Sympatický vzdor Anjelok zlomili Čajky zlepšenou obranou a trojkami

Publikované: 30.03.2023 Autor/Zdroj: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

YOUNG ANGELS Košice vs. Piešťanské Čajky, tréner Radko Dvorščák (Foto: Jäzva)

Senzácia sa nekonala, no minimálne v prvom polčase ukázali basketbalistky Young Angels príkladnú energiu a schopnosť vzdorovať najlepšiemu tímu Niké extraligy. Košičanky brnkali majstrovským Piešťanským Čajkám na nervy a 80 sekúnd pred koncom druhej štvrtiny prehrávali iba o jediný bodík 35:36.

Presné trojbodové strely Dominiky Rusiňákovej a Gabriely Andělovej v závere prvého polčasu naznačili to, čo sa bude diať po prestávke. Favorit výrazne pridal, zlepšil obranu a zatiaľ čo Piešťany pokračovali vo svojom ofenzívnom štandarde v podobe vyše dvadsiatich bodov na štvrtinu, domáce hráčky už zaznamenali po prestávke iba 18 bodov. Náskok Čajok tak postupne narástol až na priepastných 38 bodov.

Prvý polčas sme odohrali veľmi vyrovnane a teší ma, že dievčatá uverili v možnosť rovnocennej hry s Čajkami. Po prestávke nám trochu došli sily a Piešťany pritvrdili. Strácali sme veľa lôpt a z 23 strát sme inkasovali 38 bodov. Naše chyby teda trestali veľmi tvrdo. Mrzí ma fakt, že sme v druhom polčase strelili iba 18 bodov a inkasovali sme 11 trojok. To nie je dobrá vizitka a máme na viac,“ rozhovoril sa po prehre 54:89 tréner Young Angels Radko Dvorščák.

Z pohľadu hry svojho tímu ocenil predovšetkým energiu a nasadenie z prvého polčasu. „Bolo vidieť, že sme doma a chceme. Dievčatá už niečo odohrali a nie je dôvod na prehnaný stres. Nám ide o to, aby sme sa v tejto sérii prezentovali pozitívne. Chceme ukázať progres a pripraviť sa na boj o tretie miesto.

Košičanky strelecky potiahla 22-bodová Američanka Deijah Blanksová, výraznejšie zabrala aj Diana Mikovčáková, ktorá pridala k 11 bodom 7 doskokov. Celková kvalita však bola jednoznačne na strane súperiek.

Piešťany majú tím vyskladaný na EuroCup, zatiaľ čo my máme s výnimkou Blanksovej samé mladé hráčky. Najstaršia z nich je 2000-ka Mikovčáková, najmladšia 2007-ička Šedivá. Napriek tomu sme odohrali aspoň solídny prvý polčas a solídny bol aj predošlý zápas v Piešťanoch,“ poznamenal Dvorščák. V súvislosti so sobotňajším tretím duelom série je realistom, no odovzdanosť odmieta. „Nepôjdeme tam na výlet. Chceme to odohrať v dobrej energii a každý takýto zápas je pre nás veľkou školou. Cieľom je teda opäť znížiť počet chýb a uhrať nejaký slušný výsledok.

YOUNG ANGELS Košice vs. Piešťanské Čajky, Blanks (31) vs. Andělová (4) (Foto: Jäzva)

Piešťanské Čajky sú naďalej jediným tímom súťaže bez prehry a semifinálovou sériou kráčajú istým krokom. Druhý duel proti Košiciam zvládli bez väčších problémov aj napriek tomu, že už v úvode prišli o zranenú Annu Jurčenkovú. Defenzívne vlažnejší prvý polčas v Šaci sa dá podľa Gabriely Andělovej pripísať dlhej ceste.

Bolo vidieť, že sme celý deň cestovali a v poslednom čase nám trvá, kým sa rozohrejeme a dostaneme do svojej hernej pohody. V prvom polčase sme sa trápili s útočným doskokom a kompaktnosťou obrany. Preto to bolo celkom tesné. Potom sme už ale hrali podľa našich predstáv,“ pousmiala sa 27-ročná česká reprezentantka, ktorá bola s 24 bodmi najlepšou strelkyňou zápasu. Z pohľadu priebehu zápasu bola pochopiteľne spokojná predovšetkým s druhým polčasom. „To už bol náš basketbal, ktorý by sme mali hrať celých 40 minút. Mali sme dobrú obranu, behali sme do rýchlych protiútokov a dobrým posunom lopty sme si vytvárali voľné strely.

Papierové predpoklady i realita z palubovky naznačujú, že tretí zápas v Piešťanoch uzavrie semifinálovú sériu a Čajky sa v ňom budú tešiť z postupu do finále.

Určite ich nepodceňujeme, ale jednoznačným cieľom je sériu uzavrieť v treťom zápase. Nesmieme si však myslieť, že to príde samé,“ upozornila na záver Gabriela Andělová.

Fotogaléria zo zápasu (autor: Jäzva):