Ružomberčanky pokračujú v spanilej jazde, obhájili Slovenský pohár

Publikované: 16.02.2020 Autor/Zdroj: Marta Brliťová Foto: Laco Duračka, TASR

MBK Ružomberok, víťaz SP 2020 (Foto: TASR)

MBK Ružomberok nenašiel na Slovensku premožiteľa už od začiatku minulej sezóny. Počas dlhej víťaznej šnúry dnes obhájil minuloročné prvenstvo a získal Slovenský pohár.

Finále si Ružomberčanky zahrali opäť proti Piešťanským Čajkám a hoci sa v prievidzskej Niké aréne hral tri štvrtiny mimoriadne vyrovnaný zápas, v záverečnom dejstve mierny favorit zapol na plné obrátky a zvíťazil 67:59.

Zápas sa od začiatku hral vo vysokom tempe a oba tímy sa striedali vo vedení. Úvodnú štvrtinu napokon vyhrali Ružomberčanky len o jediný bod 17:16, pričom hneď v úvodnej časti zápasu zaznamenala Nikola Dudášová 8 bodov. Vyrovnaný priebeh stretnutia reprezentačná krídelníčka očakávala. ,,Vedeli sme, že to nebude ľahký zápas, čo ukázalo aj naše posledné vzájomné meranie síl v Piešťanoch. Čajky dnes mali širšiu rotáciu a taktiež prevahu pod košom,” hodnotila bezprostredne po zápase Dudášová.

Piešťany, ktoré v zápase viedli viac ako polovicu hracieho času, mali niekoľko šancí na výraznejší bodový náskok. Druhú desaťminútovku vyhrali 9:14, no nakoniec to bola jediná štvrtina, v ktorej dokázali zvíťaziť. Najvyšší, 7-bodový náskok, si vybudovali v tretej štvrtine, no mladý bojovný tím Ružomberka sa 8 sekúnd pred jej koncom dostal po 12 minútach hry opäť do vedenia.

MBK Ružomberok vs. Piešťanské Čajky (Foto: Laco Duračka)

Nasledovala bodová smršť oranžovo-čiernych, keď Ružomberčanky v záverečnom dejstve predviedli mimoriadny výkon a zaznamenali šnúru 14–0. Zaskočeným Piešťanom nedovolili skórovať celých 7 minút. ,,Už tretia štvrtina bola kľúčová, keď sme si dokázali postrážiť ich útočný doskok, čo sa nám v prvom polčase až tak nedarilo. Rozhodla samozrejme šnúra 14–0. Výborne sme bránili, mali sme dobre zvolené útoky a padli nám strely,” analyzovala s úsmevom na tvári najlepšia strelkyňa zápasu, 20-bodová Dudášová.

„Bol to jeden fantastický finálový zápas. Mohli ste vidieť, akú bojovnosť a energiu do toho celého dali moje hráčky. Aj keď sa nám nedarilo a mali sme v úzkej rotácii problémy s faulami, tak to, čo dokázali, je niečo neskutočné," nešetril slovami chvály tréner Juraj Suja.

MBK Ružomberok (Foto: Laco Duračka)

Sklamaný bol po prehratom finálovom zápase naopak lodivod Čajok, Richard Kucsa:„Jednoznačne rozhodla streľba a tá naša bola dnes úplne mizerná. V obrane to na začiatku prvého aj druhého polčasu nebolo zlé, ale strašným spôsobom nás zradila strelecká úspešnosť v poslednej štvrtine. Gratulujem súperovi k víťazstvu, urobili dobrú prácu a boli v zápase lepší."

Ružomberčanky nastúpili v oklieštenej zostave, keď Sujovi zo súpisky vypadla kvôli plánovanej operácii kolena pivotka a jedna z líderiek družstva Michaela Feketeová. ,,Vedeli sme, že nás bude tréner točiť len sedem hráčok, pričom na pivote sme boli citeľne oslabení. Prispôsobili sme tomu aj tréningy. Chceli sme však hrať čo najviac našu hru, ale mali sme samozrejme pripravené aj alternatívy pre nižšiu zostavu,” pokračovala Dudášová.

MBK Ružomberok vs. Piešťanské Čajky, Miroslava Mištinová (13) (Foto: Laco Duračka)

Obvodové kvarteto Dudášová, Mištinová, Turudičová a Stašová zaznamenali spolu až 61 z 67 bodov svojho tímu. Takmer 39 minútami a 8 doskokmi výrazne pomohla družstvu v podkošovom priestore pivotka Alica Moravčíková.

Zaslúžene bola za najužitočnejšiu hráčku finálového zápasu Slovenského pohára vyhlásená práve Nikola Dudášová. ,,Určite som rada za môj individuálny výkon, ale to už bola len taká čerešnička na torte. Som hrdá na náš tím, ako sme to aj s trénerom zvládli. Najmä v tejto oklieštenej zostave. Bojovali sme do konca, čo sa nám vyplatilo. Bol to individuálne asi jeden z mojich najlepších zápasov,” neskrývala nadšenie 24-ročná Bystričanka.

MBK Ružomberok vs. Piešťanské Čajky, Nikola Dudášová (77) (Foto: Laco Duračka)

Dudášová sa tešila zo zisku Slovenského pohára už druhýkrát v kariére. V roku 2017 ho získala premiérovo práve v drese Piešťan. Ten obliekala dovedna 6 sezón. Vníma po takej dlhej dobe zápasy proti Čajkám špeciálne? ,,Už to veľmi neriešim, pretože takmer nikto zo starej zostavy tam nehrá. Strávila som tam ale dlhú dobu, takže z tohto hľadiska je to špecifické. Vážim si zisk pohára rovnako, ako keď sme ho získali s Piešťanmi. Teraz je to možno trochu extra, lebo som k jeho zisku výraznejšie osobne prispela. Som naozaj šťastná,” dodala MVP Dudášová.