Dudášová chce doplniť extraligovú medailovú zbierku o zlato

Publikované: 13.08.2019 Autor/Zdroj: Marta Brliťová Foto: Laco Duračka, Ľubomíra Ištoňová

Nikola Dudášová (5), Piešťanské Čajky (Foto: Laco Ďuračka)

Reprezentačná krídelníčka Nikola Dudášová bude v sezóne 2019/20 obliekať dres majstrovského MBK Ružomberok. Po sezóne v neďalekom Brne sa vracia na Slovensko, kde doteraz v extralige pôsobila iba v Piešťanoch. S Čajkami získala tri strieborné a dve bronzové medaily. Svoju medailovú zbierku túži doplniť o najcennejší kov.

„V Brne som bola spokojná a spätne túto sezónu hodnotím úspešne. Či už tímovo, ale aj individuálne. Dosiahli sme pekný úspech v domácej súťaži, keď sme naozaj ideálne načasovali formu. V medzinárodných súťažiach sme odohrali dobrú sezónu, v ktorej bol úspechom najmä postup na Final Four v EWBL,“ zaspomínala si na premiérovú legionársku sezónu 24-ročná Dudášová.

V domácej ŽBL získali Žabiny striebornú medailu, v CEWL bronzovú a v EWBL sa umiestnili na sympatickom 4. mieste. Aj napriek spokojnosti sa reprezentačná krídelníčka rozhodla pre zmenu. Zatúžila najmä po FIBA európskej súťaži, v ktorej Ruža opäť nastúpi aj túto sezónu.

Môj prvotný plán nebol návrat na Slovensko, avšak tréner Suja mi dal argumenty, ktoré ma presvedčili. Najväčším lákadlom bol pre mňa EuroCup, ktorý som veľmi chcela hrať,“ priznala rodáčka z Banskej Bystrice, ktorá si druhú najprestížnejšiu európsku súťaž zahrala už v drese Piešťan v sezónach 2015/16 a 2017/18.

Nikola Dudášová (5), Piešťanské Čajky (Foto: Laco Duračka)

Trénera Suju pozná, reprezentečné kempy si pochvaľuje

Pre Dudášovú to nebude prvá skúsenosť s ružomberským trénerom Jurajom Sujom. Dvakrát ju viedol v reprezentácii do 20 rokov a aktuálne cez leto aj v seniorskej reprezentácii. Práve prípravný reprezentačný cyklus zabral časť dovolenkového obdobia aj 178 centimetrov vysokej Dudášovej. Tá si spoločné kempy veľmi pochvaľovala.

Bolo skvelé stretnúť sa počas leta, aj keď sme sa nepripravovali na šampionát. Predstavili sme si herný systém, s ktorým sa chceme prezentovať v blížiacej sa kvalifikácii, pretože na jeseň by už na to nebol čas. Z individuálneho pohľadu je super, že som mohla aj počas leta trénovať s najlepšími slovenskými hráčkami a pripravovať sa tak na novú sezónu.

Prípravu na sezónu, v ktorej bude Ružomberku pomáhať obhájiť majstrovský titul, zobrala Dudášová vážne.

Hneď po sezóne som si dopriala dva týždne voľna a potom som sa začala individuálne pripravovať v hale aj posilňovni na reprezentačné zrazy. Po repre som si bola odpočinúť pri mori a následne som už naskočila na režim. S osobným trénerom som sa zamerala najmä na fyzickú prípravu a v telocvični na individuálne činnosti,“ priblížila svoj letný program ružomberská posila.

Good Angels Košice vs. Piešťanské Čajky, Šarauskaité (35) vs. Dudášová (5) (Foto: Ľubomíra Ištoňová)

V príprave ju pribrzdila choroba, k družstvu sa pripojila len včera

Ružomberčanky odštartovali spoločnú prípravu na novú sezónu v pondelok 5. augusta, no na úvodnom tréningu “Mrňo”, ako ju v basketbalových kruhoch volajú, prezlečená nebola.

Tesne pred začiatkom prípravy som prechladla a napokon sa to pretavilo až do angíny. Pár dní som musela nútene zostať v posteli a brať antibiotiká. Už sa však cítim lepšie a začínam trénovať s družstvom,“ úprimne sa tešila Nikola. V oranžovo-bielom drese bude nastupovať tradične ako krídelníčka aj rozohrávačka. Pomôcť tímu má podľa potreby na oboch postoch.

Zatiaľ čo v minulom ročníku bolo v kádri majstra až päť cudziniek, túto sezónu sa filozofia klubu mení a priestor dostanú Slovenky a mladé zahraničné hráčky. To sa páči aj Dudášovej.

Určite to je fajn pre mladé či perspektívne hráčky. Často sa na Slovensku stáva, že Slovenky v ťažkých zápasoch nehrávajú alebo rozhodujúce momenty nemajú v rukách. Práve tie však hráčky najviac posúvajú. Tento rok budeme mať veľa možností ukázať sa a brať zodpovednosť na seba. Osobne už mám vek aj odohraté zápasy na to, aby sa na mňa tréner mohol spoľahnúť. Ja sa jeho dôveru budem samozrejme snažiť zúročiť. Bronzy aj striebra už mám, veľmi by som chcela získať zlato,“ naznačila svoje ciele sympatická basketbalistka.

Piešťanské Čajky vs. Flying Foxes SVS Post, Dudášová (5) (Foto: Laco Ďuračka)

EuroCup nebude ľahký, ale na to sa presne teší

Ružomberčanky sa nedávnemu žrebu EuroCupu nepotešili. V ťažkej skupine D si postupne zmerajú sily s Hatay BB (Turecko), Jenisej Krasnojarsk (Rusko) a Cmoki-Minsk (Bielorusko). „Áno, skupina je ťažká a žreb mohol byť prijateľnejší, avšak v EuroCupe slabí súperi neexistujú. Túto súťaž hráme práve kvôli kvalitným zápasom a tie rozhodne mať budeme. Na všetky zápasy sa už veľmi teším,“ dodala krídelníčka, pre ktorú bola medzinárodná súťaž podmienkou.

Dudášová väčšinu svojich nových spoluhráčok pozná z klubových zápasov či z reprezentácií. „Veľmi sa na nový kolektív teším a verím, že vytvoríme dobrú partiu na ihrisku aj mimo neho,“ uzavrela s úsmevom Dudášová.

 
Basket.sk Autorské práva Basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

ScoreBoard ...

SKP SKP 68:42
12.10.2019
DBA DBA
MBK MBK 91:32
19.10.2019
DBA DBA
SAM SAM 50:65
19.10.2019
PNC PNC
SKP SKP 53:74
19.10.2019
YAK YAK
MBK MBK 26.10.2019 PNC PNC
SKP SKP 26.10.2019 SAM SAM
YAK YAK 26.10.2019 DBA DBA
DBA DBA 02.11.2019 PNC PNC
SKP SKP 02.11.2019 MBK MBK
YAK YAK 02.11.2019 SAM SAM

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 MBK Ružomberok 4/0 100,00%
2 Piešťanské Čajky 3/1 75,00%
3 YOUNG ANGELS Košice 2/2 50,00%
4 BK ŠKP 08 Banská Bystrica 2/2 50,00%
5 Dubček Bratislava 1/3 25,00%
6 ŠBK Šamorín 0/4 0,00%