Anjelkám nestačil 21-bodový náskok, Čajky odleteli z východu s mečbalmi

Publikované: 31.03.2022 Autor/Zdroj: Jozef Cyprán Foto: Jäzva

YOUNG ANGELS Košice vs. Piešťanské Čajky, Ke´Shunan James (2) (Foto: Jäzva)

Po hladkej prehre 68:93 v úvodnom semifinálovom súboji v Piešťanoch nastúpili basketbalistky Young Angels Košice v domácej odvete plné odhodlania vyrovnať stav série. Sprvoti sa im to darilo a zásluhou fantastického úvodu viedli v dvanástej minúte o neuveriteľných 21 bodov.

Ako sa však hovorí – ľahko prišlo, ľahko odišlo. Hráčky druhého tímu základnej časti po slabom úvode nerezignovali a postupne sa pustili do skresávania manka. Ešte do polčasu znížili na rozdiel siedmich bodov a v polovici tretej štvrtiny vyrovnali. Tretiu desaťminútovku vyhrali 17:6 a v závere si už svoj náskok umne postrážili.

Na začiatku sme začali veľmi vlažne, ale potom sme sa zobudili a začali sme hrať ako tím. Teší ma, že sme dokázali otočiť takýto zápas, pretože tá strata bola naozaj veľká,“ pousmiala sa po veľkom obrate najlepšia strelkyňa zápasu Ke´Shunan Jamesová, ktorá pomohla Čajkám 23 bodmi a 7 doskokmi. Za hlavný faktor zmeny herného obrazu označila energiu. „V úvode sme ju nemali, potom sme výrazne pridali. Popadali nám nejaké strely a aj ja osobne som sa zrazu cítila veľmi dobre. Dostali sme sa do správneho rytmu a už to išlo.

YOUNG ANGELS Košice vs. Piešťanské Čajky, asistent trénera Kačmárik a tréner Jankovič (Foto: Jäzva)

Aj podľa trénera Petra Jankoviča sa jeho zverenky akoby v úvode iba zoznamovali s halou, v ktorej nikdy predtým nehrali.

Vyhovárať sa však na to samozrejme nemôžeme, pretože telocvičňa v Šaci je v postate podobná našej hale. Problém bol v tom, že sme toho súperkám dovolili veľa a ony to využili. Dodali sme im sebavedomie a to ich naštartovalo. Potom sme pridali v obrane, znemožnili sme otvorené strely a zrazu to bolo oveľa lepšie. Nevravím, že 60 bodov je nejaký famózny výkon, ale inkasovali sme iba 53 a to je vonku fajn. Obzvlášť, ak sme inkasovali 27 bodov za dvanásť minút,“ upozornil Jankovič.

Kormidelník tímu z kúpeľného mesta pochopiteľne nemal radosť z vlažného úvodu, no oceniť nezabudol schopnosť povstať z popola.

Všetka česť dievčatám. Napriek zlému úvodu to nezabalili a zabojovali. Do polčasu to znížili na 7 bodov a potom sme predviedli konečne dobrú tretiu štvrtinu. V závere to už bolo kto z koho a dnes to vyšlo pre nás. Ešte sme však neskončili. Musíme si rýchlo oddýchnuť a pripraviť sa na sobotňajší zápas,“ skonštatoval tréner tímu, ktorý delí od finále už len jediný triumf.

YOUNG ANGELS Košice vs. Piešťanské Čajky, Ema Rodáková (9) (Foto: Jäzva)

Na domácej strane zavládlo pochopiteľné sklamanie. „Veľká škoda tohto zápasu. Konečne sme mali na začiatku výbornú energiu a vypracovali sme si náskok. Postupom času sa to však menilo, súperky sa dostali do tempa a už ich bolo ťažké zastaviť,“ povzdychla si Ema Rodáková, podľa ktorej doplatil košický tím na náhlu stratu energie. Potom, čo Anjelkám nepadlo niekoľko striel, zvesili zbytočne hlavy. „Potom sme nevedeli, čo s tým a snažili sme sa hrať čo najrýchlejšie do koša. Strata náskoku veľmi mrzí, ale musíme sa z toho otriasť a zabojovať v Piešťanoch. My môžeme a ony musia. Pôjdeme tam teda zabojovať o výhru.

Ak by som povedal, že nás táto prehra mrzí, tak by to bol slabý výraz,“ nadviazal tréner Radko Dvorščák. „Tento zápas sme mali vyhrať. Mali sme ho výborne rozbehnutý a možno sme tam urobili aj pár chýb v striedaniach. Musím si to ešte nechať prejsť hlavou. Každopádne sme prestali robiť dobré veci a v útoku sme stratili agresivitu a prienikovú hru. Snažili sme sa vyhrať zápas iba z perimetra a to nebola správna cesta. Oveľa viac sme potrebovali skórovať zo šestiek a prienikov. Bohužiaľ, je to smutné, ale pred nami je ešte zápas v Piešťanoch a ešte sa s tým dá niečo urobiť.

YOUNG ANGELS Košice vs. Piešťanské Čajky, asistentka trénera Jalčová a tréner Dvorščák (Foto: Jäzva)

Košičanky už v tejto sezóne v Piešťanoch raz zvíťazili a ak si chcú uchovať šancu na finále, musia to zopakovať už v sobotu.

Za posledné štyri roky hráme s Čajkami najvyrovnanejšie zápasy a myslím si, že ak podáme optimálny výkon a budeme mať aj kúsok šťastia, tak ešte môžeme vrátiť sériu do Košíc. Budeme hrať vabank a aj toto je veľká škola pre dievčatá,“ skonštatoval Dvorščák. To, že sa ešte séria neskončila, si veľmi dobre uvedomuje aj Jankovič. „Musíme si oddýchnuť a sústrediť sa na sobotu. Posledný krok býva najťažší a potrebujeme to zvládnuť hlavne v hlavách. Košice nemajú čo stratiť a o to to môže byť pre nás náročnejšie. Verím však, že domáce prostredie nás podrží a od úvodu nastúpime s lepšou energiou.

Strelecká opora Čajok Ke´shunan Jamesová je každopádne presvedčená o kvalitách svojho tímu a na ďalšiu cestu na východ Slovenska už nemá chuť.

Verím, že zvíťazíme a ukončíme sériu. Viem, že to nebude jednoduché, ale určite na to máme a ak podáme svoj optimálny výkon, tak to zvládneme,“ dodala Američanka v službách Piešťanských Čajok.

Fotogaléria zo zápasu (autor: Jäzva):

Basket.sk Autorské práva Basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.