Ak nepočítame hokej, basketbal je jednoznačne najpopulárnejší halový šport na Slovensku. V predchádzajúcich rokoch však trpel na zlé rozhodnutia predchádzajúcich šéfov a krčil sa v kúte nezáujmu. To sa však teraz mení.
Nové vedenie Slovenskej basketbalovej asociácie na čele s jej prezidentom Michalom Ondrušom odvádza kvalitnú prácu na domácej i medzinárodnej scéne.
SBA hlási nových partnerov, ktorí budú podporovať nielen extraligové súťaže, ale aj seniorské a mládežnícke reprezentácie. Fanúšikovia sa môžu tešiť aj na viac televíznych prenosov spod deravých košov, priame prenosy z líg sa sťahujú z STVR na JOJ Šport.
„Chceme byť viditeľní nielen doma, ale aj v zahraničí. Preto sme sa rozhodli skúsiť medzinárodnú prezentáciu,“ vraví Ondruš.
O čo presne ide?
„Radi by sme organizovali jednu zo skupín ME žien v roku 2027. Štyri skupiny usporiadajú štyri krajiny, o dvoch už je rozhodnuté. V hre sme ešte my, Belgicko a Švédsko. Belgicko má silnú pozíciu, je to krajina majsteriek Európy, čiže sa dá predpokladať, že jednu skupinu dostane. V priamom súboji si to teda rozdáme so Švédskom.“
Čo vás viedlo k tomu, aby ste sa zaujímali o kontinentálny šampionát?
„Na to, aby sme dokázali zabezpečiť všetky podmienky pre rast a propagáciu nášho športu je potrebné, aby sme pravidelne prinášali na Slovensko „áčkové“ basketbalové podujatia. To platí nielen o seniorských, ale aj o mládežníckych kategóriách.“
„Je potrebné, aby sme sa prezentovali v Európe. Rovnako je dôležité, aby mládež videla, ako sa hrá basketbal na najvyššej úrovni, a aby mala motiváciu popasovať sa o miesta v reprezentačných výberoch.“
Kedy padne rozhodnutie o ME 2027?
„O dva mesiace. Na začiatku novembra hrajú naše ženy doma kvalifikačný zápas o postup na ME 2025 proti Turecku a očakávam, že zástupcovia svetovej federácie FIBA si vtedy prídu obzrieť prípadné dejisko. Ak by naša kandidatúra uspela, môže to byť dôležitý krok k tomu, aby sme získali väčší kredit v štruktúrach FIBA.“
Kde by sa „slovenská“ skupina hrala?
„V bratislavskej Gopass Aréne, ktorú doteraz fanúšikovia poznali ako halu na Pasienkoch.“
Máte aj iné organizátorské ambície?
„Radi by sme usporiadali kontinentálny šampionát B-divízie hráčov do 16 rokov v roku 2026. Na podujatí by sa malo zúčastniť 20 tímov. Je to veľký projekt, ktorý by mal predchádzať našej organizácii ME žien.“
„Veľkým snom je organizovať jednu zo skupín európskeho šampionátu mužov. Ak všetko do seba zapadne, radi by sme u nás videli zápasy ME 2029, ale to je ešte hudba ďalekej budúcnosti. Najskôr musíme uspieť v boji o spomenuté turnaje.“
Do štruktúr SBA prichádza Američan Rick Brooks, ktorý bude pôsobiť ako hlavný mládežnícky tréner. Čo si od toho sľubujete?
„Rick nie je na Slovensku nováčik. Bol som pri tom, ako pred desiatimi rokmi pomáhal rozbiehať projekt mládežníckeho basketbalu v Interi Bratislava. Predtým pôsobil aj v Galante, kde prakticky z ničoho vybudoval vo vtedajšej ére úspešný klub.“
„Keďže poznám jeho celoživotné dielo, ktorého doménou je práca prevažne s kategóriami od 12 do 15 rokov, som názoru, že lepšieho kandidáta sme nemohli nájsť. Nastal čas, aby sa naše cesty opäť spojili.“
Čo bude hlavná náplň jeho práce?
„Bude vplývať na správne vedenie hráčov a hráčok v mládežníckych kategóriách ešte predtým, ako sa oficiálne môžu prezentovať na medzinárodných podujatiach. Prvou takouto kategóriou je U16, čiže venovať sa bude mladším ročníkom.“
„Chceme začať oveľa skôr, aby sa talenty vo veku od 12 do 15 rokov učili správnym návykom ešte predtým, ako vstúpia na medzinárodnú pôdu. Rick so svojím asistentom už „rotujú“ po Slovensku, kde aktívnym spôsobom vstupujú do tréningového procesu. Zároveň budú organizovať kempy pre najlepších adeptov v daných kategóriách.“
Objavila sa myšlienka, že by mohol byť „basketbalovým“ Craigom Ramsaym. Páči sa vám takáto idea?
„Rick bol v kontakte so slovenským basketbalom ešte predtým, ako k hokejistom prišiel pán Ramsay. Ale prečo nie, nech je jeho misia rovnako úspešná ako Ramsayho. I keď v našom prípade sa bude kouč Brooks sústrediť výhradne na mládež.“
{+s59330}
Vynovená hala na Pasienkoch, viac klubov v súťažiach, kandidatúra na usporiadanie ME. Je slovenský basketbal konečne v dobrej kondícii?
„To nech posúdia iní. Ale je viditeľné, že basketbal rastie na klubovej i reprezentačnej úrovni. Progres je vidieť aj pri mládeži, kluby a všetky ostatné zložky ukazujú veľkú snahu rozširovať hráčsku základňu, čo je predpoklad úspechu v budúcnosti. Pre mňa je rast nášho basketbalu badateľný a teraz je to najmä o tom, ako dokážeme využiť aktuálny trend. Budeme naďalej pracovať tak, aby basketbal potvrdzoval svoju pozíciu medzi palubovkovými športami.“
Namierené k vám majú aj noví partneri. Ako ste spokojný s dohodnutými spoluprácami?
„Ide o celý balík partnerstiev, ktoré náš basketbal potreboval. Tešíme sa zo spolupráce s národnou lotériovou spoločnosť TIPOS, v ktorej dostávame silného a stabilného partnera. Sme dohodnutí na 2 + 2 roky. Nemenej dôležitý je zväzok s finančnou skupinou Partners, ktorá sa veľmi výrazným spôsobom od leta 2024 zapojila do boja s úspešnou výchovou mládežníckych basketbalistov a basketbalistiek. Je úžasné, ako táto spoločnosť prejavuje záujem a snahu o rozvoj nášho mládežníckeho basketbalu.“
Je dôležitým krokom aj výmena televízneho partnera?
„Áno, v spolupráci s televíziou JOJ Šport máme snahu pravidelne vysielať priame prenosy z mužskej i ženskej extraligy. Malo by ísť o jeden-dva prenosy týždenne. Všetky stretnutie budú vysielané aj formou online streamov. Mediálna prezentácia basketbalu pribudne, čo je z nášho pohľadu kľúčové.“