Hrozba zrušenia extraligového tímu Young Angels Košice visela vo vzduchu už od začiatku sezóny, no väčšina ľudí si myslela, že ide len o načrtnutie čierneho scenára, ku ktorému nikdy nedôjde.
Neschopnosť dopracovať sa k sľúbeným dotáciám a návratu do domovskej haly však prinútila generálneho manažéra klubu Daniela Jendrichovského k radikálnemu rozhodnutiu – odoslaniu hromadných výpovedí celému tímu. Sobotňajší zápas 10. kola proti tradičnému rivalovi z Ružomberka bol možno labuťou piesňou tradičného klubu, ktorý vychoval pre slovenský basketbal stovky talentov a v časoch slávnej éry hral rovnú partiu s najlepšími klubmi Európy.
„Áno, možno to bol posledný zápas. Ja som dievčatám povedal, že do Trenčína už nevycestujeme a k 30. novembru dostali všetky hráčky extraligového tímu výpovede. Beží im mesačná výpovedná lehota.“ odprezentoval smutnú realitu dnešných dní Jendrichovský.
V klube s určitosťou skončili všetky tri legionárky. Carlie Littlefield je už doma, Kristine King odlieta do USA v pondelok ráno a Hailey Leidel má letenku na 14. decembra. Dovtedy si chce už len učiť atmosféru európskych predvianočných trhov. To, či vycestujú slovenské hráčky na zvyšné dva zápasy kalendárneho roka, je výlučne na ich rozhodnutí.
„Ja osobne som s tým vyrovnaný a nechávam to na dievčatá. Za seba môžem povedať, že dorovnáme všetky výplaty, aj keď v našich podmienkach sa nedá hovoriť o výplatách, ale skôr o štipendiách. K 31. decembru si vysporiadame všetky záväzky. To, či odohráme nasledujúce dva zápasy je mi popravde jedno. Mesto, resp. pán primátor s nami totiž pekne zatočili. Mal som dohody s primátorom a počas ostatných dvoch stretnutí v priebehu uplynulých dvoch týždňov mi bolo jasne prisľúbené, že do konca novembra budeme mať riešenie spojené s Angels arénou a dotáciami pre tento rok. V záverečný deň dohodnutého termínu mi už nedvíhali telefón ani pán Polaček, ani šéf športu pán Švec. Večer mi potom prišla od pána primátora správa, že či sa niečo deje. Chápem, že má tisíc iných problémov, ktoré sú oveľa väčšie ako nejaký nezmyselný ženský basketbal. Toto sa však ťahá jedenásť mesiacov a prázdnych sľubov sme sa báli už pred štartom sezóny. Máme tu 240 detí v Akadémii a ak chceme pokračovať po 1. januári aspoň s osemdesiatkou z nich, tak musíme ako prvý škrtnúť extraligový tím,“ pokračuje Jendrichovský.
Žiadosť o dotácie si podali predstavitelia klubu už v marci. Na základe pravidiel nastavených samotným mestom mali právo na takmer 60 000 eur. V klube majú totiž 35 reprezentantiek, 240 detí a 11 družstiev.
„Pravidlá boli jasné a mali sme nárok na dotáciu. Mesto bolo v úvode roka v provizóriu a tak sa dotácie posunuli na jeseň. V septembri sme podpísali novú zmluvu o dotáciách a tie mali byť vyplatené do konca mesiaca. To sa nepodarilo, a tak sme sa informovali, čo ďalej. Odpoveďou bolo, aby sme si skúsili požičať, že peniaze určite prídu. A doteraz neprišli,“ upozornil generálny manažér Young Angels.
Ako sme sa informovali u predstaviteľov ďalších košických športových klubov, rovnaký problém riešia všade. Sľubované dotácie neboli a podľa čerstvých informácií zrejme ani nebudú. Mesto sa dostalo do krízového režimu a šetrenie pocíti aj šport. Kluby pritom mestu po celý rok poctivo platili nájomné za jednotlivé športoviská, ktorých úroveň je v mnohých prípadoch na hranici znesiteľnosti. Florbalisti či hádzanári sa napríklad sťažujú na mimoriadne chladné podmienky počas tréningov a ani počas zápasov to nie je oveľa lepšie. Jedným z riešení mala byť rekonštrukcia Angels arény. Z tej sa síce stala Stará jazdiareň, no s výnimkou pretekov v skoku na trampolíne sa tam ešte neuskutočnilo žiadne športové podujatie extraligovej úrovne.
„Už 15. júna bola slávnostne otvorená medzinárodná špičková skvelá aréna, v ktorej dodnes nikto nehrá. Ja som tej budove obetoval 20 rokov života a prevádzkoval som ju v čase, keď na to mesto nemalo. Platili sme teplo, elektrinu, veci, ktoré nemali s nami nič. Vzdal som sa majetku, pretože nám sľubovali rekonštrukciu a dôstojný stánok. Od otvorenia prešlo päť mesiacov a basketbalová lopta tam ešte nebola. Nech to vyznie akokoľvek ješitne či arogantne, nie som ochotný platiť rovnaký nájom ako ostatní. Už len preto, že tá strecha a iné veci nevznikli zo strany mesta, ale zo strany idiota, ktorý veril v dodržiavanie dohôd,“ netají rozladenie Jendrichovský.
Starej jazdiarni chýba časomiera i ozvučenie, no aj po vyriešení týchto problémov nebude návrat „Anjelok“ možný. Problémom je výška nájmu. Tá je síce podľa Jendrichovského nastavená správne a mala by byť prijateľná, „ale to by platilo vtedy, ak by som bol subjektom, ktorý nemá s touto halou nič. Ide o to, či máme morálne právo návratu do tohto prostredia. Treba si zistiť, za akých okolností prišla dotácia na rekonštrukciu z Fondu podpory športu a pre ktorý šport mala byť táto hala rekonštruovaná.“
A aby nebolo problémov málo, basketbalové kluby sa zatiaľ nedočkali ani dotácií sľúbených od Slovenskej basketbalovej asociácie. Peniaze nedostali za družstvá, ani reprezentantky.
„Požičal som si peniaze, ktoré budem splácať so svojou rodinou. Ak však neprídu sľúbené dotácie zo zväzu ani z mesta, tak zánik extraligového áčka bude najmenším problémom. Takmer 200 detí príde 1. januára na tréning a ja im poviem – nechoďte. Tento štát a toto mesto už totiž šport nepotrebujú. Dôležitejšie sú trináste dôchodky a deti môžu ísť šúchať mobily a priberať. Nedostaneme totiž ani to minimum, ktorým malo byť 46 eur na dieťa ročne. Nedá sa donekonečna tlačiť na rodičov, aby to platili všetko oni. Ja už nemám odkiaľ brať ďalšie peniaze a nechcem skončiť tak, že mi budú vyvolávať ľudia s neuhradenými záväzkami. Dlhovať budem jedine ľuďom, ktorí mi nezištne pomohli,“ uzavrel znechutený Daniel Jendrichovský.