledok v oboch zápasoch,“ uviedla Hruščáková, ktorá sa vyjadrila aj ku kauze v reprezentácii, kde kvôli známym okolnostiam nefiguruje ani jedna hráčka Good Angels Košice.

„Bolo na každej hráčke, aby sa rozhodla, či chce ísť reprezentovať alebo nie. Každá máme vlastný názor a ja nie som členom výkonného výboru, aby som vyberala trénera, nie je to v mojej kompetencii. Ja som hráčka a pozvanie do národného tímu som prijala.“

 
Korzár Autorské práva Korzár-u a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Korzár a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

ScoreBoard ...

SLO SLO 59:55
08.04.2018
SKP SKP
MBK MBK 52:60
08.04.2018
GAK GAK
PNC PNC 67:46
11.04.2018
SAM SAM
SKP SKP 64:61
11.04.2018
SLO SLO
GAK GAK 88:73
11.04.2018
MBK MBK

Skupina o 1.-4.miesto ...

# Tím V/P %
1 GOOD ANGELS Košice 11/1 91,67%
2 Piešťanské Čajky 7/5 58,33%
3 MBK Ružomberok 6/6 50,00%
4 BAM Poprad 0/12 0,00%

Skupina o 5.-8.miesto ...

# Tím V/P %
1 ŠBK Šamorín 8/4 66,67%
2 BKM Junior UKF Nitra 8/4 66,67%
3 BK ŠKP 08 Banská Bystrica 6/6 50,00%
4 BK Slovan Bratislava 2/10 16,67%

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 GOOD ANGELS Košice 13/1 92,86%
2 Piešťanské Čajky 13/1 92,86%
3 MBK Ružomberok 10/4 71,43%
4 BAM Poprad 6/8 42,86%
5 BK ŠKP 08 Banská Bystrica 5/9 35,71%
6 ŠBK Šamorín 4/10 28,57%
7 BKM Junior UKF Nitra 4/10 28,57%
8 BK Slovan Bratislava 1/13 7,14%