Je to udalosť číslo jedna v tábore MBK Ružomberok. V centre dolného Liptova skončili pod košmi cudzinky a prechádza sa na slovenské hráčky, prípadne len spoza rieky Morava. V šatni vicemajstrovského tímu v Niké extralige žien totiž došlo k značnému odlivu dievčat, no na druhej strane aj k prílivu.
Keď na jar ružomberské družstvo v extraligovom ročníku 2021/2022 dosiahlo na republikové striebro, mohol sa tréner Juraj Suja oprieť aj o päť legionárok – Srbku Teodoru Turudičovú, Chorvátky Josipu Pavičovú a Patriciu Burovú, a tiež Američanky Andrienne Motleyovú i Marte Graysovú. To je však už nenávratná minulosť. Vedenie teraz nastavilo iný kurz. Z nedávneho kádra sa tiež porúčali dve slovenské reprezentantky, ktorým sa naplnili zmluvy – Miroslava Praženicová (vo svojej kariére bude pokračovať v Poľsku) a Radka Stašová (našla si angažmán v Anglicku), a tak zo strieborného družstva zostali len Kamila Jarošová, Natália Uramová, Alexandra Buknová, Viktória Havranová a Eva Škvareková, ktorú však čaká operácia predného krížneho väzu. V kolónke príchody je momentálne päť mien – odchovankyňa MBK Lucia Hadačová z KP Brno, Martina Dovčíková z Piešťan, Dominika Urbanová z Young Angels Košice, Češka Andrea Andělová, ktorá naposledy pôsobila vo švajčiarskom Aarau a len 15–ročná Dominika Dorková zo Starej Turej. Po majstrovstvách Európy hráčok do 16 rokov sa k tímu pripoja vlastné mladé dievčatá Mária Štefančová a Štefánia Michaličková.
„Na perimetri sme celkom v pohode, avšak káder je veľmi nízky. Máme jedinú podkošovú hráčku Hadačovú, tá je navyše po zranení a stále sa nemôže zapájať do kontaktných činností. To isté, čo sa týka tréningových obmedzení platí i o Havranovej, ktorá podstúpila operáciu ramena ľavej ruky,“ rozhovoril sa Juraj Suja, ktorý začal s „Ružou“ už desiatu prípravu za sebou.
„Nová slovenská filozofia je pekná, lenže nie v súčasnom období a pri dodržaní určitej úrovne a kvality, ak chceme byť konkurencieschopným tímom. Negatívne bude ovplyvňovať tiež tréningový proces. Dokážeme zvládnuť rôzne basketbalové segmenty, lenže herná stránka nemôže byť plnohodnotná. Chýbajú hráčky na podkošové pozície. Basketbal nie je futbal, kde môžete mať 170 cm vysokých hráčov v útoku i v obrane. V našom športe je výška zvlášť dôležitá. Od 18. mája, keď sme dostali informáciu o novom smerovaní klubu, bolo oslovených dvadsať hráčok.“
Ružomberok za éry súčasného kouča s čisto slovenským družstvom odohral dve sezóny, konkrétne 2014/2015 a 2015/2016. „To sme však boli v inej situácii. Išlo o vyvážený káder, pričom nebol problém ani pod košom,“ pripomenul Suja.
Celú prípravu, ktorú odštartovali 8. augusta, Liptáčky absolvujú v domácich podmienkach. „Zatiaľ sú v pláne štyri stretnutia, dva duely s maďarským tímom BKG Prima Akadémia a dva na turnaji v Brne,“ uviedol hlavný tréner, ktorého asistentom je aj naďalej Michal Porubčan. So zreteľom na výrazné zmeny v kádri sa v Niké extralige druhý Ružomberok neprihlásil do Európskeho pohára FIBA, chce však štartovať v Stredoeurópskej ženskej lige (CEWL). Súťažný ročník 2022/2023 družstvo otvorí dvoma zápasmi na súperových palubovkách – 1. októbra v Šamoríne a 8. októbra v Piešťanoch. Vo svojej Koniarni Liptáčky prvý raz, a to 15. októbra, privítajú BAM Poprad.
ZATIAĽ ZNÁMY KÁDER
OSTALI V RUŽOMBERKU: Kamila Jarošová, Natália Uramová, Alexandra Buknová, Viktória Havranová, Eva Škvareková a odchovankyne Mária Štefančová a Štefánia Michaličková.
PRIŠLI DO RUŽOMBERKA: Lucia Hadačová (z KP Brno), Martina Dovčíková (Piešťanské Čajky), Dominika Urbanová (Young Angels Košice), Andrea Andělová (ČR, naposledy Aarau vo Švajčiarsku), Dominika Dorková (Stará Turá).