Čajky povolili Slávii Banská Bystrica na domácej palubovke len 9 bodov v druhom polčase

Publikované: 12.11.2022 Autor/Zdroj: Radoslav Blaško, basket.sk Foto: Ivan Golembiovský

Slávia Banská Bystrica vs. Piešťanské Čajky, Gabriela Andělová (4) (Foto: Ivan Golembiovský)

Slovenskí zástupcovia v EuroCup-e sa v sobotu stretli už po tretíkrát v sezóne.

Pumy z banskobystrickej Slávie chceli podať lepší výkon, ako v predošlých dvoch meraniach síl. Úlohou majstrovských Čajok zas bolo nezaspať na vavrínoch po senzačnej výhre nad Galatasarayom a potvrdiť, že v extralige momentálne nemajú konkurenciu.

Slávia ešte v prvom polčase držala s úradujúcimi majsterkami krok, keď odohrala vyrovnanú druhú štvrtinu a po polčase zaostávala len o prijateľných 10 bodov. „Zachytili sme úvod. Nebolo to tak, že hneď v prvých minútach bol zápas rozhodnutý, čiže toto bolo fajn. Predtým sme s tým mali problém, stále je to problém, je to vec lepšej pripravenosti. Som rád, že toto sme dnes dokázali splniť, že sa zápas nerozhodol v prvých piatich minútach,“ povedal po stretnutí tréner Slávie Miloslav Michálik.

Posledné dva súboje Slávie s Čajkami porovnala aj Gabriela Andělová, česká reprezentantka v tíme Piešťan: „Tempo bolo určite iné. Keď si zoberiem, ako sme tu hrali deväť dní dozadu, tak to bolo úplne o niečom inom, hlavne ten začiatok, kedy sme sa rozbehli, mali sme energiu, padli nám úvodné strely, a to dnes chýbalo.“ Po zmene strán sa však obraz hry zmenil. Pumy vybuchli v útoku, keď sa v tretej štvrtine trafili do koša len raz, zatiaľ čo Čajky predviedli 17-bodovú šnúru. „Nenašli sme správnu odpoveď na ich tlak. Robili sme zlé rozhodnutia, strácali sme veľa lôpt. Takisto musím spomenúť ich útočné doskoky, s čím sme mali problém najmä v prvom polčase,“ hľadala príčiny trápenia sa v koncovke rozohrávačka Slávie Milica Deura, ktorá reprezentuje Bosnu a Hercegovinu.

Čajky opäť pumy jasne prevýšili, tentokrát o 35 bodov. Bystričanky dali v druhom polčase len 9 bodov. Lodivod piešťanského družstva Peter Jankovič tak bol pochopiteľne spokojný najmä s defenzívou: „Bystrica hrala v prvom polčase veľmi dobre, držala nás na nejakých 10 bodov. Po stredajšom výkone sme trošku aj očakávali, že to nebude úplne ideálne z našej strany. Nejak sme nechceli tlačiť na pílu, lebo sme vedeli, koľko fyzických aj mentálnych síl nás stál zápas s Galatasarayom, ktorý bol emocionálny. Som rád hlavne za druhý polčas, ako sme doň vstúpili. Dovolili sme domácim skórovať len deväť bodov v druhom polčase. Útok prišiel, ale obrana bola z našej strany v druhom polčase výborná. Určite nás teší, že sme vyhrali. Nečakali sme, že to bude takým vysokým rozdielom, ale my si ideme stále svoje, chceme hrať náš basketbal. Iba obranou sa dajú vyhrávať zápasy.

Hoci sa Gabriela Andělová zaradila k najviac bodujúcim hráčkam na palubovke a spoza perimetra jej to padlo trikrát, po zápase si sypala popol na hlavu: „Dnes bolo vidieť, že oba tímy hrajú Eurocup, že tých zápasov je naozaj veľa. Z oboch strán to bolo také uťahané, nepadali moc strely, ani mne osobne, nemohla som sa trafiť do koša, ale určite som nebola sama. Vidno to aj na skóre, súperky dali 36 bodov, my 71, čo síce nie je až tak zlé, ale určite sme mohli dať aj o 30 bodov viac. Bolo vidieť, že oba tímy sú určite unavené, ale som rada, že sme po tímovej stránke podali kvalitný výkon, aj keď streľba nebola taká, na akú sme zvyknuté.

Niké Extraliga ženy 2022/23 – 8. kolo

Slávia Banská Bystrica – Piešťanské Čajky 36:71 (27:37)
Slávia Banská Bystrica: Deura 8, Allen 6, Holíková 5, Mandič Jovana 4, Da Cruz 0 (Van Dalen 7, Kaliuzhna 4, Grigerová 2, Janštová, Nagyová a Podhradská po 0). tréner: Miloslav Michálik.
Piešťanské Čajky: James, Andélová a Mujovič po 11, Jurčenková /12 doskokov/ a Mandič Ana po 5 (Vandlíková a Martišková po 10, Moravčíková 6 /10 doskokov/, Taušová 2, Chovaníková, Kraislová a Valová po 0). tréner: Peter Jankovič.
TH: 6/9 – 8/9. Trojky: 2/17 – 9/27. Fauly: 12 – 14. Štvrtiny: 16:26, 11:11, 2:20, 7:14.
Rozhodovali: Ženiš, Sirocký, Bullo.