Publikované: 20.04.2022 Autor/Zdroj: basket.sk, TASR Foto: Laco Duračka, Jäzva

Piešťanské Čajky vs. MBK Ružomberok, Matea Tadič (7) (Foto: Laco Duračka)

Piešťanské Čajky sa dnes na domácej pôde postarali o vyrovnanie série, v napínavom zápase dokázali uspieť v pomere 69:61 a stav série zrovnali na 1:1. Piešťany strelecky potiahli Matea Tadič a Ke´shunan James, obe nastrieľali po 19 bodov.

Ružomberok síce bodoval ako prvý, ale ďalšie body pridal až po takmer siedmich minútach, to už prehrával 2:13, domáce zvládli úvod duelu výborne, prvú štvrtinu vyhrali o 9 bodov (20:11). Druhá desaťminútovka bola presne opačného rázu, hostky pridávali kôš za košom a po ani nie 4 minútach stiahli náskok domácich na dva body a za pár minút už svietila na tabuli remíza. Čajky sa pozviechali a do konca polčasu si udržali vedenie (35.31).

Druhý polčas otvorili úspešnou strelou opäť domáce, no ďalšie body pribúdali len pomaly. V druhej polovici tretej štvrtiny sa to rozbehlo, padli nejaké trojky na oboch stranách a skóre sa zvyšovalo. Ružomberok však začal kopiť chyby a pred záverečnou časťou hry domáce navýšili náskok na 12 bodov (50:38). Posledná perióda začala trojkou Martiškovej, pokračovala dvojkou Moravčíkovej, Piešťankám sa naďalej darilo viac. Ozvali sa ale aj Liptáčky, päť minút pred záverečným klaksónom stiahli stratu na 9 bodov. V závere najprv Čajky navýšili svoje vedenie, no po trojke Marte Grays minútu pred koncom to bolo zrazu len o 4 body Výbornú reakciu predviedla Ke´shunan James, ktorá zaznamenala kôš s faulom a premenila aj šestku. Po neúspešnom útoku hostiek pridala dva body z trestných hodov Andělová a zas bolo o deväť. Ružomberok už len kozmeticky upravil stav a Piešťany si pripísali výhru 69:61.

Niké Extraliga ženy 2021/22, finále – 2. zápas

Piešťanské Čajky – MBK Ružomberok 69:61 (35:31)
Piešťanské Čajky: Tadič a James po 19, Martišková 9, Hašková 8, Boothe 6 (Andělová 6, Moravčíková 2, Pirttinen 0), tréner: Peter Jankovič.
MBK Ružomberok: Buknová 9, Praženicová 8, Havranová 7, Bura 4, Stašová 0 (Grays 15, Motley 9, Turudič 5, Pavič 4), tréner: Juraj Suja.
TH: 12/16 – 12/17. Trojky: 5/13 – 7/16. Fauly: 22 – 23. Štvrtiny: 20:11, 15:20, 15:7, 19:23.
Rozhodovali: Fuska, Šarišský, Obertová.
Stav série: 1:1.

LiveStats

Vyjadrenia po zápase:

Peter Jankovič, tréner Piešťanské Čajky:
"Vyhrali sme ťažký zápas, pre nás hlavne mentálne. Vedeli sme, že ak by sa nám to nepodarilo, tak do Ružomberka už pôjdeme len s veľmi malou šancou. Nádeje zostali živé, je to 1:1. Určite spokojnosť. Ako sa hovorí v play off, nehrá sa veľmi na krásu a na rozdiel, ale hrá sa na víťazstvo.“

Matea Tadič, hráčka Piešťanské Čajky:
"Teší ma to. V prvom zápase, ktorý sme prehrali, sme mali veľmi zlú percentuálnu úspešnosť streľby. Teraz sme ukázali, že na to máme. Som rada, že sme to vyrovnali, pretože v Ružomberku bude z našej strany iná energia. Dáme do toho všetko, aby sme vyhrali.“

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok:
"Urobiť 21 strát vo finále je ťažká vec a ťažko sa tak vyhráva zápas. Som spokojný s dievčatami, že to nezabalili a dotiahli sa na štyri body v poslednej minúte. Opäť zlá obrana, kôš s faulom a stratená lopta nás pripravila o možnosť ešte zdramatizovať zápas. Nedokázali sme odolávať psychickému tlaku Piešťan. Boli sme mäkkí, k tomu stratené lopty. Veľmi ťažko sa s takýmito vecami vyhráva vyrovnané stretnutie. Po nevydarenom úvode, keď Piešťany mali fakt výborný vstup, my zlý, sme sa postavili na nohy. Myslím si, že v druhej štvrtine a jej druhej polovici sme mohli zobrať zápas do svojich rúk, ale stratili sme asi 5–6 lôpt v priebehu štyroch minút. Keď sme mohli ísť do vedenia, tak sme nechali Piešťanom 4-bodové vedenie po polčase. V tretej štvrtine sa nám krok po kroku vzďaľovali, v útoku sme sa nechali vytláčať z pozícií. Boli sme veľmi mäkkí.“

Miroslava Praženicová, hráčka MBK Ružomberok:
„Nevyšlo to podľa našich predstáv. Samozrejme, chceli sme uspieť, ale nepodarilo sa nám to. V podstate celý zápas sme sa za nimi šplhali, nedokázali sme ich nejakým spôsobom dobehnúť. Dali dosť veľa košov 1 na 0, ktoré im pomohlo k tomu, aby si od nás držali odstup.“

YOUNG ANGELS Košice s bronzovými medailami (Foto: Jäzva)

Košičanky si v domácom treťom stretnutí série o bronz vybojovali medaily po výhre 54:39, ku ktorej im výrazne pomohlo odstúpenie Kyri Lambert po zranení kolena v 25. minúte.

V treťom zápase o bronz sme na prvé body čakali vyše tri minúty, prišli zo strany hostiek, potom začali ako tak pribúdať, no veľa ich nebolo. V úvodnej perióde boli strelecky o bod úspešnejšie Bystričanky (11:12). Druhá štvrtina tiež nebola na body bohatá, hráčky ŠKP mierne natiahli svoj náskok a domáce ich museli prácne dobiehať. Necelé dve minúty pre polčasovou pauzou sa to Košičankám aj podarilo, dostali sa do jednobodového vedenia a to do konca 20. minúty ešte zvýšili na tri body (24:21).

Druhý polčas začali strelecky lepšie oba tímy, na oboch stranách padli aj trojbodové strely. Po niečo vyše 5 minútach si v súboji o stratenú loptu zranila koleno Kyra Lambert a musela odskackať do šatne, pre Bystricu to nevyzeralo vôbec dobre, hneď potom sa domáci tím výrazne rozbehol. Chytila sa Vanda Kristlová či Ema Rodáková a rozdiel v skóre sa začal výrazne zväčšovať, po tretej časti hry to bolo o 17 bodov pre domáce (45:28). Do odstúpenia americkej rozohrávačky to bol veľmi vyrovnaný duel, no po jej strate hostky takpovediac odpadli. Poslednú desaťminútovku síce dokázali odohrať so cťou, keď tá bola opäť veľmi chudobná na koše (9:11). Domáci náskok už ale nevymazali a zápas skončil relatívne výraznou výhrou Young Angels o 15 bodov.