Basketbalistky Young Angels Košice odštartovali v pondelok ráno prípravu na sezónu 2019/20. Nad skupinkou deviatich trénujúcich hráčok sa však vznášal čierny mrak neistoty.
Klub pätnásťnásobného majstra Slovenska totiž stále netuší, či bude mať kde hrať. Angels Arénu prevzal po sezóne pod svoju správu Bytový podnik mesta Košice a hala je odvtedy zatvorená. Generálny manažér klubu Daniel Jendrichovský preto nevylučuje ani možnosť, že sa "anjelky“ novej extraligovej sezóny nezúčastnia.
Pán Jendrichovský, v ktorej hale budú hrať Young Angels v novej sezóne?
„Žiaľ, neviem na to odpovedať. V nedeľu sme sa dostali po dvoch mesiacoch na métu neistoty. Vieme len toľko, že kľúčová odpoveď od mesta má prísť 12. augusta. Vtedy sa dozvieme, či je mesto schopné sprevádzkovať Angels Arénu tak, aby sme tam mohli hrať ligu. Priznávam snahu mesta o riešenie, no toto sa malo diať pred tromi, štyrmi mesiacmi.“
Aké sú iné možnosti? Kde okrem Angels Arény by ste mohli hrať?
„Ostáva nám v podstate jediná možnosť – hala na Palackého ulici. To si však vyžaduje stavebné úpravy a opravu palubovky. My to nie sme schopní a ani ochotní financovať. Ak by sme chceli hrať na Bernolákovej, tak by sme museli hrať bez divákov. Nemyslím si, že by sme našli sponzorov, ktorí by financovali šport hraný za zatvorenými dverami. Prípravu sme teda odštartovali s vedomím, že nevieme, či vôbec do extraligy nastúpime. Už som z toho veľmi unavený. Pätnásť rokov sme prevádzkovali halu, pričom posledný rok to bolo v provizórnom stave a s veľkými stratami. Veril som, že koniec éry Good Angels nám umožní ľahší život, ale teraz to vyzerá ešte horšie. V momente, ak nám vypadne Angels Aréna, tak budeme musieť výrazne zredukovať stavy detí. V tejto chvíli máme prihlásených do celoslovenských súťaží desať družstiev, čo predstavuje vyše 200 dievčat. Tridsať ďalších je pripravených do prípravok, no ak nebudeme mať halu, nebudeme mať s nimi kde trénovať.“
Nakoľko reálne je vyriešenie problémov Angels Arény do 12. augusta?
„Nechcem to hodnotiť. Prešli sme si potrebné veci s primátorom a viceprimátorom. Verím, že pochopili situáciu. Nemôžeme hrať extraligu v hocijakej telocvični. Naivne som veril, že keď mesto prevezme halu, odštartuje výberové procesy na rekonštrukciu. Pred pol rokom totiž prezentovali, že budú investovať do infraštruktúry. V tejto chvíli však ešte nie je spustená ani súťaž na štúdiu a chýba teda vízia rekonštrukcie haly v dohľadnej dobe. Existuje možnosť pokračovania prevádzky v provizórnom režime, ale to je už záležitosť mesta a Bytového podniku. Nás to stálo vlani veľa úsilia a peňazí.“
Čo potrebuje Angels Aréna k tomu, aby bola použiteľná pre extraligu?
„Hlavne je treba dať dohromady vzduchotechniku a šatne, ktoré sú v provizórnom stave už šesť rokov.“
Prečo nemôžete hrať na Bernolákovej?
„Aj toto je v prvom rade mestská budova. Možno by sme tam mohli začať, ale sú tam iba dve sociálne zariadenia a to je málo už len z tréningového hľadiska. Divácka kapacita je samozrejme nízka a deliť by sa museli o sociálne zariadenia s hráčkami.“
Akú modernizáciu si vyžaduje Palackého?
„V prvom rade by sme museli žiadať o výnimku, pretože okolo ihriska nie sú potrebné dva metre plochy. Väčší problém sa však týka palubovky. Tá je na niektorých miestach nafúknutá a pod košmi sa lopta na niektorých miestach neodráža. Určite by to bolo kritizované.“
Young Angels sa prihlásili aj do európskej ligy EWBL. Nebudete sa musieť hanbiť v prípade organizácie domáceho turnaja?
„My sme vedenie súťaže upozornili na možnosť, že náš októbrový domáci stage buď zrušíme, alebo ho odohráme v inom meste. V tomto smere prichádzajú do úvahy iba Poprad a Lučenec.“
Slovenská extraliga prišla v lete o kluby z Popradu a Nitry. Ako vnímate pokračovanie úpadku našej ligy?
„Vnímam to veľmi zle. Ešte v roku 2013 bol náš tím vyhlásený za najúspešnejší kolektív. Boli sme vo Final Four Euroligy a mali sme osemtisíc divákov v Steel aréne. O šesť rokov neskôr nie je slovenský ženský basketbal na ME a mládežnícke kategórie sa potácajú v nižších kategóriách. Ten prepad je obrovský. Týka sa však všetkých "menšinových“ športov. Kombinácia Zákona o športe a financovania nás potlačila do amatérskych podmienok.“
Prípravu ste odštartovali s deviatimi domácimi hráčkami. Existuje aj možnosť angažovania legionárok?
„V tejto chvíli nevieme, či budeme hrať ligu a kde ju budeme hrať. Do kádra tak pribudla iba Evka Filičková, ktorá si momentálne hľadá civilné zamestnanie. Ani jedna z týchto hráčok nemá zmluvu a všetky sú tu na dobrovoľnej báze. Nevieme ako to dopadne s našou budúcnosťou a o kádri sa preto zatiaľ baviť nemôžeme. Pokiaľ nebudeme mať podporu mesta týkajúcu sa haly, tak jednoducho extraligu hrať nebudeme.“
Zrušili by ste tým pádom A-družstvo? Alebo by sa presunulo do prvej ligy?
„V prvej lige máme svoje mládežnícke výbery. Táto súťaž je totiž spojená s juniorskou ligou. Akadémia je finančne zabezpečená. Problém je s výkladnou skriňou Akadémie, ktorým má byť A-tím. Situácia je však veľmi vážna.“
Je naozaj reálne, že by Košice nenastúpili do extraligy?
„Je to veľmi reálne! Všetci si myslia, že to nejako pôjde. My sme po sezóne odovzdali halu, pričom jej plátanie nás stálo 40 000,– euro. V tomto smere mám čisté svedomie. V roku 2005 som prevzal halu s deravou strechou a po pätnástich rokoch som ju vrátil ako zhodnotené športovisko, ktoré môže fungovať. Teraz sa za to musí postaviť niekto z mesta.“
Čo ak mesto nesprevádzkuje Angels Arénu? Vezmete si z nej veci, ktoré sú vašim majetkom?
„Máme tam svoju výbavu a ak o ňu mesto neprejaví záujem, tak ju budeme musieť zobrať preč a predať.“
Nemohli by ste hrať extraligu v inom meste?
„Aký význam by malo to, že by sme trénovali na Palackého a zápasy hrali v Poprade pred šiestimi divákmi? Obzvlášť v lige, ktorá teraz vyzerá tak, ako vyzerá. Celé sa to tu rozpadá a je to o mestách a samosprávach. Ak niekto nezačne ratovať šport a nepodá pomocnú ruku klubom, tak sa stratí význam výchovy mládeže.“